Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Największe zagrożenie dla ludzkości: psychika ludzi

4/4 - (2 votes)

Transhumanizm i technokracja

Największe zagrożenie dla ludzkości: psychika ludzi

Strażnicy Galaktyki 3

Pix
Zdjęcie: Urbanscape / Shutterstock.comInfantylni potrzebujący miłości: „Strażnicy Galaktyki”

Szwajcarski psychiatra i twórca psychologii analitycznej Carl Gustav Jung (1875–1961), przyjaciel Zygmunta Freuda (1856–1939) i współczesny Ludwigowi von Misesowi (1881–1973), powiedział w wywiadzie w 1959 roku, że jedyne realne, wielkie niebezpieczeństwo dla ludzkości emanuje z ludzkiej psychiki. A to jest – niestety – w dużej mierze niezbadane. Ludwig von Mises doszedł do podobnego wniosku, kiedy opisał nerwicę jako chorobę swoich czasów. A w mojej książce o logice działania (prakseologii) zatytułowanej „Kompas do życia” opisuję dziś rozpowszechnione nieświadome postawy wobec siebie i świata („innego” lub istot), które nie odpowiadają rzeczywistości życia działających istot i dlatego są wrogie życiu.

Wielu ludzi ma dziś wrogie nastawienie do siebie i świata, uważają to za całkowicie w porządku w niektórych obszarach, gdy przymus i ostatecznie przemoc są stosowane przeciwko miłującym pokój bliźnim w celu „ulepszenia” świata odgórnie w sensie planistów społecznych. Tak, inspiruje ich postawa, że oni sami i świat muszą zostać ulepszeni – i nigdy na tym nie skończysz; Zawsze jest coś do optymalizacji. Nie zdają sobie sprawy, że „świat” w rzeczywistości staje się coraz gorszy, że groźby i przymus z góry są modelowane jako rodzaj parku rozrywki przemocy, w którym – mimo wszystkich przeciwności, które są zagrożone – przykazanie „Będziesz z tego zadowolony!” nadal ma obowiązywać.

Strażnicy Galaktyki 3

Mając w pamięci wywiad z C. G. Jungiem, poszedłem na film Strażnicy Galaktyki 3 i wyszedłem z kina z mieszanymi uczuciami. Podobnie jak John Wick IV, film jest rodzajem „brutalistycznego baletu” z superbohaterami i megazłoczyńcami próbującymi się nawzajem wykończyć. Ponieważ przemoc pozostaje dziś w większości niewidoczna w społeczeństwie, ponieważ większość ludzi poddaje się rozkazom władz, wydaje się, że jest to mile widziane ujście dla niektórych widzów, aby móc biernie „doświadczyć” przemocy w przesadny sposób w tej dziedzinie, filmie fabularnym.

Głównym czarnym charakterem w filmie jest „High Evolutionary”, który realizuje transhumanistyczny, eugeniczny i technokratyczny program odgórny. Podobnie jak jego kolega Thanos z uniwersum Marvela, stara się „uczynić ten świat lepszym miejscem”. Podczas gdy Thanos uważał, że przeludnienie, a tym samym nadmierne zużycie zasobów było złem, które należy wyeliminować, Wysoka Ewolucja miała na myśli stworzenie lepszej istoty ludzkiej – lub humanoida. Po tym, jak rola Boga w świadomości ludzkości zwolniła się, Wysoka Ewolucja postanowiła wziąć w swoje ręce odgórne doskonalenie świata, tj. „wymuszone szczęście” z góry i stać się nowym Demiurgiem (Bogiem Stwórcą). Przypomina to myśli Fiodora M. Dostojewskiego (1821–1881) o państwie jako nowej religii, ale bez ciepła kościoła, lub myśli Georga W. F. Hegla (1770–1831) o państwie jako „kursie Boga w świecie” i jego obraz jednostki jako trybika w tej machinie państwowej.

Techniczne i biotechniczne udoskonalenia organizmów żywych

Wysoka Ewolucja najpierw „ulepsza” zwierzęta, wyposażając je w ludzkie, a nawet nadludzkie zdolności fizyczne i umysłowe za pomocą środków technicznych i biotechnicznych. Czyniąc to, nie opiera się na dobrowolności, ale na przymusie i przemocy, a jego podejście opiera się na eksperymentowaniu – w duchu empiryzmu, jaki jest dziś en vogue. Główny bohater, Rocket, szop pracz „ulepszony” tą metodą, ostatecznie rozwija zdolności umysłowe, które nawet przewyższają zdolności Wysokiej Ewolucji, czyniąc go łowcą Rocketa.

Kompleksy matki superbohaterów

Podczas gdy złoczyńca High Evolutionary działa lub „wyładowuje” swoją psychopatyczną megalomanię głównie w sposób szkodliwy dla innych, bohaterowie, „Strażnicy Galaktyki”, którzy próbują uratować Rocketa jako członka swojej drużyny, mają więcej ochoty skierować swoje postawy na siebie winy, nieadekwatności i strachu przed oddzieleniem przeciwko sobie. Są, że tak powiem, infantylni potrzebujący miłości, zwłaszcza Quill, „Starlord”. W jednej ze scen „empatyczna superbohaterka” Mantis mówi grupie, że „Drax the Destroyer”, nieokrzesany awanturnik, jest jedynym z drużyny bohaterów, który nie nienawidzi siebie. Drax opisuje erotyczną potrzebę Starlorda dla Gamory w imponującej przypowieści, którą cytuję z pamięci w następujący sposób: „Życie jest jak staw. Zawsze skakałeś od kobiety do kobiety, jakby były liliami na tym wielkim stawie. Może teraz jest czas, abyś nauczył się pływać.”

Złudzenie nieadekwatności

Wysoka Ewolucja – podobnie jak gang bohaterów – nie jest w stanie zaakceptować świata takim, jakim się stał – i musiałaby stać się nieunikniona pod względem działania. Nie będą w stanie znaleźć „lepszego świata”, którego wszyscy szukają. I logicznie rzecz biorąc, zawsze pojawia się pytanie: „Lepiej dla kogo?” Jeśli przymus i przemoc są stosowane odgórnie przeciwko pokojowo nastawionym ludziom w celu utrzymania lepszego świata, to możemy powiedzieć a priori, że ta próba musi się nie powieść, ponieważ „lepsi i gorsi” są subiektywnymi, psychologicznymi kategoriami, dla których nie ma obiektywnych standardów. A ponieważ z konieczności powoduje to tak zwane pogorszenie Pareto w stosunku do wszystkich poszkodowanych, ponieważ przy użyciu środków przymusu niektórzy wygrywają kosztem i kosztem innych, tak że jest to zdecydowanie gorszy świat dla tych ostatnich.

Stąd „spoiler alert”

Pod koniec filmu High Evolutionary zostaje pokonany przez superbohaterów. Te odrębne, ponieważ niektóre z nich chcą poświęcić się zadaniu dojrzewania, czyli odkrywania i zmieniania nieświadomych, a więc nieznanych postaw infantylnych. Oni sami są częścią konfliktu między „dobrem a złem”, nawet jeśli ich psychologiczne techniki kompensacyjne nie są skierowane przeciwko innym pokojowo nastawionym ludziom, ale przeciwko nim samym.

Interpretacje

Jak niemal wszędzie w dziedzinie „osobliwego rozumienia”, a dotyczy to również interpretacji filmów fabularnych, można znaleźć kilka interpretacji. Z jednej strony ostrzeżenie przed transhumanizmem, eugeniką i technokracją, ostrzeżenie przed dobroczyńcami, którzy chcą narzucić swoje idee innym ludziom. Z drugiej strony, taka interpretacja jest również możliwa: Wysoka Ewolucja jest ostatecznie despotą. Ale gdyby odbyło się głosowanie nad tym, kto powinien być w roli dobroczyńcy, to ten brak zostałby naprawiony – co jest błędne z punktu widzenia fabuły. Bo jeśli cztery nadużycia jedna piąta, to 80 procent wyobrażonego kolektywu popiera nadużycie, ale to nie czyni go ani trochę lepszym dla wykorzystanych. Jednostka, jednostka, jest zawsze w mniejszości. Ale to od jednostki emanuje skok świadomości w społeczeństwie, a nie od mas ludzi.

A ponieważ ludzie mają postawy obszarowe, wielu wyjdzie z kina i prawdopodobnie nie pomyśli o tym, że ulepszenia technologii medycznej są już wymuszane na dzieciach w Niemczech, jeśli chcą uczęszczać do szkół lub przedszkoli – lub muszą. Osoba, która nie została ulepszona medycznie, „osoba fizyczna” nie jest już wystarczająco dobra. A w okresie środków przymusu usprawiedliwianych przez Coronę ludziom, którzy nie zostali medycznie ulepszeni, „nieszczepionym”, grożono złem, aby nie chodzili do restauracji, nie robili zakupów na jarmarkach bożonarodzeniowych ani w sklepach odzieżowych. Dzisiaj grupy ludzi chcą poprawić klimat lub rozwiązać konflikty geopolityczne lub militarne na swoją korzyść, a z kolei polegają na przymusie wobec pokojowo nastawionych ludzi w formie obowiązkowych opłat, gróźb, przymusu wojskowego i sankcji. W swoim przekonaniu, że chcą uczynić świat lepszym miejscem, pomijają fakt, że największe niebezpieczeństwo dla ludzi pochodzi z psychiki ludzi, jak powiedział C. G. Jung, z tego właśnie wrogiego „złudzenia poprawy”, które sprawia, że myślą, że są nieadekwatni wszędzie, co należy wykorzenić groźbami i przymusem wobec innych ludzi.

W kinie ludzie w Strażnikach Galaktyki 3 widzą, jak dziecinni, jak infantylni są ich superbohaterowie. Ale czy nadal to widzą, gdy opuszczają królestwo kina? Pozwolę sobie zacytować ocenę C. G. Junga: „Wszystko, co musisz zrobić, to czytać gazety i studiować politykę. To tak niewyobrażalnie dziecinne, że aż strach”.

Wynik

Dla tych, którzy mają odwagę i determinację, jak powiedział Immanuel Kant (1724–1804), aby użyć własnego umysłu, łatwo jest zrozumieć logikę działania Ludwiga von Misesa, a tym samym to, jak pokojowe i przyjazne współistnienie może odnieść sukces. Ci ludzie mogą dojść do własnego obrazu siebie i światopoglądu, który nie jest sprzeczny z rzeczywistością życia działających istot. Ale ci, którzy „jeszcze nie nauczyli się pływać”, nie mogą nic zrobić z takimi logicznymi traktatami, nie mogą emocjonalnie zaakceptować prakseologii Misesa. Niektóre z nich są „sztokholmskie” i tęsknią za państwem tatusia, który jest opiekuńczy, nakazujący i karzący, oraz państwem mamusi, które pozywa. Nie mają wpływu na to, jak czują się z tym inni, którzy są zagrożeni i zmuszeni do poprawy samopoczucia. Albo widzą nieadekwatność przede wszystkim w innych i dlatego sami chcą uczestniczyć w odgórnym ulepszaniu świata, aby w ten sposób znaleźć dla siebie ujście.

Ta „publiczność”, jak ujął to Kant, może być prowadzona tylko powoli do Oświecenia. W tej chwili jednak wydaje się, że prawie nie ma osób na stanowiskach kierowniczych w kwestiach społecznych, które chciałyby się tym zająć. A to, co piszemy tu „między sobą”, nie przenika „światła opinii publicznej”. Należy się obawiać, że narracje, które zostały „wszczepione” ludziom (Kant), pewnego dnia zostaną skierowane przeciwko nim i ich przywódcom, i że nie będą już w stanie pozbyć się duchów, które ich przywołały, jak to ujął Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832).

Wydaje się, że niektóre z społecznych wzorców do naśladowania, takie jak wybitni aktorzy, autorzy, muzycy, intelektualiści, przedsiębiorcy i tak dalej, już dokonały „skoku świadomości” w kierunku postaw bardziej pokojowych. Ale obserwuje się tu „wycofanie się w sferę prywatną”, „nowy biedermeier”, że tak powiem. W „grze o rozwój społeczny” nikt nie stoi z boku – wszyscy są „na boisku”. Nadszedł czas, aby wzorce do naśladowania o dobrych intencjach wkroczyły w oczy opinii publicznej i – mówiąc metaforycznie – dotarły do swoich grup zwolenników. Przypuszczalnie boją się wiatru w ducha czasu i obawiają się o swoją korzystną pozycję. Niemniej jednak mogą zapobiec następnej „masowej formacji”, jak nazywa to belgijski psycholog Mattias Desmet, kiedy odpowiednia masa ludzi zostanie opanowana przez wrogie postawy i pojawi się „zbiorowe nieszczęście”.

Źródeł:
Zwiastun: Strażnicy Galaktyki (niem.)
Twarzą w twarz – Carl Gustav Jung (1959)
Kompas do życia (Andreas Tiedtke)
C. G. Jung odpowiada na pytania (1958)
Czy żyjemy w epoce oświecenia? – w 218. rocznicę śmierci Immanuela Kanta (Andreas Tiedtke, Misesde.org)
Psychologia totalitaryzmu (Mattias Desmet)

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: