Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
895 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
121 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
113 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
119 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
124 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
364 views

Siły USA zestrzeliły irańską bazę patrolową dronów szpiegowskich w Syrii

5/5 - (1 vote)

Wyprodukowany w Iranie dron, który według Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) został zestrzelony przez siły amerykańskie w północno-wschodniej Syrii, 14 lutego 2023 r. (Dzięki uprzejmości Centralnego Dowództwa USA)

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wyprodukowany w Iranie dron, który według Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) został zestrzelony przez siły amerykańskie w północno-wschodniej Syrii, 14 lutego 2023 r.

Wojsko USA ogłosiło w środę, że zestrzeliło wyprodukowanego w Iranie drona, który podobno badał bazę patrolową w Syrii , w której znajdują się wojska amerykańskie.

W oświadczeniu z 15 lutego Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że bezzałogowy statek powietrzny (UAV) został zestrzelony 14 lutego około 14:30 czasu lokalnego, gdy przelatywał nad bazą, która znajduje się w północno-wschodniej części kraju.

„Siły amerykańskie w Syrii starły się i zestrzeliły wyprodukowany w Iranie UAV, który próbował przeprowadzić rekonesans w miejscu wsparcia misji Conoco, bazie patrolowej w północno-wschodniej Syrii”, powiedział CENTCOM.

 

 

 

Jeremy Binnie, starszy analityk w IHS Janes, firmie wywiadowczej specjalizującej się w wojsku i lotnictwie, powiedział Stripes , że UAV wydaje się być samolotem krótkiego zasięgu wystrzeliwanym ręcznie przez siły w pobliżu bazy patrolowej.

CENTCOM – jedno z 11 zjednoczonych dowództw Pentagonu odpowiedzialnych za ochronę interesów bezpieczeństwa USA na obszarze rozciągającym się od Rogu Afryki po Azję Środkową – nie ujawniło, kto obsługiwał samolot.

Żadna grupa od razu nie przyznała się do latania dronem w północno-wschodniej Syrii, gdzie nierzadko zdarza się, że bazy, w których przebywają wojska amerykańskie, znajdują się pod ostrzałem rakietowym lub atakami moździerzowymi.

Iranu milicje, podobnie jak uśpione komórki grupy terrorystycznej ISIS, która została pokonana w Syrii w marcu 2019 roku.

W Syrii jest około 900 żołnierzy amerykańskich, w tym na północy i dalej na południu i wschodzie, którzy współpracują z kierowanymi przez Kurdów Syryjskimi Siłami Demokratycznymi, atakując bojowników ISIS i ich uśpione komórki.

Sprzedaż broni

Zestrzelenie następuje, gdy Stany Zjednoczone nałożyły w lutym nowe ograniczenia handlowe na wiele irańskich podmiotów, twierdząc, że firmy te produkują i eksportują broń i drony powietrzne do Rosji i krajów Bliskiego Wschodu.

W lutym CENTCOM poinformował w oświadczeniu, że ponad 3000 karabinów szturmowych, 578 000 sztuk amunicji i 23 zaawansowane przeciwpancerne pociski kierowane zostały przejęte przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych we współpracy z międzynarodowymi partnerami morskimi, gdy broń była kierowana do Jemenu, sprzymierzonego z Iranem Rebelianci Huti z Iranu.

Zdjęcie z czasów epokowych
Broń przejęta z Iranu przez Centralne Dowództwo USA 15 stycznia 2023 r. (US Navy)
Zdjęcie z czasów epokowych
Broń przejęta z Iranu przez Centralne Dowództwo USA 15 stycznia 2023 r. (US Navy)

CENTCOM poinformował, że konfiskata miała miejsce 15 stycznia w Zatoce Omańskiej, wzdłuż tras „historycznie wykorzystywanych do nielegalnego handlu bronią z Iranu do Jemenu”.

„Zajęcie jest jednym z czterech znaczących zakazów dotyczących nielegalnego ładunku w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, które uniemożliwiły dotarcie do Jemenu ponad 5000 broni i 1,6 miliona sztuk amunicji” – stwierdził CENTCOM.

Iran nie przyznał się publicznie, że sprzedawał broń Huti. Jednak CENTCOM udostępnił zdjęcie przechwyconych karabinów i amunicji, które wyglądały podobnie do innych przechwyconych wcześniej przez siły amerykańskie, które były związane z Teheranem.

Podczas gdy Iran wielokrotnie zaprzeczał, jakoby popierał grupę rebeliantów, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), niezależni eksperci i kraje zachodnie prześledziły przechwyconą broń — począwszy od noktowizorów, karabinów i pocisków — aż do Teheranu po znalezieniu ich na przetrzymywanych naczynia.

Sprzedaż i transfery broni wspieranym przez Iran rebeliantom Huti w Jemenie stanowią pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2216 i prawa międzynarodowego.

Reporterka „The Epoch Times”, Katabella Roberts, oraz The Associated Press przyczynili się do powstania tego raportu.

wiadomości NTD

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: