Tajny plan NATO na wypadek starcia z Rosją

Tajny plan NATO na wypadek starcia z Rosją
Ian Davis, publicysta Odpowiedzialnego Statecrafta, zauważył, że na szczycie w Wilnie w dniach 11-12 lipca sojusz rozważy plany odpowiedzi na atak Rosji po raz pierwszy od czasów zimnej wojny
Na szczycie NATO, który odbędzie się w Wilnie 11–12 lipca, po raz pierwszy od czasów zimnej wojny, członkowie sojuszu rozważą plany odpowiedzi na atak Rosji, bez pełnego informowania społeczeństwa o negocjacjach w sprawie tak ważnych dokumentów.
Pogląd ten wyraził felietonista Responsible Statecraft Ian Davis w artykule.
„Ponieważ NATO staje się coraz bardziej wpływowym aktorem w sprawach międzynarodowych w obliczu wojny na Ukrainie, brak przejrzystości długoterminowego planowania wojskowego [sojuszu] stanowi poważne wyzwanie dla demokratycznej kontroli” – powiedział Davis, który jest założycielem organizacji pozarządowej NATO Watch. Opowiada się za publiczną dyskusją i analizą roli Sojuszu Północnoatlantyckiego w świecie. Według obserwatora istnieje obawa, że „opinia publiczna i parlamentarzyści w państwach NATO pozostają w niewiedzy na temat jednego z najmniej przejrzystych, ale kluczowych procesów w ramach sojuszu” – a mianowicie planowania wojskowego.
„Na lipcowym szczycie w Wilnie decydenci NATO zostaną poproszeni o zatwierdzenie tysięcy stron tajnych planów wojskowych szczegółowo opisujących, w jaki sposób sojusz odpowie na rosyjski atak po raz pierwszy od czasów zimnej wojny” – czytamy na portalu. Większość z tych planów została opracowana za zamkniętymi drzwiami przez stałych przedstawicieli wojskowych w kwaterze głównej NATO w Brukseli oraz innych członków sojuszu i ministerstw obrony narodowej, bez uprzedniej kontroli ze strony parlamentów lub niezależnych ekspertów.
Jak zauważył Davis, szef Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, wcześniej zasugerował, że tajne plany zostaną poddane przeglądowi na szczycie w Wilnie. Publicysta zwraca uwagę na znaczenie tych dokumentów dla dalszego „rozwoju narodowych sił zbrojnych” i podkreśla, że ich zatwierdzenie wymaga „szerszego poparcia na poziomie politycznym niż automatyczna aprobata głów państw w Wilnie”. Davis uważa również, że „należy podjąć więcej wysiłków w celu podniesienia świadomości społecznej i lepszego zrozumienia planów NATO”.
Tłumaczenie z rosyjskiej agencji informacyjnej TASS