Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Żegnaj Polsko
Posted by Viss
231 views

Co wydarzyło się 16 marca?

5/5 - (1 vote)

Co wydarzyło się 16 marca?

"Albo Rosja, albo...". Kampania przed referendum na Krymie. ZDJĘCIA - Dziennik.pl

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tego dnia 2014 roku Krym zagłosował w kontrowersyjnym referendum za odłączeniem się od Ukrainy i przyłączeniem do Rosji

Referendum na Krymie odbyło się 16 marca 2014 roku. Była to decyzja, którą podjęli mieszkańcy Krymu w sprawie przyszłości swojego regionu i związku z Ukrainą. Decyzja była szeroko dyskutowana na arenie międzynarodowej. Ukraina oraz kraje zachodnie uważały referendum za nielegalne, natomiast Rosja uznała je za legalne.

1 Armia Wojska Polskiego – Wikipedia, wolna encyklopedia

Tego dnia 1944 roku w Związku Radzieckim została sformowana 1. Armia Polska

1. Armia Polska 29 lipca została przemianowana na 1. Armię Wojska Polskiego. Była częścią „odrodzonego” Wojska Polskiego, a jej szlak bojowy zakończył się w maju 1945 roku wyjściem na brzeg Łaby i szturmem na Berlin. Pierwszym dowódcą Armii został gen. Zygmunt Berling. 

16 marca. W 1330 roku Jan Luksemburski sprzedał Krzyżakom ziemię dobrzyńską | TwojaHistoria.pl

Tego dnia 1330 roku król czeski Jan Luksemburski odsprzedał Zakonowi Krzyżackiemu ziemię dobrzyńską

Ziemia dobrzyńska została zdobyta przez Jana Luksemburskiego w 1329 roku, przy współudziale Zakonu Krzyżackiego, czyli Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który najechał królestwo polskie.

National Discussion 2020 | U.S. Army

 

Tego dnia 1802 roku została powołana do życia Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point

Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point to jedna z najsłynniejszych szkół wojskowych na świecie. Najbardziej znani absolwenci uczelni to m.in. Robert E. Lee, Ulysses Grant i George Patton.

 

 • Mieczysław Cybulski. Fot. NAC

  Urodził się Mieczysław Cybulski, aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z ról w filmach „Młody las”, „Bohaterowie Sybiru”, „Wierna rzeka”, „Wrzos”, „Serce matki”.

 • Zygmunt Broniarek. Fot. PAP/M. Chmiel

  W Warszawie zmarł Zygmunt Broniarek, dziennikarz, publicysta, korespondent „Trybuny Ludu”, autor kilkunastu książek.

 • Prezydent Aleksander Kwaśniewski (z lewej) i minister obrony Jerzy Szmajdziński (w środku) spotkali się z polskimi żołnierzami w bazie wojskowej Bagram koło Kabulu. 10.2002. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  W Afganistanie rozpoczęła się misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 • Premiera pierwszego odcinka serialu telewizyjnego „Świat według Kiepskich”.

 • Premiera filmu „W biały dzień” w reżyserii Edwarda Żebrowskiego.

 • W katastrofie samolotu bułgarskich linii lotniczych, lecącego z Sofii do Warszawy, zginęły 73 osoby; wśród ofiar było 37 Polaków, m.in. Janusz Wilhelmi, wieloletni redaktor naczelny tygodnika „Kultura”.

 • W Pruszkowie urodził się Tomasz Piątek, pisarz, felietonista, autor m.in. powieści „Heroina”.

 • Telewizja Polska nadała pierwszy program w kolorze w technologii SECAM.

 • Jerzy Szaniawski. Fot. PAP

  W Warszawie zmarł Jerzy Szaniawski, dramaturg, prozaik, felietonista, autor sztuk teatralnych „Dwa teatry”, „Żeglarz”, „Adwokat i róże” oraz zbioru opowiadań „Profesor Tutka”.

 • W Nowym Dworze Mazowieckim urodziła się Izabela Dylewska, kajakarka, dwukrotna mistrzyni Europy, pięciokrotna wicemistrzyni świata, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich.

 • W Warszawie odbył się pogrzeb I sekretarza KC PZPR Bolesława Bieruta.

 • Janusz Jędrzejewicz. Fot. NAC

  W Londynie zmarł Janusz Jędrzejewicz, żołnierz Legionów Polskich i POW, pułkownik WP, działacz BBWR; poseł na Sejm (1928–1935), senator (1935–1938); minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego (1931–1934); premier RP w latach 1933–1934.

 • Zygmunt Berling. Fot. PAP/CAF

  1. Korpus Polskich Sił Zbrojnych został przekształcony w 1. Armię Polską w ZSRS; dowództwo nad nią objął gen. Zygmunt Berling.

 • Szare Szeregi. Fot. PAP/T. Gzell

  Komenda ZHP wydała rozkaz określający zasady współpracy Szarych Szeregów z Armią Krajową.

 • Dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim SS-Obergrupenfuerer Odilo Globocnik. Fot. NAC

  Początek Akcji „Reinhardt”, czyli zaplanowanej przez nazistów zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa; w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.

 • Dekret kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera o utworzeniu Protektoratu Czech i Moraw.

 • W Warszawie urodził się Krzysztof Kąkolewski, publicysta, pisarz, autor scenariuszy filmowych, autor powieści „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, zbiorów reportaży „Co u pana słychać?”, „17 historii, które napisała wojna”.

 • W Paryżu zmarł Miguel Primo de Rivera, hiszpański generał; w latach 1923–1930 sprawował w Hiszpanii władzę dyktatorską.

 • Premiera filmu „Huragan” w reżyserii Józefa Lejtesa.

 • Ryszard Bolesławski. Fot. NAC

  Premiera niemego filmu „Cud nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego.

 • Kraków – pocztówka z 1906 r. Źródło: CBN Polona

  Prezydent Krakowa Józef Friedlein dokonał uroczystego otwarcia pierwszej linii tramwaju elektrycznego.

 • Stanisław Wyspiański. Fot. NAC

  W Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

 • Józef Lange. 1926 r. Fot. NAC

  W Warszawie urodził się Józef Lange, kolarz torowy, członek drużyny kolarskiej, która na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku zdobyła srebrny medal.

 • Marian Zyndram-Kościałkowski. Fot. NAC

  W majątku Ponedel na Kowieńszczyźnie urodził się Marian Zyndram-Kościałkowski, żołnierz Legionów Polskich, współtwórca POW, działacz BBWR, premier RP w latach 1934–1935.

 • W Rawie Mazowieckiej urodził się Jan Antoni Grabowski, pedagog, pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Puc, Bursztyn i goście”, „Jaśko z Mirachowa”.

 • W Kownie urodził się Józef Kazimierz Kossakowski, pisarz, publicysta, biskup inflancki; jeden z przywódców konfederacji targowickiej; powieszony w Warszawie w czasie Powstania Kościuszkowskiego jako zdrajca.

 • W Toruniu urodził się Efraim Schroeger, architekt, autor m.in. Pałacu Szustra i mostu łyżwowego w Warszawie oraz pałacu prymasowskiego w Skierniewicach.

 • Bp Paweł Legendorf. Źródło: Wikimedia Commons

  Biskup Warmii Paweł Legendorf wystąpił z zakonu krzyżackiego i przeszedł na stronę Związku Pruskiego, a tym samym uznał zwierzchnictwo Polski.

Co wydarzyło się 16 marca? | Portal historyczny Histmag.org - historia dla każdego!

Na Łotwie obchodzony jest nieoficjalny Dzień Pamięci o Łotewskich Legionistach. Upamiętnia on żołnierzy Legionu Łotewskiego, który wszedł w skład łotewskiej dywizji Waffen SS. Święto narodziło się w latach 90. i miało przez kilka lat status państwowego, jednak w 2000 r. zostało zniesione. Od tej pory obchody mają charakter niezależny. Towarzyszą im liczne kontrowersje – żołnierze łotewscy byli w końcu członkami organizacji uznanej za zbrodniczą, a według wielu opinii mają na sumieniu własne przestępstwa, jednocześnie zaś walczyli o niepodległość Łotwy.

Richard M. Stallman — charyzmatyczny guru Ruchu Wolnego Oprogramowania

Swoje 64 urodziny obchodzi Richard Stallman, amerykański informatyk i haker. Pracował na MIT i był związany z rozwijającą się wówczas kulturą hakerską, zakładającą współpracę i dzielenie się swoją pracą. Pod wpływem komercjalizacji programowania, rozkładu kultury hakerskiej i prób objęcia patentem istniejącego oprogramowania postanowił rozwijać ruch tzw. wolnego oprogramowania. Był twórcą systemu operacyjnego GNU oraz fundacji Free Software Foundation. Jest jedną z twarzy ruchu na rzecz wolnego dostępu do kodu informatycznego i używania licencji copyleft .
Rocznica śmierci Magellana - zwrotny punkt w historii Filipin - Podróże

496 lat temu ekspedycja Ferdynanda Magellana odkryła Filipiny. Jak się jednak okazało, dla organizatora pierwszego udanego rejsu dookoła świata odkrycie to zakończyło się tragicznie – zginął z rąk władcy Mactanu Lapu Lapu .

/////////

Muzyka z Histmag.org: 16 marca 1944 roku w ZSRR z przekształcenia 1. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR powstała 1. Armia Polska w ZSRR dowodzona przez Zygmunta Berlinga. To ona latem tego samego roku została przekształcona w 1. Armię WP, stanowiąc trzon sił zbrojnych „Polski lubelskiej” i zaczątek Ludowego Wojska Polskiego. Ze względu na swoją rolę polityczną wojsko to znajduje się dziś na uboczu oficjalnej pamięci, jednocześnie zaś jej żołnierze zasługują na szacunek jako walczący o Polskę. Z tej okazji przypominamy Marsz 1. Korpusu, zaczynającą się od frazy „Spoza gór i rzek…” pieśń Armii Berlinga:

https://histmag.org/co-wydarzylo-sie-16-marca-12937

https://dzieje.pl/kalendarz-historyczny/16/

https://historykon.pl

 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: