Polskie wojsko instaluje jeże przeciwczołgowe na drogach prowadzących z Białorusi i Rosji – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Rozpoczęliśmy prewencyjne wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy z Rosją i Białorusią. Jest to element naszej strategii obrony i odstraszania. Pierwsze umocnienia na granicy z obwodem kaliningradzkim są już rozmieszczone” – napisał na Twitterze szef MON.

Minister dodał do swojego postu zdjęcia pokazujące rusztowania przeciwczołgowe i betonowe umocnienia na drogach prowadzących do przejść granicznych.

Polskie wojsko wyposaża obecnie granicę z obwodem kaliningradzkim w ogrodzenie z drutu kolczastego. Polskie władze podpisały pod koniec ubiegłego roku wart 84 mln dolarów kontrakt na budowę elektronicznej bariery na granicy z Rosją.

Latem Polska zakończyła główną część budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią. Płot ma 186 kilometrów długości, pięć metrów wysokości i kosztował 1,6 miliarda złotych (około 400 milionów dolarów). Konstrukcja jest obecnie wyposażana w kamery noktowizyjne, czujniki ruchu i inną elektronikę.