Nielegalni imigranci z Białorusi żądają odszkodowań przed Polskim sądem .
W poniedziałek w Białymstoku rozpoczyna się pierwszy proces o zadośćuczynienie za wyrzucenie migrantów na Białoruś. „To ważne, aby pociągać Polskę do odpowiedzialności, również finansowej, za to co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej – nie będziemy odpuszczać” – podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
W marcu 2022 roku zapadł wyrok, w którym push-backi uznano za nielegalne. Był to pierwszy taki wyrok w Polsce, otwierający możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie. Chodziło o sprawę trzech Afgańczyków, którzy w sierpniu 2021 roku zostali wyrzuceni na bagna. Mężczyźni mieli swojego pełnomocnika, prosili Straż Graniczną o udzielenie im ochrony międzynarodowej w Polsce, a mimo to wyrzucono ich na Białoruś, na trudno dostępny teren rezerwatu Puszczy Białowieskiej. Sędzia uznał, że działanie funkcjonariuszy z placówki Straży Granicznej w Narewce było nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe
„Wyrok ten jest dla nas nadzieją, że nie wszystkie osoby pełniące służbę na pograniczu polsko-białoruskim będą czuły się bezkarnie, wykonując rozkazy, które są niezgodne z Konwencją Genewską, Konstytucją RP oraz wydane z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego” – tak komentowało rozstrzygnięcie sądu Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.
Teraz sprawa powraca. Tym razem będzie to
Aby uzyskać dostęp do wszystkich zablokowanych treści na stronie, kliknij w przycisk Kup teraz JEŚLI WYSTĄPI BŁAD WYKONAJ PRZELEW KLIKAJĄC W TEN LINK WYBIERAJĄC ADEKWATNĄ KWOTĘ DO WYBRANEJ OPCJI „KUP TERAZ” LINK DO STRONY PŁATNOSCI -TU- .
Formularz zamówienia
Nazwa | Przelew |
---|---|
Dostęp do treści | 50.00 zł |