Akcja CBŚP Foto: screen

Akcja CBŚP Foto: screen

Akcja CBŚP doprowadziła do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie podejrzani są o produkcję, przemyt oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Akcja CBŚP spowodowała, że zatrzymano 22 osoby.

Wśród zatrzymanych 22 osób, 15 podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz Krzysztof B. ps. „Trapez”. Śledczy zarzucają mu kierowanie tą grupą. W trakcie działań przejęto 30 kg narkotyków, które miały trafić na warszawski rynek.

Cios w grupę przestępczą

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie przeprowadzono w czerwcu br. Wówczas policjanci CBŚP zatrzymali 9 osób, w tym podejrzanego o kierowanie tą grupy 34-letniego Krzysztofa B. ps. „Trapez”. Wtedy także zlikwidowano magazyn narkotykowy, w którym członkowie grupy przechowywali środki odurzające. Na miejscu wpadł 38-letni Zbigniew P. W magazynie oraz w miejscach zamieszkania podejrzanych zabezpieczono blisko 30 kg różnego rodzaju narkotyków, w tym ponad 23 kg marihuany, ponad 4 kg amfetaminy, blisko 1 kg haszyszu i ok. 0,5 kg kokainy. Zabezpieczono również materiały i sprzęt służący do konfekcjonowania narkotyków: wagi, specjalistyczne maski zabezpieczające przed trującymi oparami powstającymi podczas procesu wytrącania amfetaminy, woreczki strunowe oraz urządzenie do pakowania próżniowego.

Z ustaleń policjantów wynikało, że – pomimo tych działań – członkowie grupy nadal działali dostarczając narkotyki na warszawski rynek. Dokładne sprawdzenia i analizowanie kolejnych informacji doprowadziło do listopadowej akcji. Na przejściu granicznym w Świecku zatrzymano 4 osoby podczas przemytu środków odurzających z Holandii. Narkotyki miały trafić do klientów z Warszawy. To również nie spowodowało zaprzestania przestępczej działalności. Z początkiem grudnia zadano więc kolejny cios, rozbijając zorganizowaną grupę przestępczą.

Charakter rozwojowy sprawy

Na terenie Warszawy zatrzymano 11 osób, w tym 10 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej oraz jedną osobę współpracującą z grupą. Prokuratura Okręgowa w Warszawie, prowadząca śledztwo, przedstawiła zatrzymanym zarzuty. Są wśród nich m.in.: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji narkotyków oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. U podejrzanych zabezpieczono mienie w kwocie ponad 400 tys. zł na poczet przyszłych kar.

Według śledczych, rozbita grupa mogła działać od maja 2016 roku, w tym czasie wprowadzając na rynek ogromne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Ich terenem działania była Warszawa i jej okolice. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli oferować swoim odbiorcom niemal pełny asortyment narkotyków. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że z Holandii przemycano za pośrednictwem zaufanych kurierów marihuanę i płynną amfetaminę. W sproszkowanej formie wprowadzano ją do obrotu.

Sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań – informuje policja.