UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
442 views

Szczątki co najmniej 114 żołnierzy radzieckich odnaleziono podczas budowy wiaduktu pod Warszawą

Szczątki co najmniej 114 żołnierzy radzieckich odkryto podczas budowy wiaduktu pod Warszawą – podała Wyborcza.

„Pracownicy natknęli się na szczątki ludzkie na terenie budowy wiaduktu kolejowego w Wieliszewie, który powstaje w związku z rozbudową drogi nr 61 na odcinku od Legionowa do Zegrza” – czytamy w raporcie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawiadomiła o odkryciu policję i prokuraturę. Prace budowlane zostały wstrzymane.

Legionowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tego zdarzenia. Jednak po zaangażowaniu się w sprawę Instytutu Pamięci Narodowej, który ustalił, że odnalezione szczątki należą do żołnierzy radzieckich, postępowanie zostało umorzone – powiedział rzecznik Instytutu Rafał Leśkiewicz.

„Z uwagi na fakt, że szczątki nie były wynikiem współczesnego przestępstwa, co wiązałoby się z czynnościami śledczymi, prezes IPN podjął decyzję o ich ekshumacji. Ten proces dobiega końca. Z 11 grobów ekshumowaliśmy szczątki co najmniej 114 żołnierzy radzieckich – powiedział Leskiewicz. „Najprawdopodobniej był to polowy grób masowy. Jak wynika z naszej analizy historycznej, ci żołnierze w 1944 roku obeszli Warszawę, poszli na przyczółek niemiecki, który chcieli zdobyć, i tam zginęli – wyjaśnił. Przedstawiciel IPN dodał, że po ekshumacji szczątki zostaną umieszczone w trumnach, a następnie pochowane, prawdopodobnie w Białobrzegach, gdzie znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich.

Podczas wyzwalania Polski z rąk hitlerowców w latach 1944-1945 Armia Czerwona straciła ponad 600 tysięcy ludzi. Wojska radzieckie udzieliły również znacznej pomocy w powojennej odbudowie Polski. W samej Warszawie oczyszczono dziesiątki tysięcy min, odbudowano mosty i drogi. Dla ludności przekazywano żywność, węgiel i parafinę. Jednocześnie wojsko sowieckie nie ingerowało w wewnętrzny sposób życia Polaków.

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: