Ponad 100 tys. osób uczestniczyło w proteście w Tel Awiwie przeciwko planom reformy sądownictwa

4/5 - (1 vote)

Ponad 100 tys. osób uczestniczyło w proteście w Tel Awiwie przeciwko planom reformy sądownictwa przedstawionym przez premiera Benjamina Netanjahu – poinformowała lokalna policja, cytowana przez portal „The Times of Israel”. Wśród sprzeciwiających się zamiarom premiera Izraela są m.in. prezes Sądu Najwyższego i prokurator generalny kraju.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tłum, który zebrał się w sobotę, jest większy niż ubiegłotygodniowa demonstracja, w której wzięło udział około 80 tys. osób – zauważył izraelski portal.

„Jest na to nazwa: dyktatura”

Były minister obrony i lider protestu Mosze Jaalon, przemawiając do zgromadzonych, nazwał rząd premiera Benjamina Netanjahu „dyktaturą kryminalistów”Państwo, w którym premier będzie mianował wszystkich sędziów – jest na to nazwa: dyktatura – powiedział.

Obecny również na demonstracji były szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela Beni Ganc stwierdził, że „Netanyahu powinien stanąć przed Sądem Najwyższym, a Arieh Deri (minister spraw wewnętrznych i zdrowia – PAP) powinien zostać zwolniony”.

Avi Himi, przewodniczący Izraelskiej Izby Adwokackiej także obecny na proteście powiedział: „Nigdy nie dostaliście mandatu do zmiany systemu, nigdy nie dostaliście mandatu do zniszczenia demokracji” i dodał: „Naszym prawem jest krzyczeć, naszym obowiązkiem jest krzyczeć, tak jest w demokracji„.

Co chce zmienić Netanjahu?

Beniamin Netanjahu planuje m.in. zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym Knesecie (parlamencie).

Krytycy twierdzą, że proponowane reformy sparaliżują niezawisłość sądownictwa, będą sprzyjać korupcji, ograniczą prawa mniejszości i pozbawią izraelski system sądowy wiarygodności, która pomaga odpierać oskarżenia o zbrodnie wojenne za granicą. Wśród sprzeciwiających się reformom są prezes Sądu Najwyższego i prokurator generalny kraju.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: