IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
722 views

Funt i zapasy skaczą po wyborach w Wielkiej Brytanii, rozmowa o umowie między USA a Chinami

BANGKOK (AP) – Rynki akcji i funt brytyjski wzrosły w piątek po tym, jak brytyjska Partia Konserwatywna odniosła wielką wygraną w wyborach powszechnych w kraju, łagodząc niepewność co do Brexitu, a także rozmowę o chińsko-amerykańskim porozumieniu handlowym.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Funt brytyjski skoczył do 1,3470 $ z 1,3150 $ pod koniec czwartku, ale następnie spadł do około 1,3400 $, ponieważ wyniki pokazały, że konserwatyści zdobyli co najmniej 363 mandaty w parlamencie z 648 z 650 ogłoszonych wyników.

Wskaźnik FTSE 100 wzrósł o 1,9% do 7,407, podczas gdy w Paryżu CAC 40 wzrósł o 1,2% do 5,955. Niemiecki DAX również wzrósł o 1,2%, do 13.385. Akcje w USA wyglądały na zyski, przy czym przyszłe kontrakty na S&P 500 i Dow Jones Industrial Average wzrosły o 0,4%.

Ogromne zwycięstwo Johnsona powinno utorować mu drogę do zrealizowania planu wyjścia Wielkiej Brytanii z 28-narodowej Unii Europejskiej do końca stycznia.

To powinno złagodzić natychmiastową niepewność co do terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które przeciąga się od trzech lat. Ale potem rozmowy o przyszłych stosunkach handlowych Wielkiej Brytanii potrwają miesiące, a nawet lata później.

W Azji japoński indeks Nikkei 225 skoczył o 2,6% do 24 023,10, a Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 2,6% do 27 687,76. Indeks Shanghai Composite wzrósł o 1,8% do 2 967,68, a koreański indeks Kospi wzrósł o 1,5% do 2 170,25.

Australijski S&P ASX 200 zyskał 0,5% do 6 739,70, podczas gdy Sensex w Indiach dodał 1,0% do 40 994,58.

S&P 500 i Nasdaq ustanowiły nowe wzloty w czwartek po tym, jak prezydent Donald Trump powiedział, że USA zbliżają się do „wielkiej umowy” z Chinami.

Raport Wall Street Journal zachęcał również inwestorów, że Waszyngton zaproponował obniżenie istniejących taryf i anulowanie nowych, które zostaną wprowadzone w niedzielę w zamian za więcej zakupów rolnych i ochronę własności intelektualnej.

Rynki szybko zareagowały na nagłówki i uwagi administracji Trumpa dotyczące 17-miesięcznej wojny handlowej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin nie potwierdziło, że umowa jest prawie gotowa. Zamiast tego urzędnicy w Pekinie podkreślili, jak daleko są jeszcze dwie strony.

„Negocjacje muszą opierać się na zasadach równości i wzajemnego szacunku” – powiedziała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych, Hua Chunying, powtarzając od dawna utrzymywane stanowisko Pekinu. „Umowa musi być korzystna dla obu stron, z korzyścią dla obu stron”.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Wang Yi skarżył się na oddzielnym forum zorganizowanym przez rząd w Pekinie, że Waszyngton niesprawiedliwie atakuje Chiny.

„Strona amerykańska sukcesywnie nakładała nieuzasadnione ograniczenia i represje na Chiny w zakresie gospodarki i handlu, nauki i technologii oraz wymiany personelu”, powiedział Wang. „Jeśli chodzi o Chiny, dążymy do tego, aby nasze uzasadnione prawa do rozwoju”.

Niepewność związana z handlem była w tym roku największą „dziką kartą” dla akcji, szkodząc produkcji na całym świecie i powodując, że amerykańskie firmy powstrzymywały się od inwestowania. Oszczędzaniem dla gospodarki USA był silny rynek pracy i wydatki konsumenckie.

Spekulacje, że dwie największe gospodarki świata mogą być bliskie osiągnięcia przejściowej umowy handlowej „Faza 1”, zachęciły w czwartek inwestorów do przeniesienia pieniędzy do sektora technologicznego, przemysłowego i innych sektorów giełdowych, które zwykle dobrze sobie radzą, gdy gospodarka się rozwija.

Inwestorzy zapoznają się z nowymi danymi Departamentu Handlu w piątek na temat sprzedaży detalicznej w USA w listopadzie. Ekonomiści spodziewają się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w zeszłym miesiącu. Środek ten daje lepszy wgląd w wydatki konsumenckie, które znalazły się wśród jaśniejszych punktów gospodarki, przyczyniając się do wzrostu.

Benchmark ropa wzrosła o 76 centów do 59,94 USD za baryłkę w obrocie elektronicznym na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange. W czwartek wzrosła o 42 centy. Ropa Brent, międzynarodowy standard, zyskała od 1,00 USD do 65,20 USD za baryłkę.

Dolar wzrósł do 109,68 jena japońskiego z 109,32 jena w czwartek. Euro umocniło się do 1,1117 USD z 1,1115 USD.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: