Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Saudyjskie Aramco blisko 2 bln USD w drugim dniu handlu

RIYADH, Arabia Saudyjska (AP) – Akcje saudyjskiego Aramco zyskały w drugi dzień notowań w czwartek, napędzając spółkę naftową i gazową do wyceny blisko 2 bilionów dolarów, gdzie ma tytuł najcenniejszej spółki giełdowej na świecie.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Akcje podskoczyły do około 38,60 rialów saudyjskich, czyli 10,29 USD, około południa. Rynek zamknął się ceną ustaloną na 36,8 ryali, czyli 9,81 USD za akcję, co stanowi wzrost o 4,5% w ciągu dnia. To daje Aramco wycenę na 1,96 biliona dolarów.

Aramco sprzedało 1,5% swoich akcji głównie inwestorom z Arabii Saudyjskiej i Zatoki Perskiej oraz funduszom na lokalnej giełdzie w Tadawul.

Dzięki zyskom osiągniętym w ciągu zaledwie dwóch dni handlu Aramco plasuje się w czołówce największych światowych firm, w tym Apple, drugiej co do wielkości firmy na świecie o wartości 1,19 bln USD.

Koronny książę Mohammed bin Salman jest architektem wysiłku, aby wymienić Aramco, reklamując go jako sposób na pozyskanie kapitału dla suwerennego funduszu majątkowego królestwa, który następnie rozwijałby nowe miasta i intratne projekty w całym kraju, które tworzą miejsca pracy dla młodych Saudyjczyków.

Szukał olbrzymiej wyceny Aramco w wysokości 2 bilionów dolarów, kiedy po raz pierwszy ogłosił w 2015 r. Plany sprzedaży niewielkiej części przedsiębiorstwa państwowego.

Międzynarodowi inwestorzy uważają jednak, że wycena jest zbyt wysoka, biorąc pod uwagę stosunkowo niższą cenę ropy naftowej, problemy związane ze zmianami klimatu i ryzyko geopolityczne związane z Aramco. Główny zakład przerobu ropy naftowej i inne miejsce były atakowane we wrześniu przez pociski i drony, co na pewien czas znokautowało ponad połowę produkcji w Arabii Saudyjskiej. Królestwo i USA obwiniały atak na rywala Iran, który zaprzecza zaangażowaniu.

Mimo to Aramco pozostaje atrakcyjną lokalnie inwestycją. W zeszłym roku była to najbardziej dochodowa firma na świecie, osiągając 111 miliardów dolarów dochodu netto.

W okresie poprzedzającym flotację Saudyjczycy, w tym książęta i biznesmeni, silnie zachęcali do przyczynienia się do tego, co lokalnie postrzegane jest jako moment dumy narodowej, a nawet obowiązku. Fundusze z Zatoki Perskiej z krajów sojuszniczych również przyczyniły się do IPO, choć w dużej mierze zostały napędzane przez kapitał saudyjski.

Decyzja królestwa, aby nie umieszczać spółki na większej giełdzie walutowej, budzi obawy, które wywołałoby globalną flotację – w tym otwarcie firmy na większe zasady ujawniania informacji.

Podczas środowej ceremonii rozpoczęcia handlu prezes Aramco Yasir Al-Rumayyan opisał tę sprzedaż jako „dumny i historyczny moment dla Arabii Saudyjskiej Aramco i naszego większościowego akcjonariusza, królestwa”.

Aby zachęcić inwestorów z Arabii Saudyjskiej do przechowywania swoich akcji, Aramco powiedział, że obywatele Arabii Saudyjskiej będą kwalifikowani do otrzymania do 100 akcji premiowych lub jednej na każde 10 posiadanych akcji, jeśli nie będą sprzedawać przez 180 dni od rozpoczęcia obrotu.

Aramco obiecało również wypłacić akcjonariuszom roczną dywidendę w wysokości co najmniej 75 miliardów dolarów do 2024 roku.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: