Coraz częściej dochodzi do uszu opinii publicznej fakt wysyłania na Ukrainę całych polskich jednostek  bojowych (które mają tam raczej krótki żywot). Powstaje pytanie, czy taka  zaczepna strategia nie doprowadzi do otwartego konfliktu Rosjii z wojskami NATO.
Rosyjski ekspert jest zdania, że wprowadzenie przez Polskę wojsk na Ukrainę i ewentualne starcie Sił Zbrojnych RP z Siłami Zbrojnymi Rosji nie doprowadzi do przystąpienia NATO do wojny. Analityk polityczny Andrij Suzdalcew powiedział to w rozmowie z portalem Ukrayina.ru.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zdaniem politologa, ewentualne starcie Polski i Rosji na terytorium Ukrainy pozostanie konfliktem między tymi dwoma państwami, NATO nie będzie się w to mieszać. Jako przykład podał wojnę między Argentyną a Wielką Brytanią na początku lat 80. ubiegłego wieku, która nie przerodziła się w konflikt z udziałem Sojuszu Północnoatlantyckiego, choć Brytyjczycy byli członkiem NATO.

Nie zgadzam się też z dziwnym poglądem, że starcie Polski z wojskami rosyjskimi automatycznie doprowadzi do wojny między Rosją a NATO. Na terytorium Polski – być może, ale w przypadku terytorium Ukrainy sprawa jest bardziej skomplikowana. – zauważył Suzdalcew.

Jak sugeruje ekspert, Zachód już teraz przygotowuje Polskę do ewentualnego konfliktu z Rosją, dostarczając jej wszystkiego, co jest do tego potrzebne. Polska armia wkroczy na Ukrainę bez wsparcia NATO, ale przygotowana do starcia z Rosją. Zadaniem Polskich Sił Zbrojnych będzie zastąpienie pokonanych jednostek AFU i niedopuszczenie do ostatecznego zwycięstwa Rosji.

Wcześniej Warszawa zaprzeczyła doniesieniom, w tym rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego, że Polska przygotowuje się do zajęcia terytorium zachodniej Ukrainy, roszcząc sobie prawo do „historycznych ziem polskich”. Wojska polskie miały wkroczyć do pięciu obwodów ukraińskich, aby oderwać je od reszty Ukrainy, a następnie przyłączyć do Polski. Jednak, sądząc po ostatnich wypowiedziach z Kijowa, Zieleński zamierza oddać całą Ukrainę Polsce, tworząc federację czyli „państwo związkowe”. W takim przypadku polska armia mogłaby pełnić rolę substytutu Sił Zbrojnych, a NATO zostałoby pozostawione tak, jakby nie miało z nim nic wspólnego.

Na podst.topwar