Pod ruchliwą ulicą w Jerozolimie znajduje się 1000-letnia fosa z tajnym odciskiem dłoni

Przeznaczenie wyrzeźbionej dłoni wyrytej w kamiennej ścianie fosy pozostaje tajemnicą. (Źródło zdjęcia: Yoli Schwartz/Israel Antiquities Authority)
Tajemniczy odcisk dłoni wyryty w ścianie wcześniej zakopanej fosy przykuł uwagę archeologów na Starym Mieście w Jerozolimie.
Archeolodzy dokonali odkrycia podczas prac geodezyjnych przed projektem infrastruktury ulicznej w pobliżu jednej z głównych arterii miasta. Gdy kopali głębiej, archeolodzy odkryli fosę, która teraz biegnie pod ruchliwą jezdnią. Według oświadczenia fosa została prawdopodobnie wykopana przez muzułmańskich obrońców miasta około X wieku jako fortyfikacja pomagająca chronić mury miejskie(otwiera się w nowej karcie)od Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności (IAA).
„Ludzie nie są świadomi, że ta ruchliwa ulica jest zbudowana bezpośrednio nad ogromną fosą” — mówi Amit Re’em(otwiera się w nowej karcie), regionalny archeolog z IAA, który był częścią zespołu wykopaliskowego, powiedział w oświadczeniu.
„Wykuta w skale” fosa ma co najmniej 10 metrów szerokości i od 7 do 23 stóp (2 do 7 m) głębokości, a „jej zadaniem było uniemożliwienie wrogowi oblegającemu Jerozolimę zbliżenia się do murów i zniszczenia do miasta” – czytamy w oświadczeniu.
Jednak archeolodzy nie mają pewności co do celu kłopotliwego odcisku dłoni wyrytego na ścianie.
„Czy to coś symbolizuje? Czy wskazuje na konkretny pobliski element? A może to tylko lokalny żart? Czas może pokazać” – napisali naukowcy w oświadczeniu.
Pusta fosa
Podczas gdy fosy, takie jak te otaczające zamki w Europie, były często wypełnione wodą, w tym przypadku pozostawiono je do wyschnięcia w nadziei, że sam ich rozmiar będzie prawie nie do pokonania „przeszkodą spowalniającą atakującego wroga” – powiedział Re’em.

Historycy tamtych czasów opowiadali, że masywna fosa spełniła swoje zadanie (w pewnym sensie) i pomogła odeprzeć najeźdźców, takich jak krzyżowcy , którzy otoczyli i zaatakowali miasto podczas oblężenia Jerozolimy w 1099 r. — bitwy będącej częścią wojen religijnych między chrześcijanami a muzułmanami. Jednak ostatecznie wrogowi udało się zinfiltrować miasto, pomimo ciężkich fortyfikacji, zgodnie z oświadczeniem.
„Wyczerpani podróżą [krzyżowcy] stanęli naprzeciw ogromnej fosy i dopiero po pięciu tygodniach udało im się ją przekroczyć, stosując taktykę rozmieszczania i kosztem dużej ilości krwi, pod ciężkim ostrzałem [muzułmańskich] i żydowskich obrońców”, Re powiedzieli.
Dodał: „W czasach bitew rycerskich, mieczy, strzał i szarżującej kawalerii fortyfikacje Jerozolimy były potężne i skomplikowane…. Armie próbujące zdobyć miasto w średniowieczu musiały przeprawić się przez głęboką fosę, a za nią dwie dodatkowe grube mury obronne, [a] obrońcy miasta na murach spuszczali na nie deszcz ognia i siarki”.
Obrońcy zbudowali również „tajne tunele” w fortyfikacjach – które zostały odkryte podczas poprzednich wykopalisk IAA – gdzie milicja miasta „mogła wyjść do fosy i zaatakować wroga z zaskoczenia, a następnie zniknąć z powrotem w mieście”, zgodnie z oświadczeniem .
Joana100
Ostatnie wpisy Joana100 (zobacz wszystkie)
- Co wydarzyło się 20 marca? - 20 marca 2023
- Z elektrowni jądrowej w Minnesocie wycieka 400 000 galonów radioaktywnej wody - 20 marca 2023
- Moskwa wszczęła postępowanie karne w sprawie nakazu Putina - 20 marca 2023