Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

INFORMACJE BIEŻĄCE.
Posted by Enigma2021
266 views
Dzień Świra. 2002.
Posted by Joana100
176 views

Morze Bałtyckie: Niemiecka Luftwaffe przechwytuje rosyjskie samoloty wojskowe – dziwne ruchy samolotów

4.8/5 - (5 votes)

Morze Bałtyckie: Niemiecka Luftwaffe przechwytuje rosyjskie samoloty wojskowe – dziwne ruchy samolotów

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Niemieckie siły powietrzne przechwyciły rosyjski samolot wojskowy nad Morzem Bałtyckim. Samolot został zauważony przez niejasny kurs, po czym alarm sił powietrznych, zwany także „Quick Reaction Alert” (QRA), podniósł się. Początkowo nie było jasne, co rosyjski samolot planuje zrobić nad Bałtykiem.

Siły Powietrzne ogłosiły incydent za pośrednictwem swojego konta na Twitterze. W związku z tym osoby odpowiedzialne najpierw odkryły nieznany samolot na swoim radarze, który kilkakrotnie zmieniał kierunek lotu podczas lotu. W rezultacie QRA wzniosła się i ruszyła w pościg za nieznanym samolotem.

Morze Bałtyckie: Niemiecka Luftwaffe przechwytuje rosyjskie samoloty wojskowe – dziwne ruchy samolotów

Maszyna została zidentyfikowana nieco później jako rosyjski samolot wojskowy typu Iljuszyn 20. Ponieważ nie można było przewidzieć wyraźnego zachowania samolotu, piloci grupy alarmowej towarzyszyli Iljuszynowi 20 do czasu ponownego opuszczenia przestrzeni powietrznej. Następnie alarm powrócił do bazy w Rostock-Laage.

Od początku wojny na Ukrainie rosyjskie samoloty wielokrotnie prowokowały sąsiednie kraje, naruszając ich przestrzeń powietrzną bez uprzedzenia. Krótko po rozpoczęciu wojny takie incydenty miały miejsce w Szwecji i Finlandii, a rosyjski samolot odnotowano również w północnej Japonii.

Dopiero w grudniu QRA niemieckich sił powietrznych przechwyciła rosyjski samolot u wybrzeży Kaliningradu. Ponownie, maszyna nie odpowiedziała na kontakt.

Nieznany rosyjski samolot: podniesiono alarm niemieckich sił powietrznych

Użycie QRA lub gnicia alarmu jest standardową procedurą. Jeśli, na przykład, samolot nie reaguje na konwencjonalny kontakt lub nie ma transpondera, podniesienie alarmu jest środkiem bezpieczeństwa.

Jednak lot rosyjskiego Iljuszyna nad Morzem Bałtyckim nie jest naruszeniem przestrzeni powietrznej. Z reguły kontakty w powietrzu są profesjonalne. Gdy tylko samolot, którego dotyczy problem, opuszcza przestrzeń powietrzną, za którą odpowiedzialne są Siły Powietrzne, zrywa z toru. (shh)

Morze Bałtyckie: Siły Powietrzne przechwytują nieznany rosyjski samolot (msn.com)
The following two tabs change content below.
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: