Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Żegnaj Polsko
Posted by Viss
231 views

Co wydarzyło się 18 marca?

5/5 - (1 vote)

Co wydarzyło się 18 marca?

Mija 425 lat od przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy – Związek Strzelecki

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tego dnia 1596 roku król Polski Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu swojego dworu z Krakowa do Warszawy

Przeniesienie stolicy Polski z Krakowa do Warszawy w 1596 roku nie było oficjalne. Stolicą nadal był Kraków, tam dokonywano koronacji i pochówków władców, a Warszawa otrzymało miano „Miasto Rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości”. Decyzja ta była spowodowana usytuowaniem Warszawy, z centrum bliżej było na Litwę oraz do Prus Królewskich.

Według niektórych badaczy, przeniesienie stolicy Polski z Krakowa do Warszawy mogło być spowodowane nieudanym eksperymentem alchemicznym, który wykonał król Zygmunt III Waza. Władca był zainteresowany sztuką, biżuterią, mechaniką oraz alchemią, a według legendy, to właśnie jego eksperyment z niebezpieczną substancją spowodował pożar na Wawelu w styczniu 1595 roku.

Grzegorz Górny: Proces templariuszy - Grzegorz Górny

Tego dnia 1314 roku w Paryżu spalono na stosie najważniejszych członków Zakonu Templariuszy

Spalenie templariuszy na stosie w Paryżu miało miejsce w marcu 1314 roku. Wśród nich był ostatni mistrz Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, Jakub de Molay.

Przyczyny rozbicia zakonu do dzisiaj są owiane tajemnicą. Jedna z teorii mówi, że król Francji Filip IV Piękny był u nich bardzo zadłużony i dlatego postanowił oskarżyć ich o herezję i inne niegodziwości. Papież Klemens V na Soborze w Vienne bullą „Vox in exscelso” zawiesił zakon, ostatecznie jednak uniewinnił go z zarzutów o herezję. Dobra zakonu zostały przekazane Joannitom, jednak znaczna ich część wpadła w ręce lokalnych władców.

 

Bitwa o Charków (1943) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Tego dnia 1943 roku zakończyła się bitwa o Charków

Bitwa o Charków rozegrała się ona podczas II wojny światowej, pomiędzy wojskami radzieckimi a niemieckimi. Bitwa trwała od 21 lutego i zakończyła się zwycięstwem armii niemieckiej. Niemiecki kontratak spowodował zniszczenie ok. 52 dywizji radzieckich i doprowadził do stabilizacji frontu wschodniego po porażce pod Stalingradem.

 • Helena Mniszkówna. Źródło: Wikimedia Commons

  W Sabniach na Podlasiu zmarła Helena Mniszkówna, pisarka, autorka powieści „Trędowata”, „Ordynat Michorowski”.

 • Jacek Malczewski. Fot. NAC

  W Radomiu otwarto Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

 • W Warszawie zmarł Emil Karewicz, aktor teatralny i filmowy, Brunner ze „Stawki większej niż życie”, Jagiełło z „Krzyżaków”, porucznik „Mądry” z „Kanału”, występował na scenach kilku teatrów: m.in. Wybrzeże, im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 1939 r. walczył w obronie Wilna przed wojskami sowieckimi, a w latach 1944–1945 r. żołnierz 2 Armii Wojska Polskiego.

 • W Mielcu zmarł Eugeniusz Szyfner, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Od marca 1942 r., gdy Niemcy w ramach Akcji Reinhardt zlikwidowali gminę żydowską w Mielcu, do sierpnia 1944 r. przechował w ukryciu dziewięciu Żydów, w tym pięcioosobową rodzinę Hellerów.

 • Abp Józef Michalik. Fot. PAP/G. Jakubowski

  Metropolita przemyski abp Józef Michalik wybrany został na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

 • Sławomir Lindner. Fot. NAC

  W Warszawie zmarł Sławomir Lindner, aktor, reżyser, znany z roli ojca Alfonsa van Wordena w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, żołnierz wojny obronnej 1939 r., obrońca Helu.

 • "Portret młodej kobiety" Tamary Łempickiej. Fot. NAC

  W Cuernavaca w Meksyku zmarła Tamara Łempicka, malarka polskiego pochodzenia, czołowa przedstawicielka stylu art deco.

 • W Jeleniej Górze urodził się Piotr Łuszcz, „Magik”, raper, członek grupy „Kaliber 44”, współzałożyciel „Paktofoniki”; producent muzyczny.

 • Premiera serialu telewizyjnego „Wakacje z duchami” w reż. Stanisława Jędryki.

 • Jacek Kuroń (L) i Karol Modzelewski. 1981 r. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski

  Jacek Kuroń i Karol Modzelewski rozdali na Uniwersytecie Warszawskim kilkanaście egzemplarzy „Listu otwartego do członków PZPR”, w którym krytykowali władze komunistyczne w Polsce, zarzucając im stworzenie systemu partyjnej biurokracji, niezgodnego z zasadami marksizmu. W konsekwencji zostali aresztowani i oskarżeni o „sporządzanie i rozpowszechnianie opracowań szkodliwych dla interesów państwa”; w lipcu Sąd Wojewódzki dla m. st. Warszawy skazał Kuronia na trzy lata więzienia, a Modzelewskiego – na 3,5 roku.

 • Powstało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

 • W Sianowie koło Koszalina urodził się Edward Żentara, aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z filmów „Siekierezada”, „Karate po polsku” i roli o. Maksymiliana Kolbe w filmie Krzysztofa Zanussiego „Życie za życie”.

 • Józef Cyrankiewicz po raz drugi objął stanowisko premiera rządu – sprawował je do 1970 roku.

 • Zaślubiny z morzem na plaży kołobrzeskiej. 18.03.1945. Fot. PAP/CAF

  Oddziały 1. Armii Wojska Polskiego po 10 dniach walk zdobyły Kołobrzeg.

 • W Warszawie w czasie strzelaniny z gestapo śmiertelnie ranna została Hanka Sawicka, właściwie Hanna Szapiro, działaczka komunistyczna, członek PPR, redaktorka pisma „Walka Młodych”; Sawicka zmarła następnego dnia w więzieniu na Pawiaku.

 • Stefan Korboński. Źródło: IPN

  W konspiracyjnym „Biuletynie Informacyjnym” ukazał się komunikat Kierownictwa Walki Cywilnej grożący najostrzejszymi konsekwencjami osobom, które szantażują Żydów, przebywających poza gettami, oraz „żerują na rodzinach więźniów politycznych i wyłudzają świadczenia za rzekome starania uwolnienia aresztowanego”.

 • Gen. Władysław Anders dokonuje inspekcji oddziałów Armii Polskiej w ZSRS. Fot. NAC

  Na spotkaniu z gen. Władysławem Andersem Stalin zgodził się na ewakuację ze Związku Sowieckiego do Iranu tych żołnierzy polskich, dla których w ZSRS nie wystarczało żywności.

 • Premiera filmu „Legion ulicy” w reżyserii Aleksandra Forda.

 • Podpisanie traktatu ryskiego. Ryga, 18.03.1921. Źródło: Wikimedia Commons

  W Rydze podpisano traktat pokojowy pomiędzy Polską a Rosją sowiecką, który kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie.

 • Prof. Tadeusz Korzon. Fot. NAC

  W Warszawie zmarł prof. Tadeusz Korzon, przedstawiciel warszawskiej szkoły historycznej.

 • Księżna Izabella z Czartoryskich Działyńska. Fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu. Źródło: Wikimedia Commons

  W Mentona we Francji zmarła Izabella z Czartoryskich Działyńska, kolekcjonerka dzieł sztuki, twórczyni muzeum na zamku w Gołuchowie i finansującej jego funkcjonowanie ordynacji gołuchowskiej.

 • W Bochni urodził się Władysław Gargul, fotograf, wynalazca, przedsiębiorca, jeden z pierwszych fotografów Tatr, pionier produkcji pocztówek fotograficznych.

 • Gen. Jarosław Dąbrowski. Źródło: CBN Polona

  Mieszkańcy Paryża i oddziały Gwardii Narodowej wystąpili przeciwko oddziałom rządowym – proklamowano powstanie Komuny Paryskiej; naczelnym wodzem wojsk Komuny Paryskiej mianowany został gen. Jarosław Dąbrowski.

 • Gen. Marian Langiewicz. Źródło: CBN Polona

  Powstanie Styczniowe: pod Grochowiskami doszło do zwycięskiej dla Polaków bitwy z wojskami rosyjskimi; obie strony poniosły w walce duże straty; po zakończeniu bitwy gen. Marian Langiewicz podzielił swój korpus i na czele niewielkiego oddziału udał się do Galicji, gdzie spodziewał się uzyskać pomoc dla powstańców.

 • W Winnicy Antoni Protazy Potocki założył akcyjną Kompanię Handlową Polską, której zadaniem miało być kontrolowaniem wymiany handlowej Rzeczypospolitej przez porty Morza Czarnego.

 • W Liptowskim Mikulaszu powieszony został Juraj Janošik, tatrzański zbójnik, harnaś; bohater ludowych podań i pieśni.

 • W Radomiu podpisano akt unii wileńsko-radomskiej, która ustanowiła trwałą władzę zwierzchnią króla Władysław Jagiełły nad Wielkim Księstwem Litewskim zarządzanym przez księcia Witolda.

 • Pod Chmielnikiem Tatarzy pokonali oddziały polskie, dowodzone przez wojewodę krakowskiego Włodzimierza.

   

  Największe zbrodnie i szaleństwa Kaliguli - WielkaHistoria

  , 18 marca 37 r., Kaligula został cesarzem rzymskim.

   

  Bitwa pod Chmielnikiem | CKZiU Mrągowo

 • 18 marca 1241 r., rycerstwo polskie poniosło klęskę w bitwie pod Chmielnikiem gdzie stawło opór najazdowi tatarskiemu.
 • Recenzja: Kod Leonarda da Vinci - Dan Brown - granice.pl
  18 marca 2003 r., ukazał się jeden z najpopularniejszych książkowych hamburgerów naszych czasów Kod Leonarda da Vinci Dana Browna. Choć czytanie pozwala nam obcować z kulturą, to książka Browna każe postawić pytanie: z jaką kulturą warto obcować?Muzyka z Histmag org: urodziny obchodzi dziś Jerry Cantrell, znany przede wszystkim jako wokalista Alice in Chains, a także posiadacz ojca którego historia stała się inspiracją do napisania piosenki Rooster. Trzeba przyznać, że muzyczna gwiazda tego znakomitego gitarzysty w ostatnich latach solidnie przygasła, ale to co współtworzył w latach 90. na zawsze zostanie z nami:

  https://dzieje.pl

  https://historykon.pl
  https://histmag.org

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: