Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Ustawa o zmianie obywatelstwa: policja w Delhi w „strzelaninie” w miarę rozprzestrzeniania się protestów

Indyjska policja odmówiła strzelania do ludzi podczas protestów w Delhi – ponieważ gniew na prawo obywatelskie rozprzestrzenia się w całym kraju.

Znalezione obrazy dla zapytania protesty w indiach zdjecia

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co najmniej trzy osoby stwierdziły, że zostali zastrzeleni, ale policja powiedziała, że ich rany zostały spowodowane przez zepsute kanistry z gazem łzawiącym.

BBC widział raport szpitalny jednej osoby, która myślała, że został zastrzelony. Raport mówi, że lekarze usunęli „obcy przedmiot” z jego uda.

Nowe prawo oferuje obywatelstwo niemuzułmanom z trzech pobliskich krajów.

Wielu rannych uczestniczyło w protestach na uniwersytetach w Delhi.

Dziesięć osób, z których wiele ma „kryminalistyczne pochodzenie”, zostało aresztowanych , poinformowała we wtorek policja w Delhi. Wśród krytyki za użycie „nadmiernej siły” na terenie kampusu dodali, że nie zatrzymano żadnych studentów.

Policja twierdzi, że miejscowi mieszkający w pobliżu kampusu przyłączyli się do protestów i zaatakowali oficerów.

Tymczasem Sąd Najwyższy we wtorek odmówił wysłuchania petycji przeciwko akcji policyjnej na uniwersytecie Jamia Millia Islamia w Delhi, gdzie rzekomo zaatakowali studentów wewnątrz pomieszczeń kampusu, takich jak biblioteka i toalety.

Sędzia Sharad Bobde powiedział, że najwyższy sąd nie musiał interweniować, ponieważ był to „problem prawa i porządku”. Powiedział także prawnikom, aby składali petycje do sądów procesowych.

Oczekuje się, że kolejne protesty odbędą się we wtorek na uniwersytetach w różnych miastach, w tym w Varanasi, Hyderabad, Chennai (wcześniej Madras) i Kalkuta (wcześniej Kalkuta).

Premier Narendra Modi powiedział, że nowe prawo jest „dla tych, którzy przeżyli lata prześladowań na zewnątrz i nie mają dokąd pójść, z wyjątkiem Indii”.

Ale niektórzy twierdzą, że Ustawa o zmianie obywatelstwa (CAA) jest dyskryminująca i stanowi część programu „hinduskiego nacjonalizmu” mającego na celu marginalizację 200-milionowej indyjskiej mniejszości muzułmańskiej.

Inni – szczególnie w krajach przygranicznych – obawiają się, że zostaną „opanowani” przez nowo przybyłych z Afganistanu, Bangladeszu i Pakistanu.

Co się stało w Delhi?

Podczas niedzielnych starć na Jamia Millia Islamia University pojawiły się doniesienia o zastrzeleniu przez policję co najmniej trzech osób.

Według lokalnych mediów rzecznik szpitalny powiedział, że dwie osoby zostały przyjęte z ranami postrzałowymi – coś, czego policja odmówiła.

BBC widział raport medyczny trzeciej osoby – która powiedziała, że jest przechodniem, a nie protestującym – który myślał, że został postrzelony w udo.

Funkcjonariusze policji z Gujarat zatrzymują demonstranta podczas protestu przeciwko ustawie o obywatelstwie wprowadzonej przez rząd Indii przed Indian Institute of Management (IIM) w Ahmedabad w poniedziałekPrawa autorskie do obrazuAFP
Podpis podzdjęciem Protestujący twierdzą, że prawo jest dyskryminujące

Raport potwierdził tylko, że „ciało obce” zostało usunięte w wyniku sedacji. Ranny mężczyzna powiedział BBC, że widział, jak policja strzela do niego z pistoletu lub rewolweru.

Policja w Delhi powiedziała, że nikogo nie zastrzelili ani żywymi, ani gumowymi pociskami.

Podczas protestów pojazdy zostały podpalone i wystrzelono gaz łzawiący.

Wicekanclerz uniwersytetu Najma Akhtar powiedział, że 200 osób zostało rannych. Ale policja podała liczbę 39 rannych uczniów, a rannych było także 30 oficerów – jeden z nich krytycznie.

Policja powiedziała, że działali z „maksymalną powściągliwością, minimalną siłą”.

Co najmniej sześć osób zginęło od czasu rozpoczęcia protestów w północno-wschodnim stanie Assam w czwartek.

Gdzie jeszcze były protesty?

Studenci i aktywiści trzymają plakaty podczas protestu w BangalorePrawa autorskie do obrazuAFP

Gniew rozprzestrzenił się na cały kraj, a protesty zgłoszono na kilkunastu uniwersytetach.

Wiele demonstracji studenckich było podsycanych brutalnością policji w niedzielę.

Studenci w Delhi, południowym mieście Chennai i Varanasi na północy, protestowali przeciwko rządowi i popierając swoich kolegów z Jamia Millia Islamia.

Materiał z północnego miasta Lucknow w poniedziałek pokazał studentów rzucających kamieniami w siły bezpieczeństwa, którzy rzucali je z powrotem.

Widziano także oficerów uderzających uczniów pałkami.

W Kalkucie dziesiątki tysięcy ludzi przyłączyły się do demonstracji prowadzonej przez naczelną minister Mamatę Banerjee i jej rządzącą partię Kongresu Trinamool, idąc wbrew prawu.

Co mówi rząd Indii?

W poniedziałek Modi wysłał cztery tweety w celu obrony prawa.

Powiedział, że został uchwalony przez obie izby parlamentu z „ogromnym poparciem” i że ilustruje on „Wielowiekową kulturę akceptacji, harmonii, współczucia i braterstwa w Indiach”.

„Chcę jednoznacznie zapewnić moich rodaków, że CAA [prawo] nie wpływa na żadnego obywatela Indii żadnej religii” – dodał.

Ale Rahul Gandhi – pokonany przeciwnik Modiego w wyborach w 2019 r. – powiedział, że zarówno prawo, jak i kontrowersyjny rejestr obywateli to „broń masowej polaryzacji uwolniona przez faszystów”.

Widok protestującego

W niedzielę grupa kobiet została sfilmowana w Delhi, próbując uchronić mężczyznę przed atakiem policji.

Ladeeda Farzana, jedna z grup, powiedziała BBC, że protestuje, ponieważ „wszyscy wiedzą”, że prawo „jest przeciw muzułmanom”.

„To nie stanie się ze mną i tymi dziewczynami, stanie się z każdym muzułmaninem w tym kraju”, dodał 22-latek. „Bądźcie świadomi, wyjdźcie, bądźcie razem i walczcie przeciwko temu”.

Przeczytaj całą historię tutaj .

Podpis w mediachKobiety chronią przyjaciela przed byciem przez policję kijami

O czym jest prawo?

Ustawa o zmianie obywatelstwa (CAA) oferuje amnestię nielegalnym imigrantom niemuzułmańskim z trzech sąsiednich krajów o większości muzułmańskiej.

Zmienia on 64-letnie indyjskie prawo obywatelskie, które obecnie zabrania nielegalnym migrantom stawania się obywatelami Indii.

Przyspiesza także drogę do obywatelstwa indyjskiego członkom sześciu wspólnot mniejszości religijnych – hinduistycznej, sikhijskiej, buddyjskiej, dżinistycznej, parsi i chrześcijańskiej – jeśli mogą udowodnić, że pochodzą z Pakistanu, Afganistanu lub Bangladeszu. Będą musieli teraz mieszkać lub pracować w Indiach tylko przez sześć lat – zamiast 11 lat – zanim będą mogli ubiegać się o obywatelstwo.

Mówi także, że osoby posiadające karty OCI (Overseas Citizen of India) – status imigracyjny pozwalający obcokrajowcowi pochodzącemu z Indii na zamieszkanie i pracę w Indiach na czas nieokreślony – mogą utracić swój status, jeżeli naruszą lokalne przepisy prawa w związku z poważnymi i drobnymi przestępstwami i naruszeniami.

Przeciwnicy twierdzą, że prawo jest wykluczające, stanowi część programu marginalizacji muzułmanów i narusza świeckie zasady zapisane w konstytucji. Mówią, że wiara nie może być warunkiem obywatelstwa.

Jednak rząd kierowany przez hinduską nacjonalistyczną partię Bharatiya Janata (BJP) twierdzi, że starają się dawać schronienie jedynie osobom uciekającym przed prześladowaniami religijnymi.

zrodlo:bbc.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: