Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Translate website Mforum
Świetnie powiedział 💪
Posted by bastoy
119 views
Papa Dance  Panorama Tatr
Posted by wadam12
231 views
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Nagłe zatrzymanie krążenia u dziecka , warto wiedzieć co robić !!!

4/4 - (1 vote)

Stan nagłego zatrzymania krążenia u dziecka to sytuacja, która bezpośrednio zagraża jego życiu. Chociaż NZK nie zdarza się często, może skończyć się tragicznie. Ważne jest błyskawiczne udzielenie pomocy, ale zasady są trochę inne, niż w przypadku dorosłego. Co warto wiedzieć?

Nagłe zatrzymanie krążenia to niebezpieczeństwo, które dotyka nie tylko dorosłych. Może przytrafić się również małym dzieciom czy niemowlętom, a w takiej sytuacji liczy się każda sekunda. U dzieci NZK ma nieco inne przyczyny, niż u dorosłych (tutaj powodem najczęściej są zawały czy inne problemy kardiologiczne). Przyczyną NZK u dzieci jest ostra niewydolność oddechowa, do której dochodzi w wyniku zadławienia, podtopienia, podduszenia. Inne przyczyny NZK u dzieci, to silny wstrząs anafilaktyczny lub krwotoczny, zaostrzenie chorób układu oddechowego (zapalenie krtani, płuc) czy zatrucia.

Pierwsza pomoc w przypadku NZK u najmłodszych różni się od tej, której udzielamy dorosłym. Dzieci mają inną budowę ciała, objętość ich  krwi jest stosunkowo niewielka. Niemowlęta oddychają głównie przez nos. U dzieci za NZK najczęściej odpowiadają zaburzenia oddychania, a nie problemy kardiologiczne, jak u dorosłych.
Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na sposób, w jaki udzielamy pomocy: musimy uważać, by dodatkowo nie zaszkodzić maluchowi.

Pierwsza pomoc krok po kroku

Jeżeli poszkodowane dziecko nie reaguje i podejrzewamy NZK, należy natychmiast wezwać pogotowie i rozpocząć resuscytację krążeniowo- oddechową.

udrożnij drogi oddechowe dziecka (twarz dziecka powinna być skierowana „do sufitu”, nie odchylaj jej do tyłu, unieś jedynie żuchwę)
wykonaj pięć oddechów ratowniczych
zacznij uciskać klatkę piersiową dziecka (tempo 100/110/120 razy na minutę)
po trzydziestu uciśnięciach wykonaj dwa oddechy ratownicze i kontynuuj uciskanie klatki piersiowej (na przemian uciskamy 30 razy, następnie 2 oddechy ratownicze)

U niemowląt uciskamy klatkę piersiową za pomocą dwóch kciuków, a u dzieci powyżej 1. roku życia robimy to jedną lub dwoma splecionymi dłońmi.
Czekając na przyjazd karetki, cały czas uważnie obserwuj oddech dziecka. Pamiętaj: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub oddech wydaje się “agonalny” (głośne, sporadyczne westchnienia, świszczenie), oznacza to, że dziecko nie zaczęło prawidłowo oddychać. Jeśli dziecko zacznie oddychać, ułóż je w bezpiecznej pozycji (na boku).

Czy możemy zastosować defibrylator w przypadku NZK u małego dziecka?

Defibrylatory stosuje się głównie w przypadku dzieci powyżej 8. roku życia (lub z wagą powyżej 25. kg.). Jeśli chodzi o mniejsze dzieci, możemy zastosować defibrylator, który posiada specjalnie wbudowany tryb pediatryczny (lub elektrody pediatryczne). Większość nowoczesnych defibrylatorów posiada taki tryb. Defibrylatora nie używa się w przypadku niemowląt (poniżej 1. roku życia).

Źródło: W. Krajewski, I. Pągowska-Klimek, Resuscytacja krążeniowo-oddechowo-mózgowa u dzieci, Podyplomie.pl; centrumratownictwa.com

 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: