Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
445 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1034 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
814 views

„Putin do Łukaszenki: chcecie tańszego gazu – połączmy się”

W Moskwie trwa doroczna wielka  prezydenta Rosji Władimira Putina dla rosyjskich żurnalistów i mediów zagranicznych. Nie zabrakło pytań o  integracji z Białorusią w ramach Państwa Związkowego.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na pytanie redakcji RBC, jak jego zdaniem powinno wyglądać , i które z propozycji Putina nie podobają się Łukaszence,  pochylił się nad kwestią gazową, którą określił mianem „chorej”.

Przypomnijmy, że Aleksander  powtarza, że  powinna płacić za rosyjski gaz tyle samo co rosyjskie  sąsiadujące z republiką, np. smoleński.

„Białoruś ma najniższą cenę, jaka przewidziana jest dla naszych zagranicznych partnerów – wynosi 127 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Do Europy sprzedajemy za 200 $. Rentowność ze sprzedaży do Europy i na Białoruś rożni się dla Gazpromu czterokrotnie. Średnia ważona cena gazu w Rosji wynosi 70 USD za tysiąc metrów sześciennych – 75 dla przemysłu i 62 dolary dla ludności. Co więcej, im dalej od miejsc produkcji, tym bardziej subsydiujemy cenę.  odnosi się do obszaru, w którym dotacje są najwyższe. Zużywa 2 miliardy, a Białorusi sprzedajemy 20 miliardów. I jeśli będziemy subsydiować całą białoruską gospodarkę, oznacza to, że my, Rosja, subsydiujemy gaz dla całego kraju. Oznacza to, że Rosja musi subsydiować inny kraj w taki sam sposób, jak najbardziej subsydiowany obwód Rosji – . To dziwne. Oczywiście jest to możliwe, ale do tego potrzebujemy ogólnych zasad w formie przepisów” – powiedział .

Według Putina, aby Białoruś mogła otrzymywać gaz po cenie „smoleńskiej”,obydwa państwa muszą się połączyć – w dziedzinie podatków, polityk subsydiowania, wsparcia budżetu na różnych poziomach, różnych gałęzi przemysłu i stworzenie ponadnarodowych organów – kontrolnego i emisyjsnego.

„Ale uciekać do przodu i rozpoczynać subsydiowanie dla Białorusi tego, do czego nie jesteśmy teraz gotowi, biorąc pod uwagę nierozwiązaną kwestię budowania państwa związkowego? Byłoby to z naszej strony błędem” – podkreślił rosyjski przywódca.

Putin „przypomniał” również, że Rosja wspiera Białoruś „wieloma kanałami” – „samych kredytów udzielono na około 7 miliardów dolarów”.

Rosyjski prezydent zapewnił, że Rosja będzie to czynić dalej, i w tej kwestii prowadzona jest „cicha praca”.

Rosyjski przywódca nie omieszkał wspomnieć o „jednym” narodzie:

„Uważam, że decyzje o utworzeniu Państwa Związkowego były prawidłowe.  rosyjski i białoruski, tak samo jak ukraiński i rosyjski –  moim zdaniem –  są niemal tym samym w etnicznym znaczeniu tego słowa i z punktu widzenia naszej historii, początków duchowości. Dlatego bardzo cieszy mnie fakt zbliżenia z Białorusią. Pewne osiągnięcia, zwłaszcza w sferze społecznej są, obserwujemy je”, dodał Putin.

Zwrócił uwagę, że jak dotąd, „fundamentalne decyzje podjęte swego czasu, dotyczące budowy państwa związkowego nie zostały wprowadzone w życie – w zdecydowanej większości –  90% nie zostało zrealizowanych”.

20 grudnia prezydenci Putin i Łukaszenka spotkają się w Sankt Petersburgu, będą dyskutować warunki „pogłębienia integracji” Rosji i Białorusi.

zrodlo:kresy24.pl

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: