Kraków szaleje! »Żyd na szczęście« już nie przejdzie. Krakowski Emaus z zakazem sprzedaży takich figurek

5/5 - (1 vote)

zyd

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kraków szaleje! Zakaz sprzedaży podobizn Żyda z grosikiem, które to wedle przesądów mają przynosić domostwu dobrobyt, nie jest nowością na krakowskim Emaus. Ubiegłoroczne zapisy zostały jednak poprawione, by wyeliminować – jak się okazało skuteczne – próby obchodzenia zakazu. A jego powodem jest brak zgody m.in. na antysemityzm i powielanie negatywnych stereotypów.

 

W 2022 roku na krakowskim Emaus, czyli odpuście odbywającym się w Poniedziałek Wielkanocny, wprowadzono regulamin, który określa, jaki asortyment może być sprzedawany podczas tego święta. Promowane ma być rękodzieło i wyroby tradycyjne – a nie plastikowe przedmioty. W ubiegłym roku do regulaminu został wpisany też zakaz sprzedaży figurek „Żyda na szczęście”. Był on jednak skutecznie omijany.

Zakaz tłumaczono tym, że – mimo iż dla części osób takie figurki są pamiątką po przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce – to wielu odbiera je jako „antysemickie karykatury”. Według badaczy kultury ludowej łączenie Żyda z pieniędzmi to negatywny stereotyp.

Co więcej, według krakowskich urzędników sprzedawanie Żyda z grosikiem jest porównywalne z niemieckimi żartami o Polakach kradnących samochody, czy z francuskim powiedzeniem „pijany jak Polak”.

Teraz regulamin krakowskiego Emaus został jeszcze bardziej zaostrzony

Tym razem figurki uznane za antysemickie już nie przejdą. W regulaminie znalazł się bowiem zapis, że „Zabrania się prezentowania i handlowania towarami naruszającymi dobre obyczaje, obrażającymi uczucia religijne, rasowe, oraz utrwalającymi negatywne stereotypy – narodowościowe, religijne i światopoglądowe (w tym figurkami Żydów z pieniążkiem lub innym atrybutem związanym z bogactwem i finansami oraz zabawkami – atrapami broni). Towary nie mogą być nośnikiem treści powszechnie uznawanych za wulgarne i obraźliwe, zawierających nagość, pornografię, obscenicznych, obrażających uczucia innych osób, w tym również uczucia religijne, przedstawiających przemoc albo materiały o tematyce rasistowskiej”.

„Odpust na Emaus” w Krakowie odbędzie się tradycyjnie, w Poniedziałek Wielkanocny, czyli w tym roku 10 kwietnia.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: