Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
784 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
38 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
40 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
44 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
40 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
179 views
PRZEPRASZAMY-WAS

PRZEPRASZAMY-WAS

Posted by Viss
259 views

Autonomiczna jazda: Autobusy bez kierowców w Monachium od kwietnia

Rate this post

Autonomiczna jazda: Autobusy bez kierowców przyjadą do Monachium od kwietnia

MVG wkrótce będzie korzystać z pojazdów bez personelu we Freiham i w Parku Olimpijskim. AZ wyjaśnia test, który ma zostać rozstrzygnięty w tym tygodniu w radzie miasta.
Christina Hertel
Żaden kierowca nie jest daleko i szeroko widoczny: na początku 2020 roku MVG zapowiedziało już autonomiczne autobusy – w tym czasie z tą wizualizacją. © Archiwum/MVG
Monachium – Często nie jest tak fajnie siedzieć w autobusie w Monachium i mieć nadzieję, że dotrzesz na czas – kiedy utkniesz w korku ze wszystkimi innymi samochodami. Ale powinno być lepiej: rada miasta ma zdecydować w tym tygodniu w środę, że miasto uczestniczy w innowacyjnym projekcie. Nosi nazwę „Minga”. Kryją się za nim między innymi: „zautomatyzowany transport lokalny w Monachium”, czyli autonomiczna jazda, sztuczna inteligencja i wiele innych przyszłych tematów.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Monachium ma najwięcej osób dojeżdżających do pracy w ogólnokrajowym porównaniu

Powodem, dla którego miasto w ogóle chce uczestniczyć w projekcie, jest to, że coraz więcej samochodów jeździ po drogach w Monachium: pół miliona osób dojeżdżających do pracy codziennie wjeżdża do miasta. To najwięcej osób dojeżdżających do pracy w ogólnopolskim porównaniu – czytamy w projekcie uchwały resortu mobilności.

Dział mobilności chce „ofert niskoemisyjnych, elastycznych i zorientowanych na klienta”

Departament Mobilności chce zatrzymać ten trend – nie tylko poprzez rozbudowę liniowego transportu publicznego, ale także poprzez „nowe, niskoemisyjne, innowacyjne, elastyczne i zorientowane na klienta oferty”.

Dzięki temu projektowi miasto chce przetestować na przykład pojazdy autonomiczne, w których kierowca może całkowicie przekazać prowadzenie pojazdu, jak stwierdzono w projekcie decyzji. Miasto chce również wypróbować tak zwane „konwoje autobusowe”, czyli dwa lub więcej autobusów, które automatycznie jeżdżą jeden za drugim w krótkich odstępach czasu. Jeden kierowca steruje tylko pierwszym autobusem, pozostali jadą autonomicznie z tyłu. Pozwala to na stworzenie większej pojemności.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: