UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
441 views

Policja zajęła się nagraniem Jacka Międlara o zamachowcu w Nowej Zelandii. „Powołano biegłego” mat. z 27 marca 2019r

„Miał troszeczkę prawo, żeby tak się zachować” – mówił o mordercy 50 wiernych w meczecie w Nowej Zelandii Jacek Międlar.

Sam tłumaczy, że go nie usprawiedliwiał. Jak ustaliliśmy w MSWiA, sprawą skandalicznego nagrania zajmuje się policja.

Sprawą nagrania we wtorek nie zajmowała się prokuratura, ale, jak ustaliliśmy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, bada ją policja.

Funkcjonariusze wystąpili do administratorów natychmiast po opublikowaniu filmu w sieci o udostępnienie danych osoby, która umieściła nagranie. Powołany został biegły, który analizuje materiał i przygotowuje opinię – czytamy w informacji od MSWiA, przesłanej do naszej redakcji.

Opublikowane w serwisie YouTube przez Jacka Międlara wideo dotyczyło terrorysty z Nowej Zelandii, który zabił 50 osób. Szybko zrobiło się o nim głośno. Nagranie wywołało falę oburzenia, również w mediach prawicowych – Telewizja Republika nazwała słowa Międlara „skandalicznymi”.

Nagranie Międlara o Nowej Zelandii. Twierdzi, że jego słowa „zmanipulowano”

Całość nagrania została usunięte z YouTube. Ale we fragmentach, które nadal znajdują się w sieci, słyszymy, że według Międlara „wiele z wypowiedzi zamachowca z Nowej Zelandii to są wypowiedzi iście szlachetne”. Wynika z nich też, że z niektórymi poglądami zamachowca Międlar się identyfikuje. – Co to znaczy stanąć w obronie białej Europy? Powiedzieć stanowcze „nie” tej propagandzie, która prowadzi do wymieszania się ras – mówi. Na wciąż dostępnych w sieci fragmentach słyszymy wypowiedź b. duchownego: – Brenton (Tarrant – red.) miał troszeczkę prawo, żeby tak się zachować.

Po opisaniu sprawy przez niektóre media, Międlar wydał na swojej stronie oświadczenie ws. „zmanipulowania” jego wypowiedzi. Były ksiądz twierdzi, że w relacjach pominięto fakt, jakoby „jednoznacznie potępił” zamach terrorystyczny. Mają świadczyć o tym słowa z filmu: – Walka z tym problemem nie jest przez karabin, Brenton zamordował niewinnych ludzi, nie mogę, drodzy państwo, popierać mordowania niewinnych ludzi.

Były ksiądz zapowiedział, że w związku z rzekomym przeinaczeniem jego słów, sam „oddał sprawę do prokuratury”.

Anna Tatar: Ujawnia się nowy idol skrajnej prawicy

– Międlar od kilku lat w przestrzeni publicznej wygłasza twierdzenia pełne ksenofobicznej nienawiści, twierdzenia o charakterze antysemickim. Reakcji instytucji nie było albo nie była skuteczna. Postępowania były umarzane albo są przewlekane w nieskończoność. Tylko w jednym przypadku został skazany na prace społeczne – mówi Gazeta.pl dr Anna Tatar ze Stowarzyszenia “Nigdy Więcej”. Jak zauważa, 40-minutowe nagranie Międlara nie pozostawia wątpliwości co do tego, jak narodowiec ocenia zamachowca z Nowej Zelandii oraz jego manifest.

On próbuje lawirować, raz mówi jedno, raz drugie, ale pojawiają się wypowiedzi, w których pochwala zamachowca, odnosi się z uznaniem do tego, co zrobił

– mówi Tatar i dodaje: – Międlar mówi, że walka z multikulturalizmem “nie jest przez karabin”, ale kilka zdań dalej dodaje: “do takiej walki może prowadzić nóż, broń, siła”. To jest pochwała przemocy, agresji i samego zamachu.

Nasza rozmówczyni widzi podobieństwo między stosunkiem skrajnej prawicy do Brentona Tarranta, a postrzeganiem Janusza Walusia, rasistowskiego mordercy, odsiadującego wyrok dożywocia w RPA. – Hasła wspierające Walusia są regularnie eksponowane na stadionach piłkarskich, ale też na różnych manifestacjach. Teraz, jak widać, ujawnia się nowy idol – terrorysta – mówi dr Tatar. – Organy ścigania powinny wszcząć postępowanie. Mamy tu pochwalanie terrorysty, można też dostrzec w wypowiedzi Międlara zachętę do tego, żeby występować “w obronie białej Europy”.

Pochwalania przestępstwa i nawoływania do niego zakazuje też Kodeks karny – dodaje ekspertka.

gazeta.pl

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: