Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Żegnaj Polsko
Posted by Viss
89 views

ukraińskie korzenie Andrzeja Dudy: biografia polskiego prezydenta i przyjaciela Ukrainy

5/5 - (3 votes)

Ukraińskie korzenie Andrzej Duda: biografia polskiego prezydenta i przyjaciela Ukrainy

Autor
Tatiana Melezhik
Data publikacji
Andrzej Duda: biografia polskiego prezydenta i przyjaciela Ukrainy

Andrzej Duda: ukraińskie korzenie, biografia i ciekawostki o prezydencie RP / fot. Associated Press

Przeczytaj w materiale TSN.ua, co wiadomo o prezydencie RP Andrzeju Dudzie, jego ukraińskich korzeniach, ciekawostkach z życia.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przed kampanią prezydencką Andrzej Duda był zupełnie nieznany w polityce. Dlatego dla większości zagranicznych i wielu polskich komentatorów jego zwycięstwo w pierwszej turze wyborów było prawdziwą sensacją. 24 maja 2015 roku Andrzej Duda został wybrany na Prezydenta Polski. Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r. natychmiast pokazał się jako prawdziwy przyjaciel Ukrainy i narodu ukraińskiego. Powiemy Wam wszystko, co wiadomo o Andrzeju Dudzie, jednym z najmłodszych polskich prezydentów.

Biografia

Od 2015 roku Andrzej Duda pełni funkcję Prezydenta Polski. / fot. Associated Press

Andrzej Sebastian Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie.

1996 absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W lutym 1997 r. rozpoczął pracę dydaktyczną w Departamencie Sądownictwa Administracyjnego tej samej uczelni.

W 2001 roku Andrzej Duda został powołany na wydział prawa administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W styczniu 2005 r. uzyskał stopień doktora prawa.

W latach 2006–2007 pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu w Departamencie Sprawiedliwości. Był także sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (2008-2010). W 2010 kandydował na prezydenta Krakowa, ale zajął dopiero trzecie miejsce (22% głosów). W latach 2011–2014 był ambasadorem przy Sejmie (izbie niższej Zgromadzenia Narodowego RP).

W latach 2014-2015 był członkiem polskiego Prawa i Sprawiedliwości.

W 2015 roku zdecydował się wziąć udział w wyborach prezydenckich, gdzie jego głównym hasłem była fraza „Dobra zmiana„. Podczas kampanii wyborczej Andrzej Duda obiecuje swojemu krajowi pozytywne zmiany, których gwarantem stanie się gwarantem, jeśli zostanie wybrany na prezydenta. Obiecuje też wspierać patriotyzm, wartości rodzinne, poczucie jedności narodowej i odejście od agresywnej polityki. Wygrywa w drugiej turze, zdobywając 51,55% głosów.

Podczas kampanii wyborczej zauważa również, że Rosja nie ma nic wspólnego z demokracją, ponieważ przeprowadziła interwencję wojskową w integralność terytorialną Ukrainy, kraju europejskiego.

13 lipca 2020 roku Andrzej Duda ponownie zostaje prezydentem Polski, pokonując innego kandydata (Rafała Trzaskowskiego) o niecałe 2%.

26 lutego 2022 r., dwa dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na dużą skalę, Andrzej Duda podkreśla swoje poparcie dla bezpośredniej drogi akcesji Ukrainy do UE. 22 maja 2022 roku Prezydent RP przybywa z wizytą do Kijowa, podczas której przemawia w Radzie Najwyższej Ukrainy. W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zwraca uwagę na dobrosąsiedzkie i przyjazne stosunki między oboma państwami, a także zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby Ukraina w najbliższym czasie przystąpiła do UE.

Andrzej Duda: Ukraińskie korzenie polskiego prezydenta

Dziadek Andrzeja Dudy, Michaił Iwanowicz Duda (ps. Zinovy Gromenko) jest Ukraińcem, ŻOŁNIERZEM UPA (druga sprawa) / Fot.: commons.wikimedia.org

Co ciekawe, prezydent RP i wielki przyjaciel Ukraińców Andrzej Duda ma ukraińskie korzenie. Jego dziadek, Michaił Iwanowicz Duda, był ukraińskim wojskowym, lepiej znanym pod pseudonimem Zinovy Gromenko. Poinformował o tym na swojej stronie na Facebooku bloger Wasilij Woronowski.

Dziadek przyszłego prezydenta Polski urodził się 21 listopada 1921 r. We wsi Soroki-Lwowskie (rejon Pustomyty, obwód lwowski) i zmarł 7 lipca 1950 r. W pobliżu wsi Tanyava (rada miejska Bolechów, obwód iwanofrankowski). W swoim krótkim życiu Michaił Iwanowicz Duda zdołał zostać porucznikiem UPA, dowódcą „Żelaznej Setki”, która była częścią drugiej przemyskiej chaty 26. segmentu terytorialnego „Łemko” grupy operacyjnej UPA-Zachód. Pośmiertnie został odznaczony tytułem Kawalera Złotego Krzyża Zasługi Wojskowej 1 klasy.

10 ciekawostek o Andrzeju Dudzie, których możesz nie znać

Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Andrzej Duda wspiera Ukrainę i Ukraińców / Foto: Associated Press
 1. Andrzej Sebastian Duda jest jednym z najmłodszych prezydentów Polski (w chwili wyboru na prezydenta miał 43 lata), nieco młodszy od niego był tylko Aleksander Kwaśniewski (w 1995 r., kiedy został wybrany na prezydenta Polski, miał 41 lat).
 2. Ojciec polityka (Jan Tadeusz Duda) jest profesorem nauk technicznych, a matka (Janina-Milevska Duda) jest profesorem nauk chemicznych.
 3. Jako dziecko Duda należał do organizacji harzerów (polskich harcerzy, praktycznie pionierów).
 4. Przed wyborami prezydenckimi Andrzej Duda przez dziesięć lat związany był z prawicowo-konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość.
 5. Kandydatura Dudy na prezydenta została wybrana przez Konwent Prawa i Sprawiedliwości na miejsce szefa partii Jarosława Kaczyńskiego (ponieważ jego ocena była negatywna).
 6. Głównymi punktami prezydenckiego programu Dudy były: rewizja reformy emerytalnej, pomoc rodzinom z dziećmi, restrykcyjne podejście do legalizacji związków partnerskich, rozmieszczenie stałych baz NATO w Polsce oraz dodatkowe finansowanie programu sztucznego zapłodnienia.
 7. Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę na terytorium Ukrainy Andrzej Duda wielokrotnie wspierał europejski kurs Kijowa, pomagał Ukrainie w przeprowadzaniu reform i przyjął największą liczbę ukraińskich uchodźców w swoim kraju.
 8. Jego ulubionym sportem jest narciarstwo alpejskie.
 9. Zwierzakiem Andrzeja Dudy jest fretka o imieniu Fredia. Polityk zamieścił swoje zdjęcie z kampanii wyborczej na swoim profilu na Twitterze.
 10. Podczas drugiej wizyty na Ukrainie po rozpoczęciu wojny (22 maja 2022 r.) Andrzej Duda podkreślił, że Ukraińcy w Polsce nie są uchodźcami, ale gośćmi, którzy będą bezpieczni w jego kraju.

Żona i dzieci

Andrzej Duda z żoną Agatą / fot. commons.wikimedia.org

21 grudnia 1994 roku Andrzej Duda ożenił się z Agatą Kornhauser-Dudą, córką słynnego polsko-żydowskiego pisarza, tłumacza i krytyka literackiego Juliana Kornhausera. Pracuje jako nauczycielka języka niemieckiego. Para ma córkę King, urodzoną w 1995 roku i absolwentkę Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Andrzej Duda: biografia, życie osobiste i ciekawostki z życia Prezydenta RP – tsn.ua

One thought on “ukraińskie korzenie Andrzeja Dudy: biografia polskiego prezydenta i przyjaciela Ukrainy

 1. No i na kogo człowiek ma głosować w tym kraju ? … nie ma na kogo zatem od momentu nabycia praw wyborczych po dziś dzień oddaję nieważny głos (przekreślam kartę wyborczą lub babrzę wszystkie kratki na karcie) …. i zapewne już nie będzie takiej potrzeby by katować siebie przy urnie wyborczej … czas dla ludzi dobiega do swojego końca w zastraszającym tempie.

Comments are closed.

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: