Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
893 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
120 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
111 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
117 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
121 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
359 views
PRZEPRASZAMY-WAS

PRZEPRASZAMY-WAS

Posted by Viss
347 views

Co wydarzyło się 10 marca?

5/5 - (1 vote)

Dzisiaj Dzień Mężczyzn – obchodzony nieformalnie w Polsce w dzień wspomnienia czterdziestu męczenników z Sebasty. Z tej okazji wszystkim mężczyznom życzymy wszystkiego najlepszego. Co jeszcze wydarzyło się 10 marca?

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Rocznice na dziś: Dokładnie 97 lat temu wojska bolszewickie rozpoczęły ofensywę na zachód; 482 lat temu odkryto Wyspy Galapagos; 36 lat temu doszło do pierwszego spotkania premiera gen. Wojciecha Jaruzelskiego i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsy; 371 lat temu król Władysław IV Waza ożenił się z księżniczką francuską Marią Ludwiką Gonzagą de Nevers; a 204 lata temu król Prus Fryderyk Wilhelm III ustanowił we Wrocławiu odznaczenie wojskowe Krzyża Żelaznego.
———-
Sylwetka: 10 marca 1098 Baldwin I z Boulogne został hrabią Edessy. Już od narodzin jego los był przesądzony. Nie było dla niego ziemi, władzy ani sławy. Nikt wtedy nie przewidział, że najmłodszemu synowi Eustachego II przeznaczona jest znacznie większa sława i władza, niż gdyby miał zostać tylko hrabią Boulogne, o czym więcej w naszym portalu .
———-
Z archiwum Histmaga: Dokładnie 112 lat temu, 10 marca 1905 roku zakończyła się trzytygodniowa bitwa pod Mukdenem, starcie przemijającej carskiej Rosji i wschodzącej Japonii. Rezultat tych walk był szokiem dla świata białych ludzi, których dominacja na ziemi osiągała swoje apogeum. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie w naszym portalu .
———–
Wie viele Liegestütze schafft Chuck Norris? Die besten Witze über... | DiePresse.com

Dzisiaj swoje 77 urodziny obchodzi Chuck Norris, urodzony 10 marca 1940 w Oklahomie amerykański aktor, mistrz sztuk walk i sześciokrotny mistrz świata w karate.


Jak Napoleon sprzedał Luizjanę | Dlaczego Francuzi nie stworzyli Ameryki - Polityka.pl

10 marca 1804: Stany Zjednoczone kupiły od Francji terytorium Luizjany, ponad 2 mln. km² w dorzeczu Missisipi.

Taras Szewczenko – poeta i malarz, który jedynie dziewięć lat ze swojego 47-letniego życia spędził jako człowiek wolny - WNET.fm

10 marca 1814: Urodził się Taras Szewczenko.


Legia Cudzoziemska i jej święto z krwawym wspomnieniem | Święto protezy - Polityka.pl

10 marca 1831: Francuski Król Ludwik Filip założył Legię Cudzoziemską.


 • Zygmunt Michałowski. Fot. NAC

  W Krakowie urodził się Zygmunt Michałowski, dziennikarz, publicysta, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1976–1982.

 • Antoni Amilkar Kosiński. Źródło: Wikimedia Commons

  W Targowej Górce zmarł Antoni Amilkar Kosiński, żołnierz Insurekcji Kościuszkowskiej, współtwórca Legionów Polskich we Włoszech, generał armii Księstwa Warszawskiego.

 • W Gdańsku zmarł Stefan Raszeja, żołnierz Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” i Armii Krajowej, lekarz medycyny sądowej, profesor, rektor Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 1972–1975. W 1980 r. doprowadził do rozpoczęcia programu przeszczepu nerek w Gdańsku.

 • W Warszawie zmarła Zofia Saretok, aktorka teatralna i filmowa, wystąpiła m.in. w filmach „Kazimierz Wielki”, „Duet”, „Królowa Bona” i serialu „Trzecia granica”.

 • W Warszawie zmarł Włodzimierz Haupe, reżyser filmowy, autor m.in. filmów „Szczęściarz Antoni”, „Głos ma prokurator” i „Doktor Judym”.

 • Z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Nysie powstał Uniwersytet Opolski.

 • Premiera filmu Kazimierza Kutza „Wkrótce nadejdą bracia”.

 • Odbyło się pierwsze spotkanie Lecha Wałęsy z pełniącym funkcję premiera gen. Wojciechem Jaruzelskim.

 • Kard. Bolesław Kominek. Fot. PAP/A. Hawalej

  We Wrocławiu zmarł kardynał Bolesław Kominek, arcybiskup metropolita wrocławski, inicjator wysłania w 1965 r. do Episkopatu Niemiec „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”.

 • Juliusz Machulski. Fot.PAP/S.Leszczyński

  W Olsztynie urodził się Juliusz Machulski, reżyser, scenarzysta, producent filmowy; autor filmów „Vabank”, „Vabank II, czyli riposta”, „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Deja vu”, „Szwadron”, „Killer” i „Vinci”.

 • Pod naciskiem władz sowieckich Polska i Czechosłowacja podpisały układ o przyjaźni i wzajemnej pomocy. Oba państwa zobowiązały się w ciągu dwóch lat ostatecznie uregulować sporne kwestie graniczne i respektować prawa mniejszości narodowych.

 • W Moskwie komunistyczny Związek Patriotów Polskich utworzył agencję prasową Polpress.

 • Emanuel Ringelblum. Fot. Wikimedia Commons

  W ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali Emanuela Ringelbluma – historyka, działacza społecznego i politycznego związanego z partią Poalej Syjon-Lewica, organizatora Podziemnego Archiwum Getta – zwanego Archiwum Ringelbluma.

 • Wydawanie chleba w jednym z obozów Armii Polskiej w ZSRS. 1941-1942. Fot. NAC

  Rząd sowiecki zmniejszył liczbę dziennych racji żywnościowych dla Armii Polskiej w ZSRS z 70 tys. do 26 tys.

 • Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow: Joachim von Ribbentrop i Józef Stalin. Źródło: CBN Polona

  Podczas rozpoczynającego się w Moskwie XVIII Zjazdu WKP(b) Józef Stalin wygłosił tzw. „kasztanową mowę”, która była zapowiedzią zbliżenia sowiecko-niemieckiego.

 • Stanisław Radwan. Fot. PAP/T. Gzell

  W Bieńkówce koło Makowa Podhalańskiego urodził się Stanisław Radwan, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej m.in. do filmów „Blizna” i „Sprawa Gorgonowej”.

 • Odział kawalerii Siemiona Budionnego w marszu przez Ukrainę. 1920 r. Źródło: CAW

  Głównodowodzący sił zbrojnych Rosji Sowieckiej Siergiej Kamieniew zatwierdził plan uderzenia na Zachód przez Polskę.

 • Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Fot. PAP/J. Turczyk

  W Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) urodził się Zbigniew Ścibor-Rylski „Motyl”, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, prezes Związku Powstańców Warszawskich, członek grupy inicjatywnej Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • We Lwowie urodził się Adam Schaff, filozof, działacz komunistyczny, członek KPP, PPR i PZPR.

 • Witold Noskowski. Źródło: CBN Polona

  W Warszawie urodził się Witold Noskowski, dziennikarz, krytyk literacki i muzyczny, współzałożyciel kabaretu „Zielony Balonik”, zamordowany przez gestapo w listopadzie 1939 r.

 • W Porozowie koło Wołkowyska (obecnie na Białorusi) urodziła się Ester Rachel Kamińska, aktorka teatralna, przyrównywana przez współczesnych do Eleonory Duse i Sary Bernhardt, nazywana „matką żydowskiego teatru”. Grała w języku jidysz.

 • W Okocimiu urodził się Julian Nowak, lekarz, bakteriolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, rektor UJ w roku akademickim 1921/1922; premier RP w 1922 r.; senator w latach 1922–1927 z ramienia PSL „Piast”.

 • W Warszawie urodził się Karol Kozłowski, architekt, autor projektu gmachu Filharmonii Warszawskiej przy ulicy Jasnej.

 • W Warszawie urodził się Józef Bliziński, komediopisarz.

 • Józef Wybicki. Źródło: CBN Polona

  W Manieczkach koło Śremu zmarł Józef Wybicki, polityk, pisarz, publicysta; konfederat barski, członek Komisji Edukacji Narodowej, uczestnik Powstania Kościuszkowskiego; współtwórca Legionów Polskich we Włoszech; autor „Mazurka Dąbrowskiego”, który stał się polskim hymnem narodowym.

 • Stanisław Kierbedź. Fot. CBN Polona

  W Nowym Dworze na Litwie urodził się Stanisław Kierbedź, inżynier, budowniczy mostów stalowych, m.in. mostu Aleksandrowskiego w Warszawie.

 • W Kamieńcu Podolskim urodził się Józef Zajączek, żołnierz i polityk, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej, członek Rady Najwyższej Narodowej, uczestnik wojen napoleońskich, od 1815 roku namiestnik Królestwa Polskiego.

 • Józef Struś. Źródło: CBN Polona

  W Poznaniu zmarł Józef Struś, humanista, nadworny lekarz Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta.

 • Janusz III, ostatni książę mazowiecki. Źródło: BN Polona

  Zmarł Janusz III, ostatni książę mazowiecki. Po jego śmierci Mazowsze włączono do Korony.

   

https://dzieje.pl/kalendarz-historyczny/10/3

https://www.mowiawieki.pl/index.php?page=kal

https://histmag.org/Co-wydarzylo-sie-10-marca-12909

One thought on “Co wydarzyło się 10 marca?

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: