Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

„Lodowate ambicje: Arktyka jako beczka prochu między NATO a Rosją”

Rate this post

„Lodowate ambicje: Arktyka jako beczka prochu między NATO a Rosją”

"Lodowate ambicje: Arktyka jako beczka prochu między NATO a Rosją"

Arktyczny punkt zapalny: Rosja i NATO kipią

Topniejące masy lodu w Arktyce otwierają nie tylko nowe szlaki żeglugowe, ale także nową arenę napięć geopolitycznych. To, co naukowcy nazywają „arktycznym wzmocnieniem” w kontekście globalnego ocieplenia, można również metaforycznie zastosować do rosnących napięć geopolitycznych w regionie. Wizja Michaiła Gorbaczowa pokojowej i wolnej od konfliktów Arktyki z 1987 roku wydaje się coraz bardziej wyparowywać.

Przyspieszające zmiany klimatyczne i napięcia geopolityczne, podkreślone przez rosyjską inwazję na Ukrainę, sprawiają, że Arktyka staje się potencjalnym epicentrum przyszłych starć. Rada Arktyczna, składająca się z ośmiu państw członkowskich – w tym Rosji i USA – znajduje się pod rosnącą presją ze strony podmiotów zewnętrznych, takich jak Chiny i Indie, które wykazują zainteresowanie gospodarcze tym regionem.

Chiny określają się jako państwo „arktyczne” i planują rozwój własnego „Północnego Jedwabnego Szlaku”, podczas gdy Indie już badają możliwości współpracy w Arktyce z rosyjskimi partnerami.

Rosja, która kontroluje prawie 53% wybrzeża Arktyki, intensyfikuje wysiłki na rzecz rozbudowy Północnej Drogi Morskiej i planuje zapewnić całoroczną żeglugę handlową przez Arktykę do 2024 roku. Ze swojej strony USA reagują zwiększoną obecnością w regionie, w tym otwarciem konsulatu w Norwegii.

Militarny wyścig zbrojeń w regionie nasila się. Rosja zwiększyła swoje siły nuklearne w Arktyce, reaktywowała stare bazy z czasów zimnej wojny i zbudowała potężną Flotę Północną, składającą się z atomowych okrętów podwodnych i okrętów nawodnych. W tym samym czasie brytyjskie i amerykańskie okręty podwodne patrolują wody Arktyki.

Ogromne zasoby naturalne Arktyki – około 20% nieodkrytych światowych rezerw ropy naftowej i gazu, a także znaczne złoża złota, niklu i – są kolejnym materiałem wybuchowym. Roszczenia do suwerenności w środkowej części Oceanu Arktycznego, kwestionowane przez Rosję, Danię i Kanadę, oraz wyłączne prawa do połowów zwiększają potencjał konfliktu.

Wielu ekspertów identyfikuje archipelag Svalbard jako potencjalny punkt zapalny. Zgodnie z traktatem zawartym w 1920 r. wiele krajów, w tym Chiny i Rosja, może prowadzić działalność gospodarczą w regionie. Moskwa prowadzi już kopalnie węgla na Svalbardzie, a w wielu osadach, takich jak Barentsburg, dominuje kultura rosyjska.

Niektórzy obserwatorzy uważają, że Rosja przetestuje NATO w Arktyce. Nie można zaprzeczyć, że Arktyka nie jest już postrzegana tylko jako dziki i nietknięty region, ale jako centralna arena w wielkiej grze o globalną dominację.

A Pantsir-SA air defense system Arctic edition rides through Red Square during the Victory Day military parade in Moscow on May 9, 2017.
Russia marks the 72nd anniversary of the Soviet Union’s victory over Nazi Germany in World War Two. / AFP PHOTO / Natalia KOLESNIKOVA

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: