Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Żegnaj Polsko
Posted by Viss
229 views

OWADY W ŻYWNOŚCI ZASADY USTALONE NA TERENIE NIEMIEC – zabezpieczenia dla konsumentów.

5/5 - (2 votes)

Produkty z dodatkiem owadów w sprzedaży w niemieckich sklepach. Urząd Federalny określa cztery jasne zasady, które mają na celu bezpieczeństwo konsumentów

Owady w żywności – zabezpieczenia dla konsumentów

Zatwierdzenie przez UE owadów w żywności spotkało się z oburzeniem wielu konsumentów, którzy obawiają się, że od teraz producenci będą mogli dodawać robaki do swoich potraw, bez konieczności informowania o tym. „To nie takie proste” tłumaczy Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności. Należy nadmienić, że dodawanie insektów do żywności podlega rygorystycznym kontrolom.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pomysł dodawanie owadów w żywności w Niemczech jest wciąż nieznany. W ankiecie portalu RUHR24, w której wzięło udział 30 tys. osób, około 90 procent czytelników stwierdziło, że nie zjadłoby jedzenia zawierającego insekty. Czytaj: Owady w żywności zagrożeniem dla alergików. Oto kto musi zachować szczególną ostrożność

W styczniu 2023 roku Unia Europejska dopuściła do obrotu spożywczego mąkę ze świerszcza domowego.  Tym samym liczba owadów, które mogą być jadane na terenie UE wzrosła do trzech. Wcześniej, tj. w czerwcu 2021 roku, Komisja Europejska zezwoliła na dodawanie do żywności larw mącznika młynarka, a w listopadzie 2021 dodała na listę produktów żywnościowych szarańczę wędrownąCzytaj także: Rakotwórcza substancja wykryta w 1500 miejscach w Niemczech. „To tylko wierzchołek góry lodowej”

Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności, zapewnia że producentów obowiązują surowe wymagania dotyczące zezwoleń i muszą złożyć wniosek, jeśli chcą dodać owady do żywności. Przed dopuszczeniem do sprzedaży w supermarketach i dyskontach właściwy organ kontrolny sprawdza, czy spożywanie dodanych owadów jest nieszkodliwe dla zdrowia. Co może zaskoczyć konsumentów, wiele produktów spożywczych zawiera już składniki owadów.

Urząd Federalny określa cztery jasne zasady

Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ustalił cztery jasne zasady dotyczące żywności zawierającej owady. Na tej podstawie konsumenci mogą również stwierdzić, czy i jakie zwierzęta pełzające znajdują się w produktach:

  • Na etykiecie zawierającej w składzie insekty musi być wyraźnie wskazane, jaki to rodzaj owada.
  • W informacji na etykiecie należy zwrócić uwagę na fakt, że spożywanie pokarmu może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych. Szczególnie u osób z alergią na skorupiaki, roztocza kurzu domowego lub mięczaki.
  • Proces zatwierdzania żywności obejmuje surowe wymagania dotyczące bezpiecznego przetwarzania owadów.
  • Surowym regułom podlega również import owadów przeznaczonych do spożycia przez ludzi z krajów spoza UE.

Jasne oznakowanie składników dotyczy również potraw w gastronomii. Owady muszą być wymienione w menu. Po ogłoszeniu unijnej zgody na wprowadzenie owadów do obrotu producent czekolady Ritter Sport pozwolił sobie na TEN chwyt reklamowy.

Wiadomości z Niemiec teraz także na kanale YouTube. Subskrybuj kanał PolskiObserwator.de i bądź na bieżąco. Zobacz wideo: Mąka ze świerszczy – nowy trend w żywieniu. Odkryj, w jakich produktach ją znajdziesz!

źródło: RUHR24.de, PolskiObserwator.de

One thought on “OWADY W ŻYWNOŚCI ZASADY USTALONE NA TERENIE NIEMIEC – zabezpieczenia dla konsumentów.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: