Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Badania pokazują, że pierwszy przypadek zespołu białej kropki pojawił się po szczepionce na Covid-19 i późniejszej infekcji

Rate this post

Zespół mnogich zanikających białych kropek wykryto u osób po zakażeniu COVID-19 i po zaszczepieniu, ale nigdy w obu przypadkach u tego samego pacjenta.

Badania pokazują, że pierwszy przypadek zespołu białej kropki pojawił się po szczepionce na Covid-19 i późniejszej infekcji

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of Otical Inflammation and Infection, naukowcy z Nowej Zelandii odkryli pierwszy przypadek rzadkiej choroby oczu powiązanej zarówno ze szczepionką przeciwko Covid-19, jak i samym wirusem.

U skądinąd zdrowej 28-letniej pacjentki zdiagnozowano zespół mnogich znikających białych kropek (MEWDS) po tym, jak skarżyła się na problemy ze wzrokiem zaledwie dwa dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech.

Objawy kobiety obejmowały ciemne martwe plamki, fantomowe błyski światła i ogólne pogorszenie widzenia – wszystkie dotyczyły jej prawego oka.

Lekarze odkryli, że wzrok w jej prawym oku wzrósł z 20/20 do 20/50, co oznacza, że ​​według badania mogła widzieć coś z odległości zaledwie 20 stóp, co osoba o przeciętnym wzroku mogła widzieć z odległości do 15 metrów . Ponadto tkanka oka była rozdarta, nerwy wzrokowe spuchnięte, a w tylnej części oka rozsiane były liczne jasne zmiany.

A) Kolorowe zdjęcie dna oka w szerokim polu widzenia;  B) Obraz dna oka prawego w podczerwieni w podczerwieni;  C) Plamka OCT u pacjenta z zespołem mnogich zanikających białych kropek związanym ze szczepieniem przeciwko COVID-19.  (Dzięki uprzejmości Hannah W. Ng i Rachael L. Niederer; Journal of Oticalmic Inflammation and Infection)

A) Kolorowe zdjęcie dna oka w szerokim polu widzenia; B) Obraz dna oka prawego w podczerwieni w podczerwieni; C) Plamka OCT u pacjenta z zespołem mnogich zanikających białych kropek związanym ze szczepieniem przeciwko COVID-19. (Dzięki uprzejmości Hannah W. Ng i Rachael L. Niederer; Journal of Oticalmic Inflammation and Infection)

 

Po trzech miesiącach bez leczenia wzrok na prawe oko kobiety wrócił do normy, a wszystkie inne objawy ustąpiły.

Rok później u kobiety wystąpiły podobne objawy i ponownie zdiagnozowano u niej MEWDS, tym razem jednak w lewym oku. Objawy pojawiły się siedem dni po pozytywnym wyniku testu na obecność Covid-19, co skłoniło badaczy do podejrzeń związku między tymi dwoma zdarzeniami.

Podobnie jak w pierwszym przypadku nie było wymagane żadne leczenie, a objawy ustąpiły po dziewięciu miesiącach.

A) Kolorowe zdjęcie dna oka w szerokim polu widzenia;  B) autofluorescencja dna oka;  C) Plamka OCT tego samego pacjenta rok później z zespołem mnogiej zanikającej białej kropki związanym z zakażeniem Covid-19 w lewym oku po stronie przeciwnej.  (Dzięki uprzejmości Hannah W. Ng i Rachael L. Niederer; Journal of Oticalmic Inflammation and Infection)
A) Kolorowe zdjęcie dna oka w szerokim polu widzenia; B) autofluorescencja dna oka; C) Plamka OCT tego samego pacjenta rok później z zespołem mnogiej zanikającej białej kropki związanym z zakażeniem Covid-19 w lewym oku po stronie przeciwnej. (Dzięki uprzejmości Hannah W. Ng i Rachael L. Niederer; Journal of Oticalmic Inflammation and Infection)

Co to jest MEWDS?

Jak wynika z badania, MEWDS, którego początki sięgają 1984 r., uważa się za idiopatyczną chorobę zapalną zewnętrznej siatkówki, która pojawia się samoistnie i bez konkretnego wyjaśnienia. Uważa się, że jest to reakcja autoimmunologiczna.

Często występuje u młodych, krótkowzrocznych kobiet, których średni wiek wynosi 28 lat . Jednak obserwuje się to również wśród osób w wieku powyżej 65 lat.
U pacjentów z MEWDS wczesne objawy grypopodobne mogą obejmować:

  • Zaburzenia widzenia, takie jak błyski światła.
  • Nagłe, bezbolesne pogorszenie ostrości centralnej w jednym oku.
  • Częściowa ślepota barw.

W niektórych przypadkach może to być dwustronne.

Liczne białe kropki na siatkówce zwykle znikają po ostrej fazie choroby, stąd nazwa „zanikająca”. Nawroty MEWDS są rzadkie.

Leczenie tej choroby jest często niepotrzebne, a większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu tygodni lub miesięcy.

Około jedna trzecia przypadków występuje po chorobie wirusowej. MEWDS powiązano zarówno z infekcjami wirusowymi, jak i kilkoma szczepionkami, w tym z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), grypą, odrą, świnką i różyczką (MMR), ospą wietrzną, wścieklizną, żółtą febrą, a obecnie z Covid- 19 .

Inne studia przypadków

To nie pierwszy raz, kiedy u pacjenta zdiagnozowano MEWDS po otrzymaniu szczepionki przeciwko Covid-19. Badanie przeprowadzone w 2022 r. wykazało, że u 31-letniej kobiety zdiagnozowano ten zespół, gdy wystąpiły u niej podobne objawy dwa tygodnie po drugiej dawce szczepionki Moderna. Rok później, po otrzymaniu drugiej dawki przypominającej preparatu Moderna, ponownie zdiagnozowano u niej MEWDS.

Zgłaszano także przypadki po zakażeniu wirusowym. W 2022 r . u 28-letniego mężczyzny zdiagnozowano MEWDS dwa tygodnie po zdiagnozowaniu COVID-19.

„Zgłoszono 15 przypadków MEWDS po szczepieniu przeciwko Covid-19 i co najmniej 3 po zakażeniu Covid-19” – napisali autorzy badania Journal of Ophtalmic Inflammation and Infection.

Jednak przypadek 28-letniej kobiety jest pierwszym przypadkiem nawrotu MEWDS po szczepieniu przeciwko Covid-19 i późniejszej infekcji – stwierdzili autorzy, wzywając lekarzy, aby zwracali uwagę na dalsze przypadki.

„Rozsądne byłoby, aby klinicyści monitorowali podatnych pacjentów, zwłaszcza tych, u których wystąpiło [zapalenie] po szczepionce przeciwko Covid-19, aby monitorować je pod kątem chorób oczu w przypadku późniejszego zakażenia Covid-19” – podsumowują autorzy.

 

TheEpochTimes.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: