TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkąd skrajnie prawicowy polityk spalił Koran w Sztokholmie, Turcja zagroziła dalszym blokowaniem przystąpienia Szwecji do NATO. Teraz rząd w Ankarze po raz kolejny zintensyfikował swoją grę.

Po spaleniu Koranu w Szwecji: Turcja ostrzega obywateli przed atakami w Europie i USA

Po spaleniu Koranu w Szwecji: Turcja ostrzega obywateli przed atakami w Europie i USA© IMAGO/Onur Dogman/IMAGO/ZUMA Wire

Turcja ostrzegła swoich obywateli przed atakami w Europie i USA. Turcy mieszkający lub podróżujący do krajów europejskich lub Stanów Zjednoczonych powinni zachowywać się ostrożnie w obliczu możliwych rasistowskich nękań i ataków, zaleciło tureckie MSZ w sobotę wieczorem. Ponadto powinni trzymać się z dala od obszarów, w których może być więcej demonstracji.

Powiązane wideo: Przystąpienie Finlandii do NATO: „Będziemy musieli poczekać na wybory w Turcji” (AFP))

W niektórych krajach europejskich nasiliły się akty islamofobiczne i rasistowskie, a także demonstracje propagandowe przeciwko Turcji przez grupy powiązane z organizacjami terrorystycznymi. Działania te pokazały „niebezpieczny poziom nietolerancji religijnej i nienawiści w Europie”.

Kilka krajów europejskich, w tym Niemcy i Szwecja, a także USA, wcześniej doradzało swoim obywatelom, aby unikali dużych zgromadzeń ludzi w Turcji. Na przykład w oświadczeniu Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie stwierdzono, że według organów bezpieczeństwa ryzyko ataków terrorystycznych w Turcji wzrasta po niedawnym spaleniu Koranu w Szwecji.

Tłem napięć jest kilka islamofobicznych działań w Europie. W Szwecji prawicowy ekstremista spalił kopię Koranu – Świętego Pisma Islamu – przed ambasadą Turcji w Sztokholmie. Ankara wykorzystała to jako okazję do dalszego blokowania przystąpienia Szwecji do NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odrzucił groźbę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, że zablokuje przystąpienie Szwecji do NATO z powodu kontrowersyjnej akcji protestacyjnej. Wolność słowa jest „cennym atutem w Szwecji i we wszystkich innych krajach NATO”, a takie protesty „nie są automatycznie nielegalne” – powiedział Stoltenberg. Tymczasem USA podejrzewały prawicowo-ekstremistycznego szwedzkiego polityka Rasmusa Paludana o możliwy akt sabotażu przeciwko jedności NATO.

Szwecja wraz z Finlandią chce dołączyć do zachodniego sojuszu wojskowego w wyniku rosyjskiej wojny agresji przeciwko Ukrainie. Wszyscy 30 obecnych członków musi się zgodzić. Nadal nie ma „tak” ze strony Turcji i Węgier.