Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
892 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
119 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
110 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
117 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
120 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
356 views
PRZEPRASZAMY-WAS

PRZEPRASZAMY-WAS

Posted by Viss
341 views

Nowy sposób „okradania” Polaków . Od kwietnia obowiązek posiadania świadectwa energetycznego , inaczej kara !!!

4.7/5 - (3 votes)

Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 1 kwietnia 2023 roku. Za jego brak właściciele nieruchomości poniosą karę.

Świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe od kwietnia 2023 roku. Za jego brak właściciele nieruchomości poniosą karę. Dotychczas taki dokument przygotowywano w przypadku budynków, jakie powstały po 2009 roku. Na wiosnę natomiast, konieczność sporządzenia tego typu formalności obejmie także właścicieli starszych domów i lokali. Nowy wydatek w wysokości kilkuset złotych to efekt nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Ustawa o zmianie przepisów została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2022 roku, a wejdzie w życie w kwietniu bieżącego roku. Wdraża ona ustalenia zawarte w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej.

Obecnie obowiązujące przepisy nie dotyczą wszystkich budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej nie stanowią żadnej nowości wśród wymaganych od właścicieli nieruchomości dokumentów, bowiem wystawiane są w Polsce już od kilkunastu lat. W takim dokumencie zawarte są informacje o jakości energetycznej budynku, czyli jego zapotrzebowaniu na energię, która jest wykorzystywana do ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji, klimatyzacji, a także oświetlenia – w przypadku budynku użyteczności publicznej. Wszystkie dane zamieszczone w świadectwie energetycznym przekazywane są do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Obowiązek sporządzenia dokumentu obowiązuje póki co właścicieli obiektów, jakie zostały wzniesione lub zmodernizowane po 2009 roku. Kopię świadectwa energetycznego należy zaś załączyć do zawiadomienia o ukończeniu budowy. Od kwietnia tego roku przepisy ulegną zmianie, w związku z czym konieczność przygotowania tego typu formalności obejmie także właścicieli starszych domów i lokali.

Zmiany w zakresie świadectwa energetycznego od kwietnia 2023 roku

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2022 roku, natomiast wejdzie w życie w kwietniu bieżącego roku. Wdraża ona ustalenia zawarte w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej.

W efekcie dokonanych w przepisach zmian, konieczność przygotowania świadectwa energetycznego nie będzie obejmować właścicieli wyłącznie tych obiektów, które zostały wzniesione lub zmodernizowane po 2009 roku. Kopia dokumentu musi być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy, świadectwa charakterystyki energetycznej będą nadal wydawane na okres dziesięciu lat. Jeżeli w tym czasie dojdzie do remontu budynku, a w ramach tego do zmian, mających wpływ na zużycie energii – na przykład przy termomodernizacji, wymianie okien czy zmianie źródła ciepła – to trzeba będzie uzyskać nowy dokument.

Zmienią się koszty wystawienia świadectwa energetycznego, a także wysokość kary za jego brak. Nowelizacja wprowadzi też powszechny dostęp do informacji o świadectwach energetycznych w centralnym rejestrze, prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Brak posiadania świadectwa wiąże się z karą do  5.000 zł

 

żródło ;Dziennik Łódzki

3 thoughts on “Nowy sposób „okradania” Polaków . Od kwietnia obowiązek posiadania świadectwa energetycznego , inaczej kara !!!

  1. Jak dla mnie to oznacza że zmarnuje czas , pieniądze aby spełnić nowe wymogi. Dla małych firm to kolejna cegła w plecaku obciążeń fiskalno-budowlanych.

  2. Trzeba tu wyrażnie ZAZNACZYĆ , ŻE BĘDZIE ONO OBOWIAZKOWE DLA WŁAŚCICIELI LOKALI …… KTÓRZY BĘDĄ JE CHCIELI SPRZEDAĆ BĄDŻ WYNAJĄĆ ……. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że nowelizacja ustawy nie przewiduje konieczności sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej dla już istniejących budynków, ich części lub lokali, które wykorzystywane są na własny użytek (a więc nie są np. przedmiotem najmu czy sprzedaży). Ponadto obowiązek przedstawienia świadectwa przez inwestorów i inwestorki nie dotyczy domów, których powierzchnia nie przekracza 70 m2.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: