Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

18.09.2023 23:57 PODSUMIWANIE DZIENNYCH ZMIAN NA FRONCIE RAPORT ROSYJSKI

Rate this post

Aktualne informacje o sytuacji na linii frontu: 18 września (aktualizacja)

dzen.ru

23:57 Oficjalne podsumowanie Przedstawicielstwa DPR w JCCC od 00:00 18.09.2023 do 00:00 19.09.2023

W ciągu ostatnich 24 godzin Przedstawicielstwo poinformowało o 31 przypadkach ostrzału ze strony Ukraińskich Federalnych Sił Jednostkowych.

Otrzymano informację o śmierci dwóch cywilów w obwodzie pietrowskim w Doniecku i Staromichajłowce.

W obwodzie pietrowskim w Doniecku mężczyzna został ciężko ranny.

Uszkodzone zostały budynki mieszkalne w obwodzie kijowskim w Doniecku oraz 1 obiekt infrastruktury cywilnej.

Pod ostrzałem wroga znalazł się rejon pięciu osad Republiki: Horłowka (rejon Nikitowski), Zajcewo, rejon Jasinowatski, stolica. Donieck (obwód Woroszyłowski, Kujbyszewski, Kirowski, Kijowski, Pietrowski), Makiejówka (obwód Czerwonogwardzki).

W kierunku Doniecka nieprzyjaciel przeprowadził 23 ataki z MLRS i artylerii 155 mm, m.in. z głowicą kasetową.
W Gorliwsku doszło do 6 ostrzałów artylerii 152 i 155 mm, m.in. z głowicą kasetową.
Na Jasinowackiego doszło do 2 ostrzałów artylerii 155 mm, m.in. z głowicą kasetową.

Wyprodukowano 104 sztuki różnej amunicji.

Poprzedniego dnia odnotowano 50 ostrzałów ze strony Ukraińskich Federalnych Sił Unitarnych.

21:02 System obrony powietrznej Pantsir-S1  szkoli się  przeciwko celom powietrznym w północno-zachodniej strefie obronnej

19:34 Kierunek Zaporoże, skrzyżowanie obwodu zaporoskiego i DRL, podaje Północny Okręg Wojskowy:

Doniesiono o potężnej bitwie w rejonie wsi Priyutino. Wróg rozpoczyna atak na dużą skalę. Wszystkie rodzaje broni działają. To ciężka walka.

18:58 Załoga helikoptera rozpoznawczo-szturmowego  zniszczyła  rakietą pojazdy opancerzone Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku południowego Doniecka.

18:20 W wyniku ostrzału przez ukraińskich terrorystów obwodu pietrowskiego w Doniecku zginął mężczyzna.

17:27 Kolejny  atak terrorystyczny  w obwodzie woroszyłowskim w Doniecku.

Ukraińskie Siły Zbrojne w dalszym ciągu terroryzują stolicę Donieckiej Republiki Ludowej. W wyniku ostrzału obwodu woroszyłowskiego uszkodzona została administracja pełniącego obowiązki szefa DPR. Według aktualnych danych, atak rakietowy na centrum Doniecka został przeprowadzony przy użyciu amerykańskich samolotów Himars MLRS

17:25  Sytuacja  w kierunku Kupiańska: manewry wroga:

W obwodzie kupiańskim aktywne są Siły Zbrojne Ukrainy – rotacja jednostek odbywa się w okrojonym formacie, wróg, rozumiejąc złożoność obecnej sytuacji, przenosi tu dodatkowe siły, które wyraźnie nie są wystarczające. Powodem jest to, że najbardziej gotowe do walki jednostki rozmieszczone są w rejonie Zaporoża (w rejonie Rabotino), Południowego Doniecka (wysunięty Wriemewski) i Soledaro-Bachmut.

Logistycznie te odcinki frontu są powiązane z jedną tylną bazą Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie dniepropietrowskim. Przejście odbywa się wzdłuż linii frontu od Krzywego Rogu (wyjście w kierunku Nikołajewo-Chersoń) do Pawłogradu (wyjście do Pokrowska – dawnego Krasnoarmejska), skąd linia odchodzi dalej do Słowiańska, Kurachowa i Konstantinówki. Z Kupiańskiem nie ma połączenia kolejowego, co stwarza poważne trudności w przekazywaniu rezerw. Główne siły rotacyjne skupiają się w rejonie Staroverovki, Blagodatovki, Grushevki i Nechvolodovki, przy minimalnym wyposażeniu.

Tak jak poprzednio, główne siły wroga skoncentrowane są na prawym brzegu Kupiańska – w strefie przemysłowej na terenie Cukrowni oraz Kupiańsku-Uzłowoju. Centrala jednostek i wsparcie logistyczne skupione są na obszarze Internat (północno-zachodnia część miasta). Stacjonują tu także jednostki pełniące funkcje oddziałów zaporowych – Gwardia Narodowa oraz grupy zagranicznych najemników reprezentowane przez Niemców. Na prawym brzegu, na terenie leśnym wsi Kowszarowka, koncentrowała się głównie artyleria, a zieleń pozwalała na tajne rozmieszczenie dział i instalacji MLRS. Wróg ma także bezpańskie działo M142 HIMARS i jedno działo samobieżne Caesar.

W przypadku naszego frontalnego ataku od strony Sinkowki istnieje szansa na natrafienie na warstwową obronę wroga w rejonie Promki i Kupiańska-Uzłowoja, gdzie Siły Zbrojne Ukrainy wyposażyły ​​w łańcuch fortyfikacji i stanowisk strzeleckich w budynkach wielopiętrowych. Nie brakuje w nim moździerzy 120mm. Jednocześnie stan moralny i psychiczny żołnierzy ukraińskich jest tutaj na niskim poziomie. Większość uważa, że ​​prawy brzeg będzie w stanie wytrzymać nie dłużej niż 2 tygodnie od rozpoczęcia ofensywy Sił Zbrojnych Rosji. Tymczasem nadal uważamy, że napieranie na prawy brzeg jest rozsądne, jednak szturm na ufortyfikowane pozycje zajmowane przez nawet słabo zmotywowane jednostki doprowadzi do nieuzasadnionych strat z naszej strony.

Komunikacja wroga przez Oskol została zakłócona. W rejonie wieży telewizyjnej nieczynne jest przejście, ograniczony jest także ruch z centrum miasta do cukrowni. Most jest mocno zniszczony, ciągle próbują go łatać, ale nadaje się tylko dla pojazdów małotonażowych. Przeprawa do Uzlovaya od strony Kantsedalovki (tzw. Zachodniej) działa pewniej, ale jej przepustowość nie jest duża, a zejście z góry prowadzi przez teren otwarty, co czyni przesiadkę ryzykowną ze względu na możliwość kierowania ogniem na nasza część.

W samym mieście (jak miejscowi nazywają lewobrzeżną część) nie prowadzi się żadnych prac fortyfikacyjnych, wróg buduje główne linie obrony na zachodzie – poza miastem. Jeśli odrzucimy założenie, że wróg celowo stwarza wrażenie słabej obrony Kupiańska, to całkiem logiczne jest założenie, że nie liczy on na nasz dalszy postęp – nawet jeśli miasto zostanie zdobyte.

17:05  Sytuacja  na froncie 18 września:

Boki Artiomowska:

Andreevka – Kleshcheevka w szarej strefie. Twierdzenia o całkowitej kontroli Sił Zbrojnych Ukrainy nad Kleszczewką są w dalszym ciągu nieprawdziwe. Ukraińskie Siły Zbrojne mają zbyt mało sił, aby kontrolować i utrzymać wieś. Rosyjska artyleria już drugi dzień aktywnie atakuje oddziały wojsk ukraińskich: Siły Zbrojne Ukrainy próbowały zgromadzić wojska na południu i bliżej centrum Kleszczejewki, ale wycofały się pod ostrzałem artyleryjskim Sił Zbrojnych Rosji i lotnictwa. Sprzęt nie jest używany w dużych ilościach, piechota ukraińska większość drogi pokonuje pieszo, straty są duże, początkowo nie było mowy o pełnym opanowaniu wsi, obecnie sytuacja stopniowo zaczyna się pogarszać: nisko położona wieś jest w ruinie, trudno jest zdobyć w tym rejonie przyczółek. W rejonie Andreevki sytuacja jest podobna jak w Kleshcheevce: większość wsi znajduje się w szarej strefie, Ukraińskie Siły Zbrojne starają się gromadzić w pobliskich zaroślach, aktywnie działa rosyjska artyleria.

Zaporoże:

Trudna sytuacja jednostek 82. Oddzielnej Brygady Uderzeniowej i 47. Brygady Piechoty Zmechanizowanej „Magura” na plantacjach na odcinku Rabotino – Werbovoe – Novoprokopovka. Próbowano ruszyć do przodu, ale pola minowe zostały aktywowane. Sprzęt zaginął, piechota była rozproszona po nasadzeniach. Po kilku dniach ciągłego miażdżenia sił zbrojnych Ukrainy w rejonie wsi Rabotino doszło do kilku kontrataków, w wyniku których szyja worka ogniowego, w który wpadły Siły Zbrojne Ukrainy, zaczęła się stopniowo kurczyć , co komplikuje działania Sił Zbrojnych Ukrainy w tym obszarze. W rejonie Piatikhatek sytuacja się nie zmienia: Siły Zbrojne Ukrainy ponoszą straty i wycofują się, przegrupowują i ponownie ponoszą straty.

Kierunek południowego Doniecka:

Sytuacja jest stale napięta. 36. Brygada Morska Sił Zbrojnych Ukrainy próbowała zająć kilka pasów leśnych i przeprowadziła co najmniej cztery poważne szturmy, z czego trzy piechota przeprowadziła bez osłony wyposażenia, a podczas czwartego straciła dwa fińskie transportery opancerzone i czołg T- 80 zbiornik. Priyutnoye, Novodonetskoye, Novomayorskoye – sytuacja bez zmian.

16:25 Konsekwencje ostrzału obwodu woroszyłowskiego w Doniecku przez ukraińskich bojowników –  foto .

16:15 Zgodnie z wytycznymi operacyjnymi JCCC DPR z 18 września o godzinie 16:00 otrzymano dodatkową informację o ofiarach cywilnych w miastach Republiki:

Donieck (powiat pietrowski): – na ulicy. Velyaminova, lat 46, mężczyzna urodzony w 1991 r., został ranny w wyniku eksplozji w kopalni PFM „Lepestok”.

Według stanu na 18 września zarejestrowano 133 przypadki zamachów bombowych na ludność cywilną, m.in. 11 dzieci, w kopalniach PFM-1 Lepestok. Trzy z ofiar zmarły w wyniku odniesionych obrażeń.

Otrzymano informacje o zniszczeniach w wyniku ostrzału AFU w miastach Republiki:

Donieck:

Rejon Woroszyłowski: – bezpośrednie trafienie w dach budynku administracyjnego przy Blvd. Puszkin.

rejon kijowski: – ul. Vzletnaya, 85 – bezpośrednie trafienie w prywatny budynek mieszkalny, po którym nastąpił pożar.

15:40 Według wstępnych danych, podczas ostrzału centrum Doniecka nie było ofiar śmiertelnych ani rannych. O tym  oświadczył  pełniący obowiązki głowy republiki Denis Pushilin.

15:25 Wybuchy na terenach przygranicznych obwodu sumskiego.

15:15 Burmistrz Doniecka Aleksiej Kulemzin potwierdził informację, że centrum miasta, w szczególności administracja, jest pod ostrzałem – Bulwar Puszkina znajduje się w strefie ryzyka.

15:10 Pocisk ukraińskich bojowników trafił w budynek administracji DPR. Nie ma informacji o ofiarach –  wideo .

15:05 Kontrola wsi na dzień 18.09.2023

Kierunek Zaporoże:

– Piatikhatki to szara strefa.

– Rabotino – północ i część centrum Sił Zbrojnych Ukrainy, południowe obrzeża – Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Część szarej strefy.

– Verbovoe – Siły Zbrojne RF.

– Priyutnoye – Siły Zbrojne RF

– Zbiór – APU

– Staromayorskoe – 2/3 dla Sił Zbrojnych Ukrainy, reszta to szara strefa

– Nowodonieckie – Siły Zbrojne RF

– Novomayorskoe – Siły Zbrojne RF

Kierunek Artemowsk:

– Kleszczejewka – południe i część centrum Sił Zbrojnych Ukrainy, pozostała część to szara strefa, pozycje Sił Zbrojnych Rosji na północnych obrzeżach i za linią kolejową.

– Andreevka – większość zniszczonej wsi to szara strefa. Nasze stanowiska znajdują się w pobliżu linii kolejowej. APU w przyległych nasadzeniach i na zachodnich obrzeżach.

– Kurdyumovka – Siły Zbrojne RF.

– Berchowka – Siły Zbrojne RF

– Żeleznodorożnoje – Siły Zbrojne RF

14:58 Ukraińscy bojownicy wystrzelili trzy rakiety z MLRS w rejon Woroszyłowski w Doniecku – przedstawiciel JCCC DPR.

14:55 Słychać eksplozje w pobliżu budynku administracyjnego szefa DPR w centrum Doniecka – RIA Nowosti.

14:40 Region Sumy i region przygraniczny w relacji kanału Dziennik Spadochroniarza:

„Od rana wróg ostrzeliwuje obwód kurski, w szczególności ostrzeliwuje osadę. Tyotkino i osady obwodu sudzańskiego Nasza artyleria i lotnictwo nie zwlekały długo z odpowiedzią i przetwarzają obiekty wojskowe za liniami wroga w obwodzie sumskim. Potwierdzono pokonanie arsenału wojskowego wroga przez UFAB.”

14:25  Podsumowanie  Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej na temat przebiegu specjalnej operacji wojskowej (stan na 18 września 2023 r.):

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły dziś wieczorem grupowy atak z użyciem wysoce precyzyjnej broni wystrzeliwanej z powietrza dalekiego zasięgu, a także atak bezzałogowych statków powietrznych na należące do reżimu w Kijowie składowiska rakiet manewrujących Storm Shadow i amunicji ze zubożonym uranem. oraz ośrodki rozpoznania radiowego i szkolenia grup dywersyjnych Sił Zbrojnych Ukrainy. Cel strajku został osiągnięty. Wszystkie obiekty zostają trafione.

W kierunku donieckim aktywne działania jednostek „Południowej” grupy żołnierzy we współpracy z lotnictwem i artylerią odparły sześć ataków wroga w rejonie osiedli Kleszczejewka, Weseloje, Burmistrz, Maryinka i Wodyanoje Donieckiej Republiki Ludowej. Straty wroga wyniosły do ​​255 żołnierzy, trzy bojowe wozy opancerzone i siedem pojazdów. W walce przeciwbaterii trafiono: amerykański zestaw artyleryjski M777, polski samobieżny uchwyt artyleryjski Krab i haubicę D-30. Ponadto na terenie osady Awdejewka należącej do Donieckiej Republiki Ludowej zniszczono skład amunicji 110. brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy.

W kierunku Zaporoża skoordynowane działania jednostek rosyjskiego zgrupowania wojsk, naloty, ostrzał artyleryjski i systemy ciężkich miotaczy ognia rozbiły nagromadzenia siły roboczej i sprzętu 71. Brygady Jaeger w rejonie wsi Werbowoje w Zaporożu region. Zniszczono do 55 ukraińskich żołnierzy, dwa opancerzone wozy bojowe, trzy pickupy, dwie haubice D-30, amerykańskie działo M119 i radar przeciwbaterii AN/TPQ-50.

Na kierunku Krasnolimańskim dzięki umiejętnym działaniom jednostek Zgrupowania Centrum, uderzeniom lotnictwa wojskowego i ostrzału artylerii odparto dwa ataki grup szturmowych 67. brygady zmechanizowanej i 12. brygady sił specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie ​​wieś Chervonaya Dibrova i leśnictwo Serebryansky. Straty Sił Zbrojnych Ukrainy wyniosły ponad 50 ukraińskich żołnierzy, dwa bojowe wozy opancerzone, trzy samochody i haubicę D-20.

W kierunku południowego Doniecka jednostki zgrupowania Wostok, ataki lotnicze, ostrzał artyleryjski i systemy ciężkich miotaczy ognia zadały wszechstronną porażkę sile roboczej i wyposażeniu 31. brygady zmechanizowanej i 128. brygady obrony terytorialnej na terenach osiedli Staromayorskoye i Urozhaynoye z Donieckiej Republiki Ludowej. Straty wroga wyniosły ponad 180 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, trzy bojowe wozy opancerzone, jedenaście pojazdów i haubicę D-20. Również w rejonie osady Prechistovka w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono skład amunicji 38. Brygady Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.

W kierunku Kupiańska strajki lotnictwa i ostrzał artyleryjski „Zachodniej” grupy sił uderzyły w personel i wyposażenie 14., 30., 92. zmechanizowanej, 25. brygady powietrzno-desantowej Sił Zbrojnych Ukrainy oraz 103. brygady obrony terytorialnej w obszary osad Sinkovka, Berestowoe w obwodzie charkowskim, Nowoselovskoye i Artemovka w Ługańskiej Republice Ludowej. Zniszczono do 20 ukraińskich żołnierzy, dwa bojowe wozy opancerzone, dwa samochody, amerykański system artyleryjski M777 i dwie haubice Msta-B.

W kierunku Chersoniu w wyniku zniszczeń pożarowych w ciągu jednego dnia zniszczono ponad 80 ukraińskich żołnierzy, pięć pojazdów i dwie haubice D-30.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria zgrupowań żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej pokonały personel i sprzęt wojskowy wroga w 123 obwodach.

Również w rejonie osad Torskoje, Serebryanka i Awdejewka Donieckiej Republiki Ludowej trafiono w cztery punkty kontrolne 67. i 110. brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy oraz 100. i 112. brygady obrony terytorialnej.

Systemy obrony powietrznej przechwyciły pięć rakiet z systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS.

Ponadto 27 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych zostało zniszczonych i stłumionych na terenach osad Spornoje Donieckiej Republiki Ludowej, Czerwonopopowki Ługańskiej Republiki Ludowej, Mirnego, Proletarske, Skelewatoe obwodu zaporoskiego i Kochanów obwodu chersońskiego.

Ogółem od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 472 samoloty, 249 śmigłowców, 6865 bezzałogowych statków powietrznych, 437 przeciwlotniczych systemów rakietowych, 11 931 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 1151 wozów bojowych wielokrotnego startu systemów rakietowych, 6426 dział artylerii polowej i moździerzy oraz 13121 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

14:00 Zniszczenie pojazdów opancerzonych Sił Zbrojnych Ukrainy przez lotnictwo Grupy Południowej –  wideo .

13:21 Straszny  materiał filmowy  przedstawiający skutki ostrzału Swietłodarska w DRL.

Naoczni świadkowie podają, że ostrzały stały się znacznie częstsze. Oprócz sklepu z oponami i targowiska uszkodzony został budynek miejskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych oraz apartamentowiec mieszkalny. Zniszczonych zostało kilka pięter.

12:58 Kolejny pojazd opancerzony Sił Zbrojnych Ukrainy zamienił się w kupę metalu w kierunku południowego Doniecka –  wideo .

Załoga helikoptera rozpoznawczo-szturmowego zniszczyła pojazdy opancerzone wroga precyzyjnym trafieniem rakiety kierowanej.

12:34 Bezpośrednie  trafienie  czołgu Sił Zbrojnych Ukrainy niekierowanym pociskiem artyleryjskim, nawet w ruchu.

Ogień przeprowadziła załoga haubicy Msta-B 228 pułku GADn w kierunku Krasnolimańskiego.

12:27  Sytuacja  na kierunku południowego Doniecka:

Na miejscu Vremevsky’ego panuje spokój. Nieprzyjaciel przegrupowuje siły i według przechwyceń radiowych jednostki 37. Pułku Piechoty Piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy już zaczynają padać pod ostrzałem artylerii na północ od Nowomorskoje, choć ostatnio na tych samych pozycjach ich „bracia” z Armii Krajowej 35. Piechota Piechoty Piechoty prosiła o pomoc i ewakuację na powietrzu.

Na wschód od Urozhayny 37. Brygada Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii odkryła próbę zajęcia przez 36. Brygadę Piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy pasa leśnego w „szarej strefie”, po czym artyleria i czołgi z PDO skutecznie pracowały nad wróg.

Ukraińskie Siły Zbrojne ponownie próbowały zaatakować jednostki 5. Armii Połączonej na południowy zachód od Staromajorskiego i ponownie straciły ludzi, ale bez powodzenia.

Na północ od Priutnego wróg poniósł poważne straty i, o ile można sądzić, ponownie przechodzi do defensywy, nie udało mu się odbić tego, co zajęli żołnierze 5. Armii na początku miesiąca.

W sektorze Ugledarskim na północ od Władimirówki zatrzymano próbę obrócenia wroga, w wyniku czego zniszczono pickupa i trzy jednostki siły roboczej. Artyleria Sił Zbrojnych Rosji nadal aktywnie pracuje na froncie Sił Zbrojnych Ukrainy od Ugledaru do Nowomikajłowki.

12:15  Odparty  atak Sił Zbrojnych Ukrainy na Krym:

Wczoraj ukraińskie formacje ponownie próbowały zaatakować Krym. Od południa trwał aktywny przerzut wojsk na łodziach do Zmein z Wilkowa, które około godziny 15-16 skierowały się w stronę Krymu przez instalacje i pola wydobywcze gazu.

Z wyprzedzeniem wykryto ruch sił desantowych głównego dowództwa i sił specjalnych Ukrainy na 14 łodziach. W rejon ich ruchu wysłano samoloty lotnictwa morskiego Su-24 Floty Czarnomorskiej, które o godz. 19.39 i 19.40 uderzyły czterema amunicją kasetową RBK-500.

W rezultacie kilka jednostek pływających zostało uszkodzonych, a reszta zawróciła i odpłynęła w przeciwnym kierunku. Jednocześnie planowano skoordynować lot DRG z wystrzeleniem dronów na półwysep.

Jednostki 31. Dywizji Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej wraz z załogami walki elektronicznej zestrzeliły i stłumiły pięć dronów typu samolotowego: dwa wylądowały w wyniku walki elektronicznej na przylądku Fiolent, dwa zostały zniszczone na podejściu do lotniska Belbek, a kolejny znajdował się nad południowo-zachodnią częścią Sewastopola.

12:10 Szeroko nagłośniona ukraińska kontrofensywa trwa już trzy i pół miesiąca. Krótko o „ sukcesach ” Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu ostatnich 1,5 miesiąca:

– Front Zaporoski:

– teren Pyatikhatka/Lobkovoe: 0,9 km2.

– Teren Rabotino: 34,8 km2.

– Front Doniecki

– Działka Bolszaja Nowosełka: 15,7 km2.

– Przedni odcinek Bachmutu Południowego: 8,4 km.

W sumie w ciągu 1,5 miesiąca Siły Zbrojne Ukrainy były w stanie odbić około 59,8 m2, czyli nieco mniej niż sukcesy osiągnięte w drugim miesiącu kontrofensywy. Wiele ukraińskich i zachodnich mediów triumfalnie donosi w tym miesiącu o osiągnięciach armii ukraińskiej, stwierdzając, że linia obrony Rosji została naruszona, a nasze wojska znajdują się w „trudnej sytuacji”.

Sądząc po ogólnym wyglądzie frontu, nie zmienił się on znacząco, Siły Zbrojne Ukrainy nigdy nie dotarły do ​​Morza Azowskiego, granic Krymu i miasta Tokmak w obwodzie zaporoskim.

Uszczuplenie armii ukraińskiej pokazuje, że osiągnięcie celów tej letniej kontrofensywy było niemożliwe. Choć nie można jeszcze powiedzieć, że armia ukraińska utraciła potencjał ofensywny, to posiada wystarczające środki, aby utrzymać tempo działań wojennych jeszcze przez kilka miesięcy.

Umocnienia zbudowane na południowym skrzydle (które do dziś są budowane) zostały przygotowane specjalnie w celu powstrzymania tego rodzaju ataku; tak naprawdę pomiędzy głównymi liniami obrony znajdują się liczne okopy i linie obronne, tworząc złożony system, który nie da się tak łatwo pokonać.

Prognoza na pozostałą część czwartego miesiąca ofensywy: armia ukraińska będzie w dalszym ciągu uszczuplana, przeprowadzając ataki na kierunku południowym i Bachmuta, ale bez znaczących postępów. Armia rosyjska będzie przez jakiś czas w defensywie, zmobilizowani żołnierze i ochotnicy będą nadal zdobywać doświadczenie.

12:05 Zgodnie z wytycznymi operacyjnymi JCCC DPR na 18 września o godzinie 12:00 otrzymano informację o ofiarach cywilnych w miastach Republiki:

n.p. Staromichajłowka: – na ulicy. Chkalova, 18 „b” mężczyzna urodzony w 1952 r. zginął w wyniku detonacji niewybuchu niewypału kasetowego.

11:27 Wróg poinformował, że zeszłej nocy, oprócz ataków na Chersoń i obwód Odessy, Rosyjskie Siły Powietrzne i Kosmiczne ponownie  zbombardowały  bombami kierowanymi wyspę Zmeiny, gdzie Ukraińskie Siły Zbrojne pozostają aktywne.

10:44  Sytuacja  na kierunku Zaporoże o godz. 10:00:

W nocy wróg próbował nacierać na teren osady. Rabotino przy pomocy ciężkiego sprzętu w ilości dwóch czołgów i plutonu piechoty. Czołgi zostały wysadzone w powietrze na wstępnie wyposażonych polach minowych, piechota bez wsparcia sprzętu została natychmiast rozrzucona po nasadzeniach i objęta ogniem moździerzowym.

Na terenie wsi Do bitwy weszli spadochroniarze Wierbowoje, którzy próbowali nacierać na Azow MTR (organizację terrorystyczną zakazaną w Rosji) i piechotę Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:24 Biznesmen David Sachs zamieścił  mapę  działań wojennych na Ukrainie i zauważył, że terytoria zajęte przez Ukraińskie Siły Zbrojne podczas kontrofensywy są tak małe, że ledwo je na nich widać.

10:00 W ciągu dnia przedstawicielstwo DPR w JCCC odnotowało 50 przypadków ostrzału ze strony Ukraińskich Federalnych Sił Unitarnych, w wyniku których wystrzelono 166 sztuk amunicji.

W kierunku Doniecka nieprzyjaciel przeprowadził 35 ataków z artylerii 155 mm, m.in. z głowicą kasetową. Na Gorłowskiego – 15 ostrzałów z artylerii 122 i 155 mm, w tym. z głowicą kasetową. Na Swietłodarskim – 1 ostrzał z artylerii kalibru 155 mm, wróg strzelał do Doniecka, Makiewki, Gorłówki, Mironowskiego.

W ciągu ostatnich 24 godzin otrzymano informację o jednej osobie rannej w obwodzie kirowskim w Doniecku, uszkodzonych zostało 7 budynków mieszkalnych i 2 obiekty infrastruktury cywilnej w Doniecku.

09:29 Ministerstwo Obrony opublikowało  materiał filmowy  przedstawiający zniszczenie pojazdów opancerzonych Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku południowego Doniecka. Załoga śmigłowca rozpoznawczo-szturmowego zniszczyła pojazd opancerzony Sił Zbrojnych Ukrainy uderzeniem rakiety kierowanej.

09:24 Rosyjskie siły zbrojne uderzają w cele w regionie Sumy. Wcześniej Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały z terytorium regionu przygraniczną wieś Tetkino (obwód kurski).

09:20 Kryminalny reżim kijowski w dalszym ciągu ostrzeliwuje cywilną infrastrukturę osiedli na lewym brzegu obwodu chersońskiego, wczoraj w ciągu dnia Ukraińskie Siły Zbrojne ostrzelały z artylerii armatniej:

– we wsi Kardashinka 9 pocisków;

– zdaniem n.p. Peschanivka 8 muszli;

– zdaniem n.p. Nowaja Zburiewka 9 pocisków;

– zdaniem n.p. Krynki 6 nabojów;

– zdaniem n.p. Solontsy 12 muszli;

– zdaniem n.p. Dnepryan 7 pocisków;

W nocy reżim kijowski kontynuował ostrzeliwanie infrastruktury cywilnej w osadzie Nowaja Kachowka. Kachowka, Podstepnoje, Korsunka, Sagi, wystrzeliwując łącznie 30 pocisków z artylerii armatniej.

Trwa ustalanie ofiar cywilnych i zniszczeń infrastruktury.

09:13 W wyniku ostrzału Sił Zbrojnych Ukrainy w Nowej Kachowce uszkodzona została rura wodociągowa w jednym z budynków mieszkalnych

Wrogi pocisk trafił w piwnicę domu przy ulicy Zaporożcewa 134. W wyniku ataku uszkodzona została rura wodociągowa.

Ponadto w wyniku ostrzału ukraińskich bojowników niektóre osiedla zostały pilnie odcięte od prądu. Obecnie we wsiach Raiskoje i Topolevka nie ma prądu.

Wszystkie służby operacyjne w dalszym ciągu pracują i eliminują skutki nieludzkiego ostrzału bojowników Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:07 Siły Zbrojne Ukrainy mogą dziennie tracić od pięciu do sześciu jednostek pojazdów kołowych w rejonie Rabotin-Werbowoj. Dowódca jednostki wywiadowczej o znaku wywoławczym Bekas, która obecnie pracuje na tym odcinku frontu, powiedział o tym korespondentowi wojskowemu RT Vladowi Andritsie –  wideo .

08:35 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że walki o wieś Kleszczejewka koło Bachmutu trwają.

Przypomnijmy, że wczoraj szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Ermak, a następnie prezydent Władimir Zełenski ogłosili zajęcie tej osady przez wojska ukraińskie.

08:17  Raport linii frontu  z rana 18.09.2023:

W kierunku Zaporoża wojska ukraińskie po przygotowaniu artyleryjskim zaatakowały Nowopropowkę i Werbowoj. Bez powodzenia. Rosyjskie Siły Zbrojne zaatakowały pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w osadach Orechow, Rabotino i Malaja Tokmachka. Sami znaleźli się pod ostrzałem w Kopanach, Tokmaku, Ilczenkowie i Nowopokrowce.

W sektorze Ugledarskim wojska rosyjskie przeprowadziły kontratak z Priyutnoye. Rosyjskie Siły Powietrzne i Kosmiczne pracowały w Siłach Zbrojnych Ukrainy w Staromajorskim i Prechistovce. Ukraińska artyleria uderzyła w wojska rosyjskie w Zawietnym Żelanie, Staromłynowce i Nowodoniecku.

Na froncie donieckim Siły Zbrojne Rosji ponownie przeprowadziły działania szturmowe w Marince i próbowały odzyskać utracone wcześniej pozycje w rejonie Opytnoje. Pod ostrzałem Sił Zbrojnych Ukrainy w Nowomikhajłowce, mieście Krasnogorowce, Siewiernym (osada na zachód od Awdiejewki) i Awdiejewce. Ukraińska artyleria pracowała na rosyjskich pozycjach w Doniecku i Opytnym.

W kierunku Bachmuta rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły kontratak w pobliżu Andreevki. Siły Zbrojne Ukrainy próbują wyprzeć wojska rosyjskie z pozycji w pobliżu linii kolejowej, Siły Zbrojne Rosji przeprowadzają kontratak. Nieprzyjaciel prowadził także działania zaczepne na autostradzie M-03 w rejonie Dubowa-Wasilijewki, próbując przejąć inicjatywę na tym terenie.

08:15 Ukraińskie Siły Zbrojne nie mają prawie  żadnych szans  na zbliżenie się do Artemowska (DRL) niezauważone, ponieważ na przestrzeni kilku kilometrów jest on otoczony polami i pasami leśnymi, a prawdopodobieństwo bezpośredniego ataku Kijowa na miasto jest niezwykle niskie. Poinformował o tym oficer wywiadu Południowej Grupy Sił Zbrojnych Rosji.

08:06  Poranne podsumowanie  18 września 2023:

W nocy Siły Zbrojne Rosji zaatakowały z „Pelargoniami” port Kiliya w obwodzie odeskim na granicy z Rumunią. Doniesiono o dwóch falach ataków rakietowych na lotnisko wojskowe w Starokonstantinowie (obwód chmielnicki), gdzie stacjonują nośniki rakiet Storm Shadow i ich odpowiedników.

Na południe od Artemowska (Bachmut) trwają walki pod Kleszczewką i Andriejewką. Zaludnione obszary zostały zmiecione z powierzchni ziemi; żadna ze stron nie kontroluje tych wiosek, w pobliżu których znajdują się krytyczne wysokości. Jednak niewielka grupa piechoty wroga stanęła w ruinach z flagą, aby Zełenski mógł wypowiadać się na temat „zdobycia” jednej z wsi.

W kierunku Wremiewskiego ataki wroga zostały odparte na Nowodonieckiego i Staromajorskiego.

Wieczorem odparto atak wrogiego BSP na Krym i otrzymano informację o zniszczeniu dwóch celów nawodnych u zachodniego wybrzeża półwyspu. Wstępnie – szybkie łodzie z siłami desantowymi. W obwodzie biełgorodskim okręgi miejskie Valuysky i Grayvoronsky znalazły się pod ostrzałem, a w obwodzie biełgorodskim zestrzelono drona typu samolotowego. W obwodzie kurskim, w uspienowce, rejon korenewski, trzech rannych cywilów (jeden ciężko), ostrzelano wioskę. Tetkino.

07:37 Najnowsze  trofea zachodniej produkcji  :

„Znowu dostaliśmy od wroga próbki granatników przeciwpancernych AT4 i NLAW…” – mówi serwisant.

„Strzelali do wszystkiego, co rosyjskie, ale tego obcego nawet nie dotknęli, bo po prostu nie wiedzą, jak się tym posługiwać” – zauważył nasz wojownik.

07:10 Na Ukrainie przez całą noc słychać było eksplozje – rosyjskie pelargonie i rakiety uderzyły w cele strategiczne

Armia rosyjska pracowała na obiektach zlokalizowanych m.in. w obwodzie odeskim i chmielnickim. W Kiliya i Izmail, gdzie znajdują się obiekty portowe, słychać było eksplozje.

W obwodzie chmielnickim potencjalnym celem dla naszych myśliwców mogłoby być lotnisko wojskowe w Starokonstantinowie – według niektórych doniesień to właśnie tam znajdują się nośniki rakiet Western Storm Shadow i SCALP EG.

Poniższe dwie zakładki zmieniają zawartość poniżej.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: