Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
853 views

CZY JUŻ CZAS NA PRAWDZIWE I PEŁNE RÓWNOUPRAWNIENIE KOBIET W POLSCE ?

Czas wprowadzić pełne równouprawnienie. Dlaczego jedni mają pracować do 65 a inni tylko 60 roku życia?

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Statystyczny mężczyzna w Polsce żyje 73,8 lat. Statystyczna kobieta – 81,7 lat. Różnica jest całkiem spora, bo wynosząca blisko 8 lat. W efekcie panie w naszym kraju spędzają na emeryturze znacznie więcej czasu od mężczyzn. Ktoś powie, że to sprawiedliwe, bo kobiety zajmują się wychowaniem dzieci. Jeśli tak, to dlaczego panie, które nigdy dzieci nie posiadały również nabywają uprawnienia emerytalne po ukończeniu 60. roku życia? W dobie pełnego równouprawnienia trzeba tę kwestię uregulować. Dlaczego mężczyźni mają być krzywdzeni za sam fakt bycia mężczyznami?

Kwestia różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn to nie jedyny problem polskiego systemu emerytalnego. Równie ważną (jeśli nie ważniejszą) kwestią jest jego… kastowość. Pierwszy z brzegu przykład to sędziowie. Art. 91 Prawa o ustroju sądów powszechnych zwalnia sędziów z obowiązku płacenia składek ZUS („Od wynagrodzenia sędziów nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne”). Mimo to przeciętna emerytura sędziowska stanowi wielokrotność emerytury kapitałowej przeciętnego Polaka, który przez całe swoje zawodowe życie wyłożył setki tysięcy złotych w składkach na ubezpieczenia społeczne.


       

Pisałem już o tym jakiś czas temu, ale nie zaszkodzi powtórzyć – nie mam nic przeciwko lepszemu uposażeniu sędziów, jako intelektualnej elity, bez której państwo nie mogłoby normalnie funkcjonować. Wysokie, adekwatne do kompetencji pensje, to jednak co innego od wysokich, wypłacanych z budżetu emerytur. Szczególnie, gdy zdecydowaną większość społeczeństwa obowiązuje dość twardy lecz sprawiedliwy system kapitałowy, zgodnie z którym wysokość emerytury jest uzależniona od tego, ile się w ciągu życia odłoży w składkach emerytalnych.

Sędziowie to oczywiście nie jedyna uprzywilejowana grupa zawodowa. Podobną sytuację mamy w przypadku prokuratorów czy służb mundurowych. Te grupy zawodowe również są zwolnione z obowiązku płacenia składek ZUS, a uposażenia emerytalne są im wypłacane z budżetu państwa i stanowią krotność przeciętnej emerytury kapitałowej zwykłego Polaka, który przez całe życie musiał odkładać składki do ZUS-u. O wyłomach dla górnikówrolnikównauczycieli czy kolejarzy nawet nie wspominam. Fakty są jednak takie, że m.in. przez takie wyjątki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), czyli finansowe zaplecze ZUS, odnotowuje gigantyczne deficyty, które – aby każdy emeryt lub rencista mógł dostać swoje świadczenie na czas – muszą być pokrywane dotacjami z budżetu państwa (czyli pieniędzmi podatników, które mogłyby iść np. na drogi, szkolnictwo, służbę zdrowia czy obronność).


Artykuł 2 Konstytucji RP stanowi, że „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”. Artykuł 32 Konstytucji dodaje: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”. Jeśli tak, to w jaki sposób uzasadnić to, że kobieta, która nigdy dzieci nie posiadała nabędzie uprawnienia emerytalne już po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyzna – choćby był ojcem 5 dzieci i pracował całe życie – to prawo do emerytury nabędzie dopiero po ukończeniu 65. roku życia? Jak wyjaśnić to, że emerytura wspomnianego mężczyzny, który składki ZUS odkładał przez 40 lat, będzie blisko trzykrotnie niższa od uposażenia emerytalnego np. cywilnego pracownika pracującego przez 25 lat w służbach mundurowych, który przez ten okres nie odłożył ani jednej składki ZUS?

Udostępnij ten tekst na swoim 

853988d3061e340dbeccce50ab69feee.jpg

Rate this post
The following two tabs change content below.
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: