Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół jest pod wyszukiwarką

KLIKNIJ NIŻEJ W "ODBLOKUJ"


NAJNOWSZE VIDEO 50 AV

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Korzyści z Moringi w porównaniu do brokułów

4/4 - (1 vote)

Korzyści z Moringi w porównaniu do brokułów

Historia w skrócie

  • Moringa ma wiele podobnych zalet jak brokuły i jest prawdopodobnie tak samo skuteczna jak sulforafan. Można spożywać praktycznie wszystkie części drzewa moringa. Mówi się, że liście mają zrównoważony stosunek aminokwasów, kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin
  • Moringa jest doskonałym źródłem białek, kwasów tłuszczowych, beta-karotenu, fenoli, zeatyny, kwercetyny, beta-sitosterolu, kemferolu, flawonoidów i izotiocyjanianów
  • Liście, korzenie, nasiona, kora, owoce i kwiaty Moringi mają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, przeciwskurczowe, moczopędne, przeciwnadciśnieniowe, obniżające poziom cholesterolu, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, hepatoprotekcyjne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
  • Podobnie jak brokuły, moringa ma silne działanie antybiotykowe przeciwko różnym patogenom, w tym Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Candida i Helicobacter pylori
  • Chociaż brokuły i moringa mają wiele podobieństw i oferują wiele takich samych korzyści zdrowotnych, moringa przoduje, jeśli chodzi o opłacalność. Jest znacznie łatwiejsza w uprawie, co czyni ją doskonałym wyborem na terenach dotkniętych suszą i innymi problemami środowiskowymi

 

Nota wydawcy: Ten artykuł jest przedrukiem. Pierwotnie ukazał się 22 lipca 2019 roku.

Nauka udowodniła, że ​​żywność może być skutecznym lekarstwem. Na przykład brokuły mają solidne podstawy naukowe, które pokazują, że są jedną z najcenniejszych dostępnych żywności promujących zdrowie. Zawiera kilka związków prozdrowotnych, jednym z najlepiej przebadanych jest izotiocyjanian sulforafan.

Właściwości przeciwnowotworowe sulforafanu są być może najbardziej znane, ale wykazano również, że jest on korzystny dla serca i mózgu, wspomaga detoksykację oraz pomaga zapobiegać i/lub leczyć wysokie ciśnienie krwi, chorobę Alzheimera, a nawet autyzm i schizofrenię .

Moringa – kolejny superfood z kapustnych

Inną rośliną o wielu podobnych właściwościach jest moringa (Moringa oleifera), znana również jako drzewo chrzanowe lub podudzie. Chociaż nie wygląda jak brokuły, należy do rodziny kapustnych i jest uważana za warzywo, mimo że rośnie jak drzewo.

Zasadziłem w swoim ogrodzie setki organicznych nasion Moringi. Kilka z nich widać na powyższym zdjęciu. Nie planuję pozwolić im wyrosnąć na drzewa, ale posadziłem je gęsto i zbiorę je jako mikroliście do mojej sałatki (patrz zdjęcie powyżej). Organiczne nasiona Moringi można łatwo znaleźć na Amazonie, ale rosną tylko w klimacie subtropikalnym.

Praktycznie każda część rośliny jest jadalna i ma właściwości lecznicze, a większość części można spożywać na surowo lub po ugotowaniu. Liście, korzenie, strąki i kwiaty są powszechnie spożywane na całym świecie. Możesz także zebrać tę roślinę jako mikrogreen, co właśnie planuję zrobić.

Jak wspomniano w minirecenzji „Korzyści zdrowotne Moringa Oleifera” opublikowanej w Asian Pacific Journal of Cancer Prevention (APJCP) w 2014 roku:

„Moringa oleifera to uniwersalna roślina ziołowa stosowana na całym świecie jako żywność i alternatywa do celów leczniczych. Została zidentyfikowana przez naukowców jako roślina posiadająca liczne korzyści zdrowotne, odżywcze i lecznicze.

Moringa oleifera zawiera w liściach niezbędne aminokwasy, karotenoidy oraz składniki o właściwościach nutraceutycznych… Istotnym czynnikiem uzasadniającym lecznicze zastosowanie Moringa oleifera jest szeroka gama niezbędnych przeciwutleniaczy, antybiotyków oraz składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Prawie wszystkie części Moringi można wykorzystać jako źródło pożywienia o innych korzystnych wartościach.

Moringa jest doskonałym źródłem białka (suszone liście zawierają 30,3% białka surowego i 19 aminokwasów), kwasów tłuszczowych (44,57% to kwas α-linolenowy), beta-karotenu, fenoli, zeatyny, kwercetyny, beta-sitosterolu, kemferolu, flawonoidów i izotiocyjaniany.

Artykuł z 2011 roku na temat składu odżywczego liści moringi stwierdza: „Poziomy aminokwasów, kwasów tłuszczowych, minerałów i profili witamin odzwierciedlają pożądaną równowagę żywieniową”. Artykuł z 2007 roku w Phytotherapy Research opisuje korzyści płynące z moringi i zauważył, że:

„…Liście, korzenie, nasiona, kora, owoce, kwiaty i niedojrzałe strąki mają działanie stymulujące serce i krążenie, działają przeciwnowotworowo, przeciwgorączkowo, przeciwpadaczkowo, przeciwzapalnie, przeciwwrzodowo, przeciwskurczowo, moczopędnie, przeciwnadciśnieniowo, obniżając cholesterol , przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe i hepatoprotekcyjne, mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze i są stosowane w lokalnej medycynie do leczenia różnych chorób…”

Inne badania podają, że Moringa może chronić zdrowie wątroby, nerek, serca, jąder i płuc, ma działanie przeciwbólowe i przeciwwrzodowe, zapewnia ochronę przed promieniowaniem i moduluje układ odpornościowy. Badania potwierdziły również, że moringa jest bardzo bezpieczna, chociaż duże dawki ekstraktów z nasion mogą powodować działanie toksyczne.

Podobnie jak brokuły, Moringa zawiera skuteczne substancje przeciwnowotworowe

Badania wykazały, że sulforafan znajdujący się w brokułach wspomaga prawidłowe funkcjonowanie i podział komórek, jednocześnie wywołując apoptozę (programowaną śmierć komórki) w przypadku raka okrężnicy, wątroby, prostaty, piersi i płuc wywołanego paleniem tytoniu.

Podobnie wiele korzyści zdrowotnych moringi – w tym zapobieganie i leczenie chorób zapalnych, chorób neurodysfunkcjonalnych, cukrzycy i raka – przypisuje się również zawartości glukozynolanów i izotiocyjanianów. Izotiocyjanian zawarty w moringi nazywa się moringiną. W artykule z 2018 r. opublikowanym w Scientific Reports zbadano chemoprotekcyjne glukozynolany u 12 gatunków Moringa i stwierdzono, że:

„Glukozynolany (GS) przekształcają się w izotiocyjaniany, które mogą poprawić zdrowie człowieka, chroniąc przed różnymi chorobami przewlekłymi…

Oceniamy zawartość GS w liściach, nasionach, łodygach i wydzielinach gruczołów liściowych 12 z 13 znanych gatunków Moringa… Dokumentujemy silny potencjał chemoprotekcyjny u 11 z 12 gatunków i mierzymy aktywność cytoprotekcyjną 6 oczyszczonych GS w różnych liniach komórkowych. Niektóre z unikalnych GS należą do najsilniejszych znanych induktorów odpowiedzi cytoprotekcyjnej fazy 2.

Chociaż ekstrakty z większości gatunków wywoływały silną odpowiedź cytoprotekcyjną fazy 2 w hodowanych komórkach, efekt był bardzo słaby u jednego gatunku (M. longituba) i zdecydowanie najwyższy u M. arborea, bardzo rzadkiego i mało znanego gatunku…

Ogólnie rzecz biorąc, siła indukcji enzymów cytoprotekcyjnych 11 z 12 ekstraktów z liści moringi była porównywalna z siłą nasion brokułów, które są najsilniejszym źródłem roślinnym tego działania.

Jak wyjaśniono w artykule w Scientific Reports, glukozynolany są przekształcane w aktywne izotiocyjaniany przez enzym zwany mirozynazą. Myrozynian wytwarza również izotiocyjanian moringiny, związek występujący w moringi, znany również jako 4RBITC (od nazwy chemicznej izotiocyjanian 4-(alfa-L-rhamnopiranosyloksy)benzylu). Podobnie jak sulforafan zawarty w brokułach, moringa ma silne działanie przeciwzapalne i cytoprotekcyjne.

Korzyści zdrowotne związane z izotiocyjanianami warzyw krzyżowych, takich jak brokuły i moringa, można zatem skutecznie zwiększyć, łącząc je z żywnością zawierającą mirozynazę, taką jak nasiona gorczycy39 (najbardziej skuteczne), rzodkiewki daikon, wasabi, rukola lub sałatka coleslaw.

Moringa ma również silne działanie antybiotykowe

Podobnie jak brokuły, moringa ma silne działanie antybiotykowe przeciwko różnym patogenom, w tym Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Candida i Helicobacter pylori (H. pylori).

Jednak kluczową przewagą moringi nad brokułami jest jej opłacalność ekonomiczna. Brokuły są trudne w uprawie, ale moringa jest niezwykle wytrzymała, odporna na suszę i łatwa w uprawie. W związku z tym zapewnia cenne korzyści zaniedbanym populacjom na całym świecie, gdzie trudno jest uzyskać opiekę zdrowotną i zachodnie leki, w tym tak podstawowe, jak antybiotyki. Jak wspomniano w raportach naukowych:

„… (4RBITC), izotiocyjanian powstający w wyniku hydrolizy „glukomoringiny”… z M. oleifera, jest silnym i selektywnym antybiotykiem przeciwko H. pylori.

Inne badania wykazały, że działanie antybiotykowe 4RBITC z M. oleifera jest selektywne i skuteczne wobec innych ważnych ludzkich patogenów, takich jak Staphylococcus aureus i Candida albicans. Wydaje się również, że skutecznie kontroluje niektóre objawy ALS i stwardnienia rozsianego w modelach mysich.

Rosnąca liczba badań epidemiologicznych, badań na zwierzętach i klinicznych łączy spożycie glukozynolanów i pokrewnych izotiocyjanianów z ochroną przed chorobami przewlekłymi, w tym szeregiem nowotworów, cukrzycą i zaburzeniami ze spektrum autyzmu, poprzez indukcję cytoprotekcyjną fazy 2 za pośrednictwem Keap1 Nrf2-ARE enzymy.

Skoordynowana regulacja w górę tej dużej grupy enzymów za pośrednictwem Nrf2 jest odpowiedzialna za bardzo ważne pośrednie działanie przeciwutleniające tych izotiocyjanianów.

W badaniu z 2005 roku opublikowanym w Planta Medica porównano skuteczność kilku różnych izotiocyjanianów, aby określić, który zapewnia najskuteczniejszą ochronę przed H. pylori. Spośród badanych izotiocyjanianów najskuteczniejsze okazały się sulforafan i moringina (4RBITC). Jak zauważają autorzy:

„Po raz pierwszy wykazaliśmy, że ITC inne niż sulforafan wykazują również silną aktywność przeciwko H. pylori… Spośród związków testowanych w niniejszym badaniu 4RBITC i sulforafan wykazały najwyższą aktywność hamującą przeciwko H. pylori”.

Moringa, skuteczny lek na grypę

Kolejnym składnikiem, który moringa łączy z brokułami, jest kwercetyna, flawonol roślinny, który ma silne działanie przeciwwirusowe, zwalcza stany zapalne i działa jak naturalny lek przeciwhistaminowy. Kwercetynę (dostępną również w postaci suplementu) stosowano w leczeniu otyłości, cukrzycy typu 2, słabego krążenia, przewlekłych stanów zapalnych i wahań nastroju.

W jednym z artykułów napisano: „Najbardziej oczywistą właściwością kwercetyny jest jej silna aktywność przeciwutleniająca, która może pozwolić jej zapobiegać tworzeniu się rodników fenoksylowych stabilizowanych rezonansowo przez wolne rodniki”.

W szeregu badań podkreślono również zdolność kwercetyny do zapobiegania przeziębieniom i grypie oraz ich leczenia, co czyni ją bezpieczną alternatywą dla leków przeciwwirusowych, takich jak Tamiflu (ryzykowny lek, który nie zmniejsza przenoszenia wirusa i zwiększa ryzyko powikłań grypowych, takich jak zapalenie płuc). ).

Na przykład badanie na zwierzętach przeprowadzone w 2010 roku wykazało, że kwercetyna hamuje zarówno wirusy grypy A, jak i grypy B. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że wirusy nie mogą rozwinąć oporności na kwercetynę. Przy jednoczesnym stosowaniu z lekami przeciwwirusowymi (amantadyną lub oseltamiwirem) działanie znacznie się nasila i zapobiega rozwojowi lekooporności. Wykazano również, że kwercetyna jest skuteczna przeciwko:

  • „Ptasia grypa” (H5N1)
  • „Świńska grypa” (H1N1 i H3N2)
  • Wirus opryszczki pospolitej typu 1, wirus polio typu 1, wirus paragrypy typu 3 i syncytialny wirus oddechowy
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
  • Wirus dengi

 

Moringa – lepsza nawet od brokułów?

Chociaż brokuły i moringa mają wiele podobieństw i oferują wiele takich samych korzyści zdrowotnych, moringa jest lepszym wyborem pod względem opłacalności. Jest znacznie łatwiejsza w uprawie, nawet w trudnych warunkach, co czyni ją doskonałym wyborem na terenach dotkniętych suszą i innymi problemami środowiskowymi.

Atrakcyjną opcją jest również fakt, że można zjeść mniej więcej całe drzewo na różne sposoby. Długie strąki nasion, potocznie zwane podudzia Moringa, są powszechnym składnikiem kuchni indyjskiej. Informacje i kilka przykładów przepisów można znaleźć na stronie internetowej NDTV Food.63

Jak już wspomniano, nasiona te można również zbierać, wysiewać i zbierać jak mikrogreeny, czyli gdy są jeszcze małe jak kiełki. Krótkie omówienie, jak to zrobić, znajdziesz w poniższym filmie.

Artykuł w formacie PDF

Źródła:

 

 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d