Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
438 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1032 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
809 views

Najwyższy szyicki duchowny Iraku potępia makabryczne powieszenie nastolatka

BAGHDAD (AP) – najwyższy szyicki duchowny w Iraku w piątek potępił zabicie nastolatka, którego ciało zostało podciągnięte nogami przez słup drogowy na placu w Bagdadzie, gdy pojawiły się sprzeczne wersje o tym, co doprowadziło do śmierci 16-latka.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Urzędnicy bezpieczeństwa początkowo powiedzieli The Associated Press, że został pobity na śmierć przez wściekły tłum po tym, jak zabił czterech protestujących przeciw rządowi i dwóch sprzedawców w trakcie strzelaniny. Urzędnicy, którzy mówili pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z regulaminem informacyjnym, podali, jak mówili, nazwiska czterech zabitych, twierdząc, że mają oni wiek od 18 do 31 lat.

Rzecznicy ministerstw spraw wewnętrznych i zdrowia powiedzieli tylko w piątek, że nastolatek został zabity. Rzecznik MSW bryg. Khaled al-Muhanna powiedział, że śledztwo w sprawie tego incydentu jest w toku.

Wielki ajatollah Ali al-Sistani, najwyższy szyicki duchowny narodu, w piątek nazwał zabijanie nastolatka „okropną zbrodnią”, której nie wolno powtarzać, i wezwał władze irackie do pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności.

W swoim cotygodniowym kazaniu wygłoszonym przez przedstawiciela al-Sistani potępił także niedawne zabójstwa, porwania i napaści na protestujących. Dodał, że tylko sądownictwo ma prawo nakładać kary na przestępców prawa.

Urzędnicy w Iraku często przedstawiają sprzeczne relacje z tego samego incydentu, szczególnie w kontekście chaotycznych protestów antyrządowych w Iraku. Demonstracje odznaczały się rozlewem krwi i niemal codziennymi konfrontacjami, podczas których siły bezpieczeństwa strzelały do ​​żywej amunicji i gazu łzawiącego do demonstrantów. Zginęło ponad 450 osób, z których większość została postrzelona w głowę i klatkę piersiową przez siły bezpieczeństwa. Niedawno doszło do dźgnięć, porwań i zabójstw przez niezidentyfikowanych napastników atakujących protestujących i aktywistów.

W czwartek tłum uderzył w ciało 16-latka na placu al-Wathba w Bagdadzie, gdy dziesiątki celowały swoimi komórkami w makabryczną scenę.

Urzędnicy bezpieczeństwa początkowo powiedzieli, że nastolatek był poszukiwany przez policję pod zarzutami związanymi z narkotykami i uciekał przed siłami bezpieczeństwa, zanim otworzył ogień i zabił sześć osób. Niektóre filmy krążące w mediach społecznościowych pokazały, że był bity i ciągnięty po ulicy.

Jednak inne filmy pokazały siły bezpieczeństwa ze spiczastymi pistoletami otaczającymi dom, w którym nastolatek najwyraźniej się ukrył, co zwiększa prawdopodobieństwo, że został zabity przez policję.

Opinie Al-Sistaniego mają wpływ na wielu Irakijczyków, a on w dużej mierze opowiedział się po stronie antyrządowych protestujących, wzywając partie polityczne do przeprowadzenia poważnych reform i wycofując poparcie dla rządu Adela Abdula-Mahdiego, co doprowadziło do jego rezygnacji w zeszłym miesiącu.

Protestujący szybko zdystansowali się od czwartkowej przemocy w zbiorowym oświadczeniu, w którym potępili incydent i powiedzieli, że ci, którzy go dokonali, nie byli częścią ich ruchu.

W zeszły piątek 25 protestujących zginęło, gdy strzelcy w pickupach otworzyli ogień na placu Khilani w Bagdadzie. W tym samym tygodniu tajemnicze ataki nożem wymierzyły kilkunastu antyrządowych protestujących na placu Tahrir, centrum ruchu protestacyjnego.

Nawiązując do incydentu w Khilani, al-Sistani powiedział, że atak, a także ukierunkowane zabójstwa i porwania w ostatnich dniach wzmocniły wcześniejsze wezwania szyickiego wyznania religijnego, że „wszelka broń musi być w rękach państwa”, powiedział.

Powstanie bez przywódców ogarnęło Bagdad i przeważnie szyickie południowe prowincje 1 października, kiedy tysiące Irakijczyków wyszło na ulice, aby potępić szaloną korupcję rządu, słabe usługi i brak miejsc pracy

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: