Podatek od nieruchomości i inne opłaty ostro w górę od 2 stycznia

5/5 - (2 votes)

Od stycznia warszawiacy zapłacą więcej m.in za niezapłacony postój w strefie płatnego parkowania czy usunięcie pojazdu. Wzrośnie też podatek od nieruchomości.

Od poniedziałku, 2 stycznia, wzrośnie koszt nieodpłatnego parkowania na płatnych parkingach. „Zapominalscy” kierowcy będą musieli zapłacić 300 zł zamiast dotychczasowych 250 zł. Również dotychczas przy wniesieniu opłaty w ciągu 7 dni opłata jest wynosiła 170 zł i zostanie podwyższona do 200 zł. Taką decyzję podjęli posłowie w czerwcu.

Czym jest podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest opłatą lokalną i zasila budżet gminy. Przy jego naliczaniu nie bierze się pod uwagę rynkowej wartości budynku czy gruntu. Wysokość podatku od nieruchomości jest zmienna i ustala się ją w zależności od rodzaju oraz wielkości nieruchomości, a także jej lokalizacji.

Regulacje dotyczące tej daniny publicznej znajdują się w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku. Ustawa wskazuje też, że podatek od nieruchomości obciąża pod względem finansowym właścicieli nieruchomości, choć nie wszystkich. Przedmiotem opodatkowania są:

 • grunty,
 • budynki lub ich części,
 • budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dokładną wysokość podatku ustala organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu opodatkowania. Może to być wójt lub burmistrz gminy, a także prezydent miasta. Wysokość podatku każdego roku jest uchwalana przez radę gminy lub radę miasta. Radni nie mogą jednak wykraczać poza stawki maksymalne określane przez ministra finansów.

Podatek od nieruchomości w 2023 roku – stawki

Podwyżki stawek podatku od nieruchomości mogą znacząco obciążyć budżet osób, które posiadają nieruchomości o dużej powierzchni. Problem ten dotyczy niemal wszystkich mieszkańców dużych miast wojewódzkich. Większość tych samorządów będzie stosować maksymalne stawki podatku od nieruchomości. W najgorszym położeniu są osoby zamieszkujące miasta:

 • Warszawa,
 • Wrocław,
 • Łódź,
 • Poznań,
 • Gdańsk,
 • Szczecin,
 • Bydgoszcz,
 • Białystok,
 • Olsztyn.

Wysokość podatku od nieruchomości różni się także w poszczególnych gminach. Na przykład mieszkańcy gminy Bolesławiec (woj. dolnośląskie) zapłacą 0,97 zł za mkw powierzchni użytkowej mieszkania. To o 3 grosze mniej niż osoby mieszkające w gminie Bielsk Podlaski (woj. podlaskie). Więcej pieniędzy w kieszeni podatników zostanie wśród mieszkańców gminy Turek (woj. wielkopolskie), gdzie zdecydowano, że stawka daniny za mkw mieszkania będzie wynosić 0,61 zł.

Od stycznia wzrosną również opłaty za usuwanie pojazdów. Do tej pory za rower lub hulajnogę trzeba zapłacić 128 zł, a za dobę przechowania 24 zł. Od Nowego Roku stawki wyniosą odpowiednio 144 zł i 27 zł za dobę. Więcej zapłacą też właściciele. Do 2023 roku trzeba będzie wypłacić z portfela 606 zł na holowanie samochodu i 52 zł na opłacenie doby postojowej. Parking w zeszłym roku kosztował 542 zł i 46 zł za dobę. Ratusz szacuje, że w związku z podwyżką do budżetu miasta wpłynie 6 mln zł

O prawie 12 procent wzrosną też stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportu.

Zgodnie z przyjęto w listopadzie uchwałą za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych warszawiacy w 2023 roku zapłacą 1 zł, to jest o 0,11 zł więcej w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2022. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą za 1 mkw. 28,78 zł. Wzrost o 3,04 zł w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2022.

Wzrosną również daniny za grunt. W 2023 roku 1,16 zł od 1 mkw. wyniesie podatek powierzchni dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a 0,61 zł od 1 mkw. powierzchni dla gruntów pozostałych.

Według nowych stawek właściciel 70-metrowego mieszkania z gruntem ok. 30 mkw. zapłaci w 2023 r. 88 zł, natomiast rodzina mieszkająca w domu o pow. 170 mkw. na tysiącmetrowej działce odda ratuszowi 780 zł.

Według szacunków ratusza zmiana stawek podatku od nieruchomości spowoduje w skali roku budżetowego 2023 wzrost dochodów w stosunku do 2022 roku o 115 mln zł.

W porównaniu do 2022 roku właściciel samochodu ciężarowego o dwóch osiach jezdnych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 15 ton zapłaci o 192 zł więcej, czyli 1776 zł. Z kolei właściciel ciężarówki powyżej 25 ton zapłaci 2 232 zł (o 240 zł więcej niż w tym roku). Z kolei za ciągnik siodłowy stawka w 2023 roku wyniesie 2736 zł – o 288 zł więcej niż w tym roku. Stawka za autobus wyniesie 1512 zł, czyli o 168 zł więcej niż w roku 2022.

Drożej też zapłacą rodzice za wyżywienie w żłobkach. Do tej pory maksymalna stawka wynosiła 15 zł dziennie, w 2023 roku wyniesie 0,65 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli około 20 zł.

SHARE.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: