Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
460 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1039 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
825 views

Guru polskich liberałów broni Pinocheta. Odpowiada mu Chilijczyk: ciekawe, czy powiedziałby to w twarz mojej rodzinie

Jeden z najbardziej szkodliwych polityków początku lat dziewięćdziesiątych wynurzył się na moment z politycznej mogiły. Waldemar Kuczyński oświadczył, że kat narodu chilijskiego – dyktator Augusto Pinochet był w istocie „oficerem wiernym idei państwa”.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Waldemar Kuczyński jest jednym z głównych winowajców katastrofy gospodarczej w Polsce z początku lat dziewięćdziesiątych. Jako minister ds. prywatyzacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego zarekomendował do roli architekta transformacji Leszka Balcerowicza. Potem konsekwentnie bronił wdrażanej terapii szokowej, wmawiając próbującemu stawiać opór społeczeństwu, że jest ciemnotą nierozumiejącą wymogów nowoczesnej gospodarki.

Po politycznym zgonie Unii Wolności, Kuczyński zniknął z życia politycznego, wypowiadając się jedynie z rzadka z pozycji autorytetu polskich liberałów i „ojca” polskiej transformacji. Jego dzisiejszy wpis na Twitterze pokazuje, że antydemokratyczna postawa i relatywizacja zbrodni popełnionych w imię wolnego rynku to dla niego wciąż oczywista oczywistość.

Kuczyński pochwalił dziś Michała Kamińskiego, polityka Platformy Obywatelskiej, a wcześniej Prawa i Sprawiedliwości. Polała się wazelina. „Moim zdaniem w tej generacji to polityk najwybitniejszy. Ma poglądy, a nie tylko ambicje, przedstawia je bez owijania w bawełnę, budzi zaufanie szczerością, ma przyszłość” – napisał.

Kiedy jeden z komentujących zauważył, że Kamiński ma w życiorysie poważną plamę – audiencję u przebywającego w londyńskim areszcie domowym Augusto Pinocheta, Kuczyński postanowił stanąć w obronie Kamińskiego, jak również dyktatora.

„Opinia o Pinochecie jest mocno zafałszowana, bo ukształtowana przez lewicową opinię. To oficer wierny idei państwa. Służył Allendemu. Wkroczył, by ratować Chile przed losem Kuby. Miał zbrojną, lewicową rebelię, której nie dałoby się stłumić głaskaniem” – napisał na TT.

Andrzej Jaworowski@andrzejjawo1972

Zawsze będzie się za nim ciągnąć Pinochet.

Waldemar Kuczyński.@PanWaldemar

Opinia o Pinochecie jest mocno zafalszowana, bo ukształtowana przez lewicową opinię. To oficer wierny idei państwa. Służył Allendemu. Wkroczył by ratować Chile przed losem Kuby. Miał zbrojną, lewicową rebelię, której nie dało by się stłumić głaskaniem.

Ludzie o tym mówią: 74
O opinię w tej sprawie zapytaliśmy Jeremiego Galdameza, Chilijczyka z polskim obywatelstwem, aktywisty społecznego mieszkającego w naszym kraju.
– Jako polski Chilijczyk wywodzący się z rodziny, która padła ofiarą terroru Pinocheta, odbieram słowa pana Kuczyńskiego bardzo osobiście – zaznacza Galdamez. – Ciekawe czy miałby odwagę powiedzieć te same słowa w twarz mojej rodzinie i dziesiątkom tysięcy ofiar generała, oraz milionom, które żyją dziś w nędzy z powodu neoliberalnej polityki Pinocheta?
Galdamez odniósł się też do rzekomych propaństwowych cnót dyktatora.

-Kuczyński w swojej wypowiedzi wykazuje się skrajną ignorancją i brakiem wiedzy o najnowszej historii Chile. Ignorancją niebezpieczną, bo wychwalającą masowe mordy polityczne i łamanie praw człowieka w najokrutniejszy sposób. W Chile, poza kręgami zwolenników, Pinochet ma opinię zdrajcy narodu i kata, który zniszczył najstabilniejszą demokrację Ameryki Południowej. Pan Kuczyński kreuje krwawego generała na człowieka honorowego, wiernemu Chile – tymczasem już po śmierci Pinocheta okazało się, że okradał państwo na miliony dolarów, lokując pieniądze na zagranicznych kontach, gromadząc niebotyczną fortunę. Zaiste, ciekawe pojęcie “wierności wobec państwa”.

Chilijczyk wyjaśnia też co było rzeczywistym celem obalenia w 1973 roku demokratycznie wybranego prezydenta Salvadora Allende.

– Pinochet był wierny amerykańskiemu kapitałowi i imperializmowi, za których pieniądze został sfinansowany wojskowy pucz. Ten kto zna historię Chile, wie, że w Chile miały miejsce demokratyczne przemiany a nie zbrojna rebelia – zamachy terrorystyczne przeprowadzały akurat finansowane przez CIA bandy skrajnej prawicy.

Galdamez nie ma wątpliwości – na takie wypowiedzi nie powinno być miejsca w demokratycznym państwie.

Usprawiedliwianie tysięcy zamordowanych, torturowanych w najgorszy sposób i wygnanych z kraju Chilijczyków i Chilijek szokuje i powinno być na równi karalne co wychwalanie zbrodni hitlerowskich.

Wskazuje też na moment, w którym Kuczyński zamieścił swój wpis. – W Chile od ponad 50 dni trwa największy w historii kraju bunt społeczny wymierzony przeciwko spuściźnie dyktatury Pinocheta – skrajnie neoliberalnej gospodarce, największym w świecie nierównościom społecznym, prywatyzacji całego kraju. Głupota i ignorancja polskich fanów Pinocheta jest porażająca i skandaliczna i powinna spotkać się ze stanowczą reakcją jako pochwalanie zbrodni przeciwko ludzkości – zaznaczył Jeremi Galdamez w rozmowie z Portalem Strajk.

zrodlo:strajk.eu

Rate this post

One thought on “Guru polskich liberałów broni Pinocheta. Odpowiada mu Chilijczyk: ciekawe, czy powiedziałby to w twarz mojej rodzinie

  1. wszystkim polecam swietny film ,,dom dusz” . ktory moglby ,,nauczyc” turboliberalow , typu stalin turboliberalizmu towarzysz michalkiewicz i jego sfory jak siemoga posliznac na swoich puczach . nauczyc w zajaczkach bo wiem ze ta swolocz jest nienauczlna/niereformowalna/faszystowska . pinoczeta represie/zbrodnie trwaly po puczu przez caly okres jego ,,rzadow” ….kiedy oficerowie miedzynarodowych organizacji scigania zbrodni ludobujczych , przybyli do uk z nakazem aresztowania uk wyslala policje uk by go aresztowac (tak powiedzieli tym z nakazem) i ci czekali na przekaznie pinocheta w ich rece polcja uk zawiezla pinocheta na lotnisko skad sobie odlecial w sina/nieznana dal .

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: