Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
893 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
120 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
111 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
117 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
121 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
359 views
PRZEPRASZAMY-WAS

PRZEPRASZAMY-WAS

Posted by Viss
347 views

CO WYDARZYŁO SIĘ 11 MARCA?

5/5 - (1 vote)

Kalendarz historyczny

11 marca

1921

Premier Wincenty Witos odpowiedział w sejmie na interpelację w sprawie zbliżającego się plebiscytu na Śląsku i wyraził nadzieję na jego pozytywny dla Polski wynik. „Znane są wszystkim bogactwa Górnego Śląska. Nigdzie jednak i nigdy nie przyniosą one takiego pożytku dla świata, jak w ramach ojczystej Polski i wtedy, kiedy zdolność pracy naszych braci górnośląskich zostanie spotęgowana przez zadowolenie, jakie daje tylko praca wśród swoich i dla swoich.” – zauważył w trakcie wystąpienia.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1928

Druga Rzeczpospolita: wybory do senatu II kadencji. W głosowaniu wygrał piłsudczykowski Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (BBWR), który uzyskał 41,4 proc. głosów. Frekwencja w wyborach wyniosła 63,9% – głosowało 6 507 432 obywateli.


Jak to było kiedyś, czyli edukacja w II Rzeczypospolitej Polskiej | Okiem nauczyciela

1932

W II RP wprowadzono reformę szkolnictwa (tzw. reforma jędrzejewiczowska) ujednolicającą szkoły średnie, umożliwiając wstęp na uczelnie absolwentom liceów zawodowych. Ustalony został bezwarunkowy obowiązek szkolny na szczeblu szkoły powszechnej (odpowiednik dzisiejszej szkoły podstawowej).


1938

Na granicy polsko-litewskiej został zastrzelony żołnierz KOP, co dało pretekst stronie polskiej do wystosowania 17 marca ultimatum wobec Litwy z żądaniem uregulowania stosunków dyplomatycznych.


Zagłada polskiej inteligencji. 83. rocznica mordu w Palmirach - Historia - polskieradio.pl

1941

W odwecie za zlikwidowanie przez żołnierzy ZWZ kolaboranta, aktora Igo Syma, Niemcy rozstrzelali w Palmirach 21 więźniów Pawiaka, wśród nich dwóch profesorów Uniwersytetu Warszawskiego: Stefana Kopcia, biologa, oraz Kazimierza Zakrzewskiego, historyka.

1956

W czasopiśmie „Po prostu” ukazał się artykuł Jerzego Ambroziewicza, Walerego Namiotkiewicza i Jana Olszewskiego „Na spotkanie ludziom z AK”, w którym znalazły się m.in. takie zdania: „Starano się wytworzyć przekonanie, że okupacyjna przeszłość AK-owców jest grzechem pierworodnym wobec socjalizmu (…). Wyrządziliśmy tym ludziom krzywdę (…). Tę krzywdę trzeba jak najszybciej naprawić, trzeba dokonać moralnej rehabilitacji wielkiej części ludzi naszego pokolenia”.


1968

W Warszawie pod gmachem KC PZPR odbyła się demonstracja studencka, która została rozpędzona przez milicję.


1968

Publicysta i felietonista „Tygodnika Powszechnego” Stefan Kisielewski został pobity w bramie swego domu przez grupę ORMO-wców. W ten sposób reżim Gomułki ukarał negatywną ocenę postępowania władzy komunistycznej wyrażaną publicznie przez Kisielewskiego.


1968

Posłowie z koła „Znak” złożyli w Sejmie PRL interpelację do komunistycznego premiera Józefa Cyrankiewicza w sprawie wydarzeń na wyższych uczelniach.

————

 • Alina Centkiewicz. Fot. NAC

  W Warszawie zmarła Alina Centkiewicz, pisarka, polarniczka, współautorka wraz z mężem Czesławem Centkiewiczem, książek „Odarpi, syn Egigwy”, „Znowu na Wyspie Niedźwiedziej”, „Fridjof, co z ciebie wyrośnie”.

 • Gen. Marian Langiewicz. Źródło: CBN Polona

  Powstanie Styczniowe: w obozie w Goszczy pod Krakowem gen. Marian Langiewicz został ogłoszony dyktatorem powstania.

 • Florian Siwicki. Fot. PAP/T. Gzell

  W Warszawie zmarł gen. Florian Siwicki, szef MON w latach 1983–1990, współpracownik gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w stanie wojennym członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

 • Bogusław Mec. Fot. PAP/S. Pulcyn

  W Zgierzu zmarł Bogusław Mec, piosenkarz, kompozytor, artysta plastyk; do jego największych przebojów należą piosenki „Jej portret”, „Na pozór”, „Z wielkiej nieśmiałości”, „Mały, biały pies”.

 • Marion Doenhoff. Fot. PAP/EPA

  Zmarła Marion Doenhoff, przed II wojną zarządzała majątkami rodzinnymi w Friedrichstein pod Królewcem i w leżących dzisiaj w Polsce Kwitajnach; w 1944 r. uczestniczyła w nieudanym spisku przeciwko Hitlerowi; w styczniu 1945 r. uciekła z Prus konno przed nadciągającą armią sowiecką; dziennikarka, redaktorka naczelna i wydawca tygodnika „Die Zeit”, zwolenniczka pojednania niemiecko-polskiego; w 1991 r. otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu w Toruniu, a od 1995 r. jej imię nosi gimnazjum w Mikołajkach, na Mazurach; zmarła na zamku Crottorf, w Nadrenii-Palatynacie.

 • Kazimierz Brandys. Fot. PAP/CAF/E. Uchymiak

  W Paryżu zmarł Kazimierz Brandys, prozaik, eseista; autor m.in. powieści „Obywatele”, „Matka Królów”, „Nierzeczywistość”, opowiadania „Jak być kochaną”, a także czterotomowego dziennika „Miesiące”.

 • Tadeusz Nowakowski. Fot. PAP/CAF/A.Urbanek

  W Bydgoszczy zmarł Tadeusz Nowakowski, pisarz, publicysta, współpracownik BBC i sekcji polskiej RWE, autor książek „Obóz Wszystkich Świętych”, „Syn zadżumionych”, „Wiza do Hrubieszowa”.

 • Premiera „Krótkiego filmu o zabijaniu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

 • W Warszawie zmarła Estera Kowalska, aktorka związana z teatrami w Łodzi i Wrocławiu, a od 1957 roku z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

 • Marzec 68: w Warszawie pod gmachem KC PZPR odbyła się demonstracja studencka, która została rozpędzona przez milicję; Koło Poselskie Znak wystosowało interpelację w obronie represjonowanych studentów.

 • Jerzy Zelnik jako Ramzes XIII na planie filmu „Faraon”. Fot. PAP/CAF

  Premiera filmu „Faraon” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

 • Jan Olszewski. Fot. PAP/CAF/C. Langda

  „Po prostu” ukazał się artykuł Jerzego Ambroziewicza, Walerego Namiotkiewicza i Jana Olszewskiego „Na spotkanie ludziom z AK”. Tekst wzywał do rehabilitacji żołnierzy Armii Krajowej i włączenia ich do środowisk kombatanckich zdominowanych przez byłych funkcjonariuszy AL i Armii Berlinga; artykuł przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych symboli odwilży.

 • Posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 1969 r. Fot. PAP/CAF/B. Miedza

  Powstało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

 • W Łodzi urodził się Maciej Góraj, aktor filmowy i teatralny, wystąpił m.in. w filmach „To ja zabiłem”, „Ziemia obiecana” i serialu „Polskie drogi”.

 • Rudolf Hoess podczas procesu przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Warszawa, 11.03.1947. Fot. PAP/CAF/S. Dąbrowiecki

  W Warszawie rozpoczął się proces komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hoessa, który został skazany na karę śmierci; wyrok przez powieszenie wykonano 16 kwietnia 1947 r.

 • Marek Kotański w założonym przez siebie ośrodku Monaru pod Opolem. 1983 r. Fot. PAP/M. Musiał

  W Warszawie urodził się Marek Kotański, psycholog terapeuta, działacz społeczny; na początku lat 80. zorganizował Młodzieżowy Ruch na rzecz Przeciwdziałania Narkomanii „Monar”; był współzałożycielem Stowarzyszenia Solidarni wobec AIDS-PLUS; w latach 90. zajął się bezdomnymi, tworząc ośrodki „Markotu”.

 • Igo Sym. Źródło: NAC

  W odwecie za zabicie przez grupę bojową ZWZ aktora Igo Syma, obywatela polskiego współpracującego z wywiadem i policją niemiecką, w Palmirach rozstrzelano 21 więźniów Pawiaka, wśród nich dwóch profesorów Uniwersytetu Warszawskiego: Stefana Kopcia, biologa oraz Kazimierza Zakrzewskiego, historyka.

 • Na granicy polsko-litewskiej zastrzelony został przez strażników litewskich żołnierz KOP Stanisław Serafin; władze polskie wykorzystały powstały kryzys do wymuszenia na Kownie normalizacji stosunków dyplomatycznych.

 • Janusz Jędrzejewicz, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Fot. NAC

  Sejm uchwalił ustawę o szkolnictwie – tzw. reformę jędrzejewiczowską, która wprowadzała m.in. powszechny obowiązek szkolny na szczeblu szkoły powszechnej, odpowiednik obecnej szkoły podstawowej.

 • Otwarto regularną linię pasażerską z Gdyni do Nowego Jorku.

 • Józef Zapędzki. 1969 r. Fot. PAP/CAF/E. Wołoszczuk

  W Kazimierówce koło Zawiercia urodził się Józef Zapędzki, dwukrotny mistrz olimpijski z Meksyku (1968) i Monachium (1972) w strzelaniu; wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

 • Ogród Zoologiczny w Warszawie. 1930 r. Źródło: NAC

  W Warszawie otwarty został Ogród Zoologiczny.

 • Odbyły się wybory do Senatu II kadencji; Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (BBWR) uzyskał w nich 41,4 proc. głosów.

 • Rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych została zdelegalizowana Niezależna Partia Chłopska.

 • Tadeusz Tański. Fot. NAC

  W Janowie Podlaskim urodził się Tadeusz Tański, inżynier, konstruktor samochodowy, autor pierwszego polskiego samochodu pancernego Ford FT-B oraz samochodu osobowego CWS T-1.

 • Edward Śmigły-Rydz, dowódca 1 Pułku Piechoty Legionów. Fot. NAC

  W Brzeżanach urodził się Edward Śmigły-Rydz, oficer I Brygady Legionów Polskich, komendant POW, w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowódca armii; po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego Generalny Inspektor Sił Zbrojnych; od 1936 r. marszałek Polski; Naczelny Wódz w kampanii polskiej w 1939 r.

 • W Brodach na Ukrainie zmarł Stanisław Koniecpolski, hetman wielki koronny; zwycięski wódz w bitwach pod Trzcianą ze Szwedami (1629) i pod Ochmatowem z Tatarami (1644).

 • Na papieża wybrany został Giovanni de Medici – Leon X, mecenas sztuki, finansujący m.in. przebudowę Bazyliki św. Piotra w Rzymie; w czasie jego pontyfikatu przeciwko sprzedaży odpustów wystąpił Marcin Luter, który został przez Leona X potępiony i ekskomunikowany.

 • W Radomiu panowie koronni wystawili dokumenty potwierdzające postanowienia wileńskie, tzw. unia wileńsko-radomska.

  historia i ja: Stanisław Koniecpolski - zapominany hetman wielki koronny

  11 marca – w 1646 roku zmarł Stanisław Koniecpolski, hetman wielki koronny;

  Stanisław Koniecpolski herbu Pobóg uważany był za jednego z najbogatszych magnatów kresowych i najwybitniejszych dowódców w XVII-wiecznej Polsce. W latach 1618–1632 był hetmanem polnym koronnym, a od 1632 r. hetmanem wielkim koronnym.

  https://dzieje.pl/kalendarz-historyczny/11/3

  https://dzieje.pl/kalendarz-historyczny/11/3darzen-historycznych-marzec

  https://przystanekhistoria.pl/pa2/kartka-z-kalendarza

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: