IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
724 views

Na Kremlu są oburzeni, że Ukraina na spotkaniu normandzkim chciała zmienić tekst komunikatu

Od samego początku szczytu w formacie normandzkim w Paryżu strona ukraińska dążyła do zmiany wcześniej uzgodnionego dokumentu końcowego – powiedział sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, informuje Interfax.

Na Kremlu są oburzeni, że Ukraina na spotkaniu normandzkim chciała zmienić tekst komunikatu

W szczególności Pieskow powiedział, że „równowaga dyplomatyczna wokół sformułowań jest bardzo trudną pracą, zwłaszcza że ta praca była prowadzona w trzech językach – ukraińskim, rosyjskim i angielskim”. Według niego „sformułowaniami zajmowali się sami przywódcy, proponowano formułowania jedną stroną, których druga strona nie mogła zaakceptować, więc praca ta trwała wiele godzin”.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pieskow dodał, że „proponowane sformułowania często nie były całkowicie osadzone w ogólnym zarysie, i musiały być kontrolowane i poprawiane podczas negocjacji, pomimo powszechnego, przez wszystkich wyrażonego przestrzegania porozumień mińskich”.

Wcześniej przedstawiciel Ukrainy w podgrupie politycznej TGK, Ołeksij Reznikow, który był jednym z uczestników rozmów na szczycie w Paryżu, powiedział w wywiadzie dla LB.ua, że Niemcy, Francja i Rosja uważali, że skoro komunikat ze spotkania został wcześniej uzgodniony, powinien zostać zatwierdzony zgodnie z zaleceniami doradców politycznych. A Ukraina tak nie uważała.

Reznikow odniósł się do informacji od francuskich kolegów, że przywódcy Niemiec, Francji i Rosji „przyzwyczaili się do nieco innego formatu” – „kiedy wszystko jest omawiane z góry, kiedy mają wstępny zarys”.

Dodał: „Strona ukraińska tak nie uważała, ponieważ wychodziła a tego, co było ważne. I nawet jeśli ich doradcy polityczni przygotowali coś na piśmie, nie oznacza to, że się z tym zgadzamy. Ponieważ celem Wołodymyra Zełenskiego było rozmawiać, dyskutować i znajdować rozwiązania. I umieścił podstawowe rzeczy – takie jak prymat granicy lub wyborów – w porządku obrad – podkreślił Reznikow.

Przypomnijmy, 9 grudnia 2019 r. w Paryżu odbyło się spotkanie liderów formatu normandzkiego Wołodymyra Zełenskiego, Władimira Putina, Emmanuela Macrona i Angeli Merkel.

Przed szczytem prezydent Zełenski spotkał się z przywódcami Francji i Niemiec, a w przerwie – z prezydentem Federacji Rosyjskiej.

zrodlo:ukrinform.pl

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: