Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Translate website Mforum
Najgłupszy Naród Świata
Posted by bastoy
441 views
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

23/24 MAJ 2023 INFO RAPORT ZE SWIATA NIE PUBLIKOWANE W POLSCE

4/4 - (4 votes)

The Hill: Zachód może porzucić Ukrainę jeśli ona zaatakuje Krym

Ukraina nie powinna próbować odzyskać Krymu: kontrofensywa na półwysep osłabiłby i tak już jej uszczuplone siły, a nawet jeśli nagle okaże się sukcesem, takie “zwycięstwo” zamieni się w dyplomatyczną porażkę. Taką opinię wyraził w artykule ekspert amerykańskiej agencji informacyjnej The Hill.

“Ukraina jest zmęczona walką i obecnie zależna od niestabilnego wsparcia międzynarodowego. Wysłanie swoich sił na półwysep, który Moskwa kontroluje od prawie dekady i który prawdopodobnie będzie opasany silnie ufortyfikowanymi rosyjskimi pozycjami obronnymi, będzie dla niej ryzykowne. Kontratak na półwysep okazałby się bardzo trudną i niezwykle kosztowną operacją dla Ukrainy, która osłabiłaby jej i tak już uszczuplone siły” — zauważa autor.

Ponadto wiele krajów, zwłaszcza europejskich, jest zmęczonych wspieraniem Ukrainy, twierdzi autor artykułu. Państwa zachodnie mają nadzieję, że konflikt wkrótce się zakończy i będą mogły ponownie robić interesy z Rosją. Tak więc próba zwrotu Krymu może podważyć i tak już kruchą pomoc Zachodu, która może się całkowicie skończyć, precyzuje amerykańska gazeta.

“Warto zauważyć, że niektórzy zachodni przywódcy polityczni, w tym ci w USA, obawiają się eskalacji ze strony Rosji, w tym potencjalnego użycia broni jądrowej. Dlatego nawet taktyczne ukraińskie zwycięstwo na Krymie, jeśli w ogóle możliwe do osiągnięcia, może przekształcić się w długoterminową dyplomatyczną porażkę Kijowa, zwiększając obawy Zachodu” — zauważono.

Publicysta argumentuje, że reżim w Kijowie nie powinien dążyć do przejęcia Krymu, ponieważ jest to rzeczywiście trudne ze strategicznego punktu widzenia. Takie posunięcie, jeśli kiedykolwiek się powiedzie, podważy długoterminowe bezpieczeństwo państwa ukraińskiego.

Błaszczak chce kupić dla Polski okręty podwodne

Ministerstwo obrony RP jeszcze w tym roku planuje uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z “transferem niezbędnych technologii”. O tym poinformował podczas rozpoczętej w środę dwudniowej konferencji Defence24 Day minister obrony i wicepremier Mariusz Błaszczak.

Zdaniem Błaszczaka, “pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą”. “Przystępujemy do realizacji programu Orka. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które chcemy uzyskać w drodze zamówienia offsetowego” — ogłosił minister.

Dodał, że resort ogłosi niebawem więcej szczegółów w sprawie liczby okrętów i ich wyposażenia oraz kompetencji. “Chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji. Ale także wysokie zdolności skrytego przemieszczania się z dużą prędkością i długotrwałego wyczekiwania w ukryciu pod wodą” — oświadczył szef MON nie wyjaśniając, kogo dokładnie zamierza “długo skrycie wyczekiwać” pod wodą.

Ławrow: USA celowo zaostrzają sytuację wokół Tajwanu

Stany Zjednoczone celowo eskalują sytuację wokół Tajwanu, uważając Rosję i Chińską Republikę Ludową za swoich głównych wrogów w zmieniającym się świecie. Stwierdził to na 11. międzynarodowym spotkaniu wysokich przedstawicieli odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

“Oprócz Moskwy, groźby i szantaż są kierowane wobec większości państw. Widzimy, że Stany Zjednoczone celowo zaogniają sytuację wokół Tajwanu w ramach swoich strategii Indo-Pacyfiku” — podkreślił Ławrow.

“Waszyngton angażuje swoich satelitów nie tylko w Europie, ale także na Dalekim Wschodzie w swoje destrukcyjne plany w regionie Azji i Pacyfiku” — dodał szef rosyjskiej dyplomacji zaznaczając, że z prawnego punktu widzenia Tajwan pozostaje nieodłączną częścią Chin.

Media: Kierowca, który wjechał w ogrodzenie Białego Domu, chciał zabić Bidena

Kierowca, który we wtorek uderzył w ogrodzenie w pobliżu Białego Domu w Waszyngtonie, przyznał, że podziwiał nazistów i chciał “przejąć władzę” i “zabić prezydenta”. O tym poinformowała w środę 24 maja agencja informacyjna NBC News, powołując się na dokumenty sądowe.

We wtorek CNN, powołując się na policję, napisało, że kierowca furgonetki, która uderzyła w ogrodzenie w pobliżu Białego Domu w Waszyngtonie, został oskarżony o grożenie śmiercią prezydentowi USA Joe Bidenowi, wiceprezydent Kamali Harris lub członkom ich rodzin.

“Powiedział, że podziwia ich autorytarną naturę, eugenikę i jeden porządek świata. <…> Jego celem było dostać się do Białego Domu, przejąć władzę i zostać głową narodu” — podał kanał, powołując się na dokument. Według NBC News, kierowca powiedział, że zamierza “zabić prezydenta” i skrzywdzić każdego, kto stanie mu na drodze do przejęcia władzy.

Według kanału telewizyjnego, kierowca pojawi się w sądzie federalnym w Waszyngtonie w środę. Wcześniej szef amerykańskich służb specjalnych Anthony Guglielmi poinformował o furgonetce, która uderzyła w barierki ochronne w pobliżu Białego Domu. Kierowca został zatrzymany. Guglielmi zauważył później, że kierowca furgonetki mógł celowo uderzyć w barierkę. Żaden z pracowników Secret Service ani Białego Domu nie został ranny.

Ameryka chce zamienić Ukrainę w “drugi Afganistan” — Yeni Safak

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na to, że konflikt na Ukrainie może ciągnąć się latami, a nawet dekadami, podobnie jak wojna koreańska. Poinformowali o tym w artykule opublikowanym we wtorek eksperci tureckiej agencji informacyjnej Yeni Safak.

Władze USA przygotowują się do tego, by kryzys ukraiński ciągnął się latami, a nawet dekadami, podobnie jak wojna koreańska. Stany Zjednoczone chcą przekształcić Ukrainę w “drugi Afganistan” poprzez celowe zamrożenie konfliktu. Podkreśla się, że scenariusz koreański był rozwiązaniem preferowanym przez Amerykę, a nie wymuszonym.

Turecka publikacja twierdzi, że od samego początku władze USA nie chciały zakończenia konfliktu między Federacją Rosyjską a Ukrainą. Zauważono, że to właśnie USA nieustannie udaremniały próby rozmów pokojowych. Zdaniem autorów, takie fakty po raz kolejny pokazują, że Ameryka rozpoczęła przedłużającą się wojnę zastępczą z Rosją na Ukrainie. Celem takiego konfliktu jest maksymalne osłabienie Rosji.

“To Stany Zjednoczone i Wielka Brytania udaremniły wszelkie próby doprowadzenia Kijowa i Moskwy do stołu negocjacyjnego. A ostatnio odwróciły się od propozycji Chin” — czytamy w tygodniku.

Szef irańskiej Rady Bezpieczeństwa został doradcą politycznym Hamenei

Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Khamenei mianował byłego szefa Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Alego Shamkhaniego, członkiem Rady Eksperckiej i swoim doradcą politycznym. O tym poinformowały we wtorek 23 maja irańskie media.

Shamkhani zajmował to ważne stanowisko przez około dekadę i odegrał ostatnio kluczową rolę w doprowadzeniu do pokoju między Iranem a Arabią Saudyjską. Niektórzy ludzie w Iranie byli jednak wobec niego sceptyczni, postrzegając jego politykę “strategicznej cierpliwości i powściągliwości Iranu” wobec niektórych wrogów w regionie jako zbyt miękką.

Sekretarzem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu został mianowany generał Ali Akbar Ahmadian, jeden ze starszych dowódców IRGC. Generał Ali Akbar Ahmadian jest jedną ze strategicznych i doświadczonych postaci w systemie. Jest członkiem-założycielem IRGC Navy i jednym z teoretyków asymetrycznej obrony.

Wschodni sąsiad: przekleństwo klimatyczne

Klimatyczna unikalność Rosji polega na tym, że jest to najzimniejszy kraj świata. Izotermy duszą Rosję i oddzielają lodowatą zasłoną od Europy Zachodniej czy Japonii. Rosja ma potężne terytorium, przypomnijmy – jest największym wśród państw świata. 17 milionów km2 powierzchni, gdy Kanada posiada 10 mln, Chiny 9,5 mln, a Polska – 0,3 mln.

Jednak Rosja to także najdalej na północ położone państwo świata. Tam znajduje się biegun zimna, a największe miasta Rosji – Moskwa i Sankt Petersburg, położone na wysokości południowego Labradoru i Alaski, gdzie terytoria są praktycznie niezasiedlone. Specyfika Rosji związana jest także z grubą i trwałą pokrywą śnieżną. W kraju Krasnojarskim, okres zalegania śniegu to 1-2 miesiące, to na Tajmyrze – do 260 dni.

Północ i wschód Rosji są niezwykle nieprzyjazne dla człowieka ze względu na zimno. Terytorium Dalekiej Północy to 12 milionów km2 (70% z 17,1 mln km2), a zaledwie 9,8 miliona mieszkańców (6,7% ludności ze 143 mln). Tam klimat jest najsurowszy, tereny to strefa arktyczna, tundra i północna tajga. Prawie 2/3 powierzchni kraju jest pokryte wieczną zmarzliną. To podziemne zlodowacenie, gdzie temperatury utrzymują się poniżej punktu zamarzania wody nawet w najcieplejsze miesiące letnie, systematycznie niszczy wysiłki i nakłady poskramiania rozległych terytoriów.

Ale co tam Syberia czy Daleki Wschód. Porównanie europejskiej części Rosji z zachodnią Europą, także pokazuje, jak niesprzyjające warunki ma nasz wschodni sąsiad. Pokrywa śniegu leży w tej części 3-4 miesiące (Wołgograd, Moskwa), a nawet do 6-7 miesięcy (Jekaterynburg, Petersburg). W Europie prawie w ogóle nie ma tego zjawiska, gdyż pokrywa tworzy się poniżej minus 3 stopni. Także europejskie rzeki (oprócz Skandynawii) praktycznie nie zamarzają, gdy w europejskiej części Rosji są od 3 do 7 miesięcy skute lodem.

Z powodu zimna ogromna większość terytorium po prostu nie nadaje się do życia bez ogrzewania, na które trzeba ponieść ogromne (w porównaniu do większości państw) wydatki. Większe są więc nakłady na ogrzanie budynków, zużycie materiałów, kosztowniejsze konstrukcje. Droższa jest infrastruktura drogowa, mostowa, kolejowa – niszczone zamarzającymi wodami gruntowym, obfitymi opadami śniegu, oblodzeniami. Koszty napraw szkód także są znaczące.

Rosja to klimat kontynentalny, o niskich temperaturach zimowych, z o wiele krótszą wiosną i jesienią, z dużo wyższym zagrożeniem przymrozków w okresach ciepłych. Temperatury okresu wegetacyjnego w Rosyjskiej Federacji znacząco ustępują regionom dawnego ZSRR (Ukrainie i Mołdawii) czy republikom Azji Środkowej. I według światowych standardów jest poniżej poziomu opłacalności uprawy ziemi. To ogranicza rosyjskie rolnictwo.

Wyższe potrzeby surowcowe, energetyczne, a także większe potrzeby kapitałowe – to wszystko zwiększa koszty wytworzenia dóbr konsumpcyjnych. Dodatkowo przy finansowaniu inwestycji kredytem, ta niekonkurencyjność pogłębia się z powodu kosztów kapitału. Uwarunkowania klimatyczne i rozciągnięcie kraju to podstawowe czynniki, które czynią Rosję nieatrakcyjną dla zagranicznych inwestycji, skierowanych na najwyższe zwroty. Więc kapitał nie napływa, a ten, który zostaje tu wypracowany, ucieka w rejony, dające większe zyski.

Dlatego większa część rosyjskiej produkcji jest niekonkurencyjna wobec reszty świata. Właśnie z powodu surowego klimatu wymaga większych nakładów energii, choćby z konieczności dostarczenia ciepła mieszkańcom. Szczególnie budownictwo, infrastruktura drogowa, kolejowa i komunikacja.

Rosyjskie płace nie mogą być na poziomie azjatyckim, gdyż pracownik musi mieć dobrze ocieplone mieszkanie, ciepłą odzież, bardziej kaloryczne pożywienie. Z powodów klimatycznych jedyne co się naprawdę opłaca, to wydobycie ropy, gazu, węgla i surowców, szczególnie rzadkich i cennych metali czy diamentów.

To jest także podstawowa przyczyna zapóźnienia wobec Europy. Rosjanom przyszło walczyć dosłownie o przeżycie w znacznie trudniejszych warunkach, wyrębując sobie przestrzeń życiową w ekstremalnych warunkach przyrodniczych. O nowym, ciekawym projekcie w ramach tego „wyrębywania” już w najbliższym czasie…

Andrzej Szczęśniak, specjalista od energetyki i bezpieczeństwa energetycznego, ekonomista, publicysta polityczny i naukowo-popularny, redaktor naczelny portalu Kierunek Chemia, przedsiębiorca

Źródło

Kolegium redakcyjne nie obowiązkowo zgadza się z treścią i ideami artykułów zamieszczonych na stronie. Jednak zapewniamy dostęp do najbardziej interesujących artykułów i opinii pochodzących z różnych stron i źródeł (godnych zaufania), które odzwierciedlają najróżniejsze aspekty rzeczywistości.

Madryt odmówił dostaw Ukrainie F-16 i przeprowadzenia szkoleń pilotów

Hiszpański rząd nie może pomóc Ukrainie ani w przekazaniu myśliwców F-16, ani w szkoleniu ukraińskich pilotów na tych samolotach bojowych. Zostało to ogłoszone we wtorek przez minister obrony Królestwa Margaritę Robles na spotkaniu ze swoimi europejskimi odpowiednikami w Brukseli.

“Hiszpania ma [myśliwce] F-18 i Eurofightery, każdy [typ] samolotu bojowego ma swoją własną dynamikę szkolenia. Nie możemy przyczynić się do tego szkolenia na F-16. Zobaczymy, jak rozwinie się temat myśliwców” — wyjaśniła Robles. Według niej Madryt nie ma “żadnych możliwości dostaw ani szkolenia” dla F-16.

Wcześniej na tym samym spotkaniu wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell oświadczył, że szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 rozpoczęło się już w kilku krajach, w szczególności w Polsce, a Ukraina wkrótce otrzyma samoloty. “Na początku wszyscy byli bardzo sceptycznie nastawieni do czołgów, ale udało nam się to rozwiązać, potem to samo dotyczyło samolotów” — zaznaczył Borrell.

W stolicy Wallii doszło do masowych zamieszek

Masowe starcia z policją Południowej Walii miały miejsce poprzedniego dnia w Cardiff; przyczyna masowych zamieszek na razie nie jest znana. O tym poinformowała we wtorek 23 maja brytyjska agencja informacyjna Daily Mail, powołując się na policję.

“Bandyci w kominiarkach podpalali samochody, rzucali fajerwerkami w policję i atakowali funkcjonariuszy policji na ulicach Cardiff w noc chaosu. Setki ludzi siały przemoc i chaos na ulicy mieszkalnej na przedmieściach Ely w poniedziałek wieczorem, ścierając się z funkcjonariuszami policji południowej Walii” — napisano w publikacji.

Według policji zamieszki rozpoczęły się po “poważnym wypadku drogowym” około godziny 20:00 czasu moskiewskiego, podczas gdy nie było jasne, co spowodowało niepokoje, które trwały do wczesnych godzin porannych. Lokalna policja na Twitterze poinformowała również, że w wyniku zamieszek doszło do aresztowań.

Komisarz ds. przestępczości policji południowej Walii powiedział później BBC Radio 4, że przyczyną zamieszek były fałszywe pogłoski w mediach społecznościowych, że pościg policyjny doprowadził do wypadku, w którym zginęło dwoje nastolatków. Powiedział, że zostanie przeprowadzone dochodzenie w tej sprawie.

Borrell: szkolenie ukraińskich pilotów na F-16 już się rozpoczęło

Szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 rozpoczęło się już w kilku krajach, w szczególności w Polsce, a Ukraina wkrótce otrzyma samoloty. Poinformował o tym we wtorek Josep Borrell, szef służby polityki zagranicznej UE, po przybyciu na spotkanie ministrów obrony UE.

“Z przyjemnością informuję, że szkolenie pilotów F-16 rozpoczęło się już w kilku krajach, zajmie to trochę czasu, ale im szybciej, tym lepiej, i otworzy drzwi do szybkiego dostarczenia samolotów. Na przykład rozpoczęło się to już w Polsce” — dodał Borrel.

“Debata w UE zawsze przynosi efekty. Na początku wszyscy byli bardzo sceptycznie nastawieni do czołgów, ale udało nam się to rozwiązać, potem to samo dotyczyło samolotów. Z czasem rozwiążemy wszystkie problemy związane z dostawami broni na Ukrainę” — podkreślił szef polityki zagranicznej UE.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: