Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Głodówka narodowa
Posted by Enigma2021
15 views
INFORMACJE BIEŻĄCE.
Posted by Enigma2021
271 views
Dzień Świra. 2002.
Posted by Joana100
176 views

Pod ruchliwą ulicą w Jerozolimie znajduje się 1000-letnia fosa z tajnym odciskiem dłoni

5/5 - (4 votes)
Odcisk dłoni wyryty w kamiennej ścianie.

Przeznaczenie wyrzeźbionej dłoni wyrytej w kamiennej ścianie fosy pozostaje tajemnicą. (Źródło zdjęcia: Yoli Schwartz/Israel Antiquities Authority)

Tajemniczy odcisk dłoni wyryty w ścianie wcześniej zakopanej fosy przykuł uwagę archeologów na Starym Mieście w Jerozolimie.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Archeolodzy dokonali odkrycia podczas prac geodezyjnych przed projektem infrastruktury ulicznej w pobliżu jednej z głównych arterii miasta. Gdy kopali głębiej, archeolodzy odkryli fosę, która teraz biegnie pod ruchliwą jezdnią. Według oświadczenia fosa została prawdopodobnie wykopana przez muzułmańskich obrońców miasta około X wieku jako fortyfikacja pomagająca chronić mury miejskie(otwiera się w nowej karcie)od Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności (IAA).

„Ludzie nie są świadomi, że ta ruchliwa ulica jest zbudowana bezpośrednio nad ogromną fosą” — mówi Amit Re’em(otwiera się w nowej karcie), regionalny archeolog z IAA, który był częścią zespołu wykopaliskowego, powiedział w oświadczeniu.

„Wykuta w skale” fosa ma co najmniej 10 metrów szerokości i od 7 do 23 stóp (2 do 7 m) głębokości, a „jej zadaniem było uniemożliwienie wrogowi oblegającemu Jerozolimę zbliżenia się do murów i zniszczenia do miasta” – czytamy w oświadczeniu.

Jednak archeolodzy nie mają pewności co do celu kłopotliwego odcisku dłoni wyrytego na ścianie.

„Czy to coś symbolizuje? Czy wskazuje na konkretny pobliski element? A może to tylko lokalny żart? Czas może pokazać” – napisali naukowcy w oświadczeniu.

Pusta fosa

Podczas gdy fosy, takie jak te otaczające zamki w Europie, były często wypełnione wodą, w tym przypadku pozostawiono je do wyschnięcia w nadziei, że sam ich rozmiar będzie prawie nie do pokonania „przeszkodą spowalniającą atakującego wroga” – powiedział Re’em.

1000-letnia fosa tuneluje pod jezdnią w Jerozolimie.  (Źródło zdjęcia: Yoli Schwartz/Israel Antiquities Authority)

Historycy tamtych czasów opowiadali, że masywna fosa spełniła swoje zadanie (w pewnym sensie) i pomogła odeprzeć najeźdźców, takich jak krzyżowcy , którzy otoczyli i zaatakowali miasto podczas oblężenia Jerozolimy w 1099 r. — bitwy będącej częścią wojen religijnych między chrześcijanami a muzułmanami. Jednak ostatecznie wrogowi udało się zinfiltrować miasto, pomimo ciężkich fortyfikacji, zgodnie z oświadczeniem.

„Wyczerpani podróżą [krzyżowcy] stanęli naprzeciw ogromnej fosy i dopiero po pięciu tygodniach udało im się ją przekroczyć, stosując taktykę rozmieszczania i kosztem dużej ilości krwi, pod ciężkim ostrzałem [muzułmańskich] i żydowskich obrońców”, Re powiedzieli.

 

Dodał: „W czasach bitew rycerskich, mieczy, strzał i szarżującej kawalerii fortyfikacje Jerozolimy były potężne i skomplikowane…. Armie próbujące zdobyć miasto w średniowieczu musiały przeprawić się przez głęboką fosę, a za nią dwie dodatkowe grube mury obronne, [a] obrońcy miasta na murach spuszczali na nie deszcz ognia i siarki”.

Obrońcy zbudowali również „tajne tunele” w fortyfikacjach – które zostały odkryte podczas poprzednich wykopalisk IAA – gdzie milicja miasta „mogła wyjść do fosy i zaatakować wroga z zaskoczenia, a następnie zniknąć z powrotem w mieście”, zgodnie z oświadczeniem .

Komentarze

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: