Wszystkim, którzy bardzo martwią się o pokój w Europie Zachodniej, z pewnością nie spodoba się ten rozwój wypadków: po dramatycznie niebezpiecznych manewrach lotu bombowców jądrowych B-52 Sił Powietrznych USA na krótko przed Sankt Petersburgiem (donosi eXXpress), Waszyngton wysłał teraz USS Gerald R. Ford, największy na świecie lotniskowiec, aby odwiedził flotę w Norwegii, która dzieli 200-kilometrową granicę z Federacją Rosyjską.

337-metrowy lotniskowiec przybył do Oslo kilka godzin temu, ten statek ma na pokładzie 90 odrzutowców, a F/A-18 Hornety mogły dotrzeć do rosyjskiego miasta Sankt Petersburg z tej pozycji z prędkością 2200 km/h w zaledwie 30 minut.

USS Gerald R. Ford jest obecnie w Norwegii.

Rosyjska reakcja: Wizyta floty jest „niewłaściwa i szkodliwa”

Dla Kremla powinien to być jasny sygnał: po raz pierwszy od 1959 roku amerykański lotniskowiec odwiedził Norwegię, co już ilustruje wagę – i przeciwko komu ta demonstracja siły jest skierowana. W związku z tym rosyjska ambasada w Oslo szybko określiła wizytę jako „niewłaściwą i szkodliwą”.

Ponieważ jest to statek napędzany reaktorem, Norweska Dyrekcja Ochrony Radiologicznej i Gotowości na Wypadek Awarii Jądrowych (DSA) wraz z Norweskimi Siłami Zbrojnymi również uczestniczyła w przygotowaniach i ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa wizyty.

Norweskie Ministerstwo Obrony pisze: „W napiętych czasach wizyta ma na celu podkreślenie długotrwałych więzi między norweskimi siłami zbrojnymi a partnerem NATO, Stanami Zjednoczonymi. To wyjątkowa okazja do dalszego rozszerzenia i wzmocnienia współpracy z naszym najważniejszym sojusznikiem.

Planowanych jest kilka ćwiczeń wojskowych z armią, marynarką wojenną, siłami powietrznymi i norweskimi siłami specjalnymi obrony. Ze względów bezpieczeństwa nadal jednak utrzymywane jest w tajemnicy, gdzie dokładnie USS Gerald R. Ford będzie stacjonował i jak długo pozostanie.

Sztab Generalny Federacji Rosyjskiej będzie musiał założyć, że na pokładzie amerykańskiego lotniskowca znajduje się również broń jądrowa.

Start na USS Gerald R. Ford.
Jeden z najnowocześniejszych lotniskowców US Navy: 337-metrowy USS Gerald R. Ford
Dziesiątki myśliwców F/A-18 Hornet znajdują się na pokładzie kilku eskadr.
USS Gerald R. Ford na Atlantyku.