Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Virtuti
Posted by Enigma2021
10 views
Obcy z Atacama
Posted by Viss
49 views
IDIOCI W PRACY :-)
Posted by Mev
552 views

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Twórczość J.R.R. Tolkiena

5/5 - (2 votes)

Twórczość J.R.R. Tolkiena

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
„Hobbiton-a-the Water”, J. R. R. Tolkien.Zdjęcie: Bodleian Libraries / The Tolkien Estate Limited 1937
Śródziemie jest niewątpliwie krainą mitów i legend, a jednak ma jądro prawdy. Pomiędzy bujnymi łąkami, surowymi górami i wszelkiego rodzaju złowrogimi postaciami, kraina hobbitów przypomina małe, spokojne miasteczko w Anglii: Sarehole, dom Tolkiena.

Fantastyczny świat Johna Ronalda Reuela Tolkiena może być światem iluzorycznym, ale dla Tolkiena miał ziarno prawdy. „Śródziemie” było krajem, dla którego był w stanie utkać bogaty gobelin mitów i legend dla Anglii. Zwłaszcza dla Anglii, która jego zdaniem została okradziona ze swojego dziedzictwa kulturowego przez podbój Normanów. Co się stało z tymi wszystkimi skarbami? Trzeba je było ponownie odnaleźć i wydobyć na światło dzienne.

W rzeczywistości ten fantastyczny świat „Śródziemia” jest światem z własną geografią, czasem, różnymi językami i historiami. Wszystko tutaj stworzył Tolkien, oksfordzki Don (podobny do profesora), a jednocześnie znany badacz staro- i średnioangielskiego, autor „Hobbita” i eposu „Władca Pierścieni”.

70 lat na stworzenie nowego świata

„Nie pamiętam czasu i fazy mojego życia, kiedy nie majstrowałem przy tym świecie fantazji” – powiedział Tolkien o swoich wymyślonych historiach. W rzeczywistości spędził prawie 70 lat tworząc ten starożytny świat oparty na naszym.

Świat, w którym rozgrywają się te historie, jest tak prawdziwy, tak odzwierciedla nasze ludzkie porażki, lęki, miłość i nadzieje. Śródziemie jest zawsze odbiciem społeczeństwa, które obecnie ma do czynienia z historiami. Czujesz, że nie tylko czytasz historię, ale widzisz część tego świata” – powiedział John Mac Quillen w wywiadzie. Jest zastępcą dyrektora działu książek drukowanych w Morgan Library & Museum w Nowym Jorku.

McQuillen jest także kuratorem wystawy „Tolkien: Makers of Middle-earth„, wystawy, która bada idee, ideały i dzieło życia Tolkiena. Wystawę można oglądać w „The Morgan Library & Museum” do 12 maja 2019 r. Eksponaty obejmują rodzinne zdjęcia i pamiątki Tolkiena, a także oryginalne ilustracje, mapy i projekty Tolkiena do jego głównych dzieł literackich: „Hobbit”, „Władca Pierścieni” i „Silmarillion”.

Wczesne wpływy Tolkiena

Co zmotywowało Tolkiena do stworzenia tak skomplikowanego legendarium z hobbitami, krasnoludami, elfami i czarodziejami? Tolkien urodził się w 1892 roku w Bloemfontein w Południowej Afryce, po tym, jak jego rodzice Arthur i Mabel wyemigrowali z Birmingham w Anglii, z nadzieją na poprawę ich życia. Niestety, dla rodziny Tolkiena życie przybrało tragiczny obrót.

W kwietniu 1895 roku Tolkien wrócił do Anglii z matką i bratem Hilarym, aby odwiedzić rodzinę. Była to podróż, której ojciec Tolkiena nie mógł odbyć z powodu swojej pracy. Z pomocą swojej niani czteroletni wówczas Tolkien napisał do ojca: „Tak się cieszę, że wkrótce znów cię zobaczę”.

Zwiedzający mogą zobaczyć notatkę na wystawie, ale ojciec Tolkiena nigdy jej nie czytał. Nie został nawet wysłany. W tym samym dniu, w którym napisano tę małą notatkę, telegramem nadeszła wiadomość, że jego ojciec cierpi na poważną chorobę. Zmarł kilka dni później.

Po tym, jak Tolkien stracił ojca, on i jego rodzina pozostali w Anglii, w rejonie Birmingham. Mieszkali w małym miasteczku Sarehole, które Tolkien opisał później jako „rodzaj raju utraconego” i przypominające Shire z „Hobbita”. „Pomysł na hobbitów wziął się z opowieści o mitach i legendach mieszkańców wsi i dzieci” – powiedział Tolkien.

Jego matka, Mabel, przez jakiś czas szkoliła Tolkiena i jego brata w domu. To właśnie wzbudziło zainteresowanie Tolkiena poezją, alfabetem, pismem, etymologią i filologią porównawczą (porównanie dwóch języków w celu znalezienia wspólnego języka głównego). Następnie Tolkien uczęszczał do prestiżowej King Edward VI School w Birmingham, gdzie odkryto, że ma szczególny talent do języków.

Wstrząśnięci losem: Tolkien, Bilbo i wiara chrześcijańska

Ale w 1904 roku tragedia uderzyła ponownie. W wieku 12 lat Tolkien został sierotą po śmierci matki. Zarówno Tolkien, jak i jego brat zostali następnie oddani pod opiekę ojca Francisa Morgana, księdza rzymskokatolickiego i bliskiego przyjaciela matki Tolkiena, która przeszła na katolicyzm.

Tolkien był gorliwym katolikiem, a wiele wątków we Władcy Pierścieni opiera się na chrześcijańskiej etyce i moralności. Przykładem tego jest współczucie Bilba dla Golluma i Golluma, który pomaga zniszczyć pierścień. To z kolei było wynikiem tej łaski, powiedział McQuillen. Czyń dobro, a dobro ci się przydarzy. Chociaż język nie jest tak jawnie chrześcijański jak w „Opowieściach z Narnii” C. S. Lewisa, wiele cytatów biblijnych przewija się przez historie jak czerwona nić.

John Ronald Reuel Tolkien (z lewej) i Edith Mary Bratt

W 1909 roku 18-letni Tolkien zakochał się w 21-letniej Edith Bratt, która również była sierotą. Ojciec Morgan wiedział, jak łatwo Tolkiena można się rozproszyć i że jako sierota ma ograniczone perspektywy. Aby chronić przyszłość Tolkiena, ojciec Morgan zabronił mu rozmawiać z Edith, dopóki nie skończy 21 lat. Tak więc Tolkien mógł i musiał w pełni skoncentrować się na swoich studiach.

Jednak w przeddzień swoich 21 urodzin napisał do Edith, która była teraz zaręczona z kimś innym. Ale cierpliwość i wytrwałość Tolkiena zwyciężyły: pobrali się w 1916 roku.

Dorosłość i wojna

Na Uniwersytecie Oksfordzkim Tolkien zapoznał się z klasyką, ale potem przerzucił się na naukę języków. Oprócz studiów literackich nauczył się fińskiego, ponieważ lubił dźwięk, formę i strukturę, co silnie wpłynęło na jego wynalazki językowe, takie jak język elficki. Język był niezwykle ważny w Śródziemiu. „Historie były bardziej światem dla języków niż dla aktywnego działania” – powiedział Tolkien.

Podczas gdy Tolkien przebywał w Oksfordzie, wybuchła I wojna światowa i został wysłany do Francji jako porucznik w 1916 roku. Ale wojna nie powstrzymała twórczości Tolkiena. Z wojny wyłoniły się postacie „Morgotha” ze Śródziemia i historia gnomów, których inspiracji nie można było powstrzymać nawet pod ostrzałem artyleryjskim.

Gorączka okopowa mogła uratować mu życie, gdy został wezwany z powrotem do Anglii, aby wyzdrowieć, podczas gdy wielu jego przyjaciół zginęło na polu bitwy.

Na wystawie znajduje się również „Księga zaginionych historii”, która zawiera wszystkie historie, które Tolkien podyktował Edith, gdy dochodził do siebie po wojnie.

Z miłości do rodziny

Pomimo wytężonej pracy jako don Oxfordu, Tolkien zawsze miał czas dla czwórki swoich dzieci. Był „jedynym dorosłym, który wydawał się poważnie traktować moje dziecinne komentarze i pytania”, powiedział jego syn Michael po śmierci ojca.

Gabinet Tolkiena był zawsze otwarty dla jego dzieci. Pracował z domu, oznaczając raporty prasowe, pisząc wykłady, spotykając się ze studentami i tworząc po drodze Śródziemie. Zdjęcia na wystawie pokazują rodzinne popołudniowe herbaty w ogrodzie, letnie wakacje nad morzem czy Tolkiena zbierającego owoce na farmie owocowej brata Tolkiena, Hilarego.

Tolkien spędził 23 lata projektując kartki świąteczne i historie o Świętym Mikołaju dla swoich dzieci, z których niektóre są na wystawie. Z biegiem lat treść tych opowieści przekształciła się w opowieści o goblinach i elfach, być może zgodnie z rozwojem trylogii Władca Pierścieni. Pierwotnie Tolkien napisał „Hobbita” dla swoich dzieci i czytał go etapami, gdy zbierały się w jego gabinecie w nocy.

Tolkien zawsze uważał, że literatura dla dzieci głównego nurtu nie jest zbyt znacząca i edukacyjna. Jego zdaniem dzieci nie powinny być zniechęcone mdłymi i trywializowanymi historiami. Byli tak samo zainteresowani wszystkimi tematami, które mieli dorośli. To była tylko ilość słownictwa, które należało obniżyć dla młodszych czytelników „- powiedział McQuillen. Dlatego w „Hobbicie” nic nie zostało zbagatelizowane.

Po przeczytaniu Hobbita przyjaciele i koledzy Tolkiena namawiali go do opublikowania rękopisu. Nigdy nie był przeznaczony do publikacji. Jego dzieci nie były zbyt szczęśliwe, że teraz dzielą się swoją osobistą historią na dobranoc z całym narodem.

Kiedy „Hobbit” został opublikowany w 1937 roku, recenzenci uznali go za klasykę dla dzieci. Wydawcy chcieli dowiedzieć się więcej o hobbitach i ich przygodach.

Książka odniosła sukces, ale Tolkien uważał inaczej.

„Nie bardzo zgadzam się z Hobbitem. Wolę własną mitologię (która właśnie została poruszona) z jej spójnym nazewnictwem… i zorganizowana historia, ta banda eddaickich krasnoludów z Voluspa, powieści hobbici i gollumowie (wymyśleni w spokojnej godzinie) i anglosaskie runy” – napisał w liście do Geoffreya E. Selby’ego, kolegi z Oksfordu. Tutaj Tolkien odnosi się do staronordyckiego poematu „Voluspa”, od którego pochodzi nazwa „Gandalf”. Niektóre imiona krasnoludów również pochodzą z tego wiersza.

Jednak Tolkien zdołał napisać więcej o mitach otaczających „Władcę Pierścieni”, w tym o swojej zreinterpretowanej wersji mitu o Atlantydzie, którą nazwał „Numenor” i stał się drugą erą Śródziemia.

W 1949 roku hobbici pojawili się we „Władcy Pierścieni”, historii, która trwała 12 lat, ponieważ Tolkien musiał robić notatki i, oczywiście, opiekować się rodziną między wieloma zobowiązaniami, w tym spotkaniami komisji i obowiązkami lotniczymi.

Tolkien powiedział: „Czas pisania opowiadań prozą lub wierszem był często kradziony z powodu zawieruchy wojennej”.

Sztuka Tolkiena

Wystawa łączy wiele różnych stylów ilustracji Tolkiena: są dość abstrakcyjne wykłady z czasów studenckich w Oksfordzie. Są też wczesne czarno-białe obrazy (10 zostało pierwotnie włączonych do „Hobbita”) i są akwarele, które można zobaczyć w galerii obrazów.

Wystawa została zorganizowana przez Bodleian Libraries na Uniwersytecie Oksfordzkim we współpracy z The Morgan Library & Museum i jest wspierana przez The Tolkien Trust.

Źródło: The Creative Brilliance of J.R.R. Tolkien

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: