Kraków szaleje! »Żyd na szczęście« już nie przejdzie. Krakowski Emaus z zakazem sprzedaży takich figurek
Kraków szaleje! Zakaz sprzedaży podobizn Żyda z grosikiem, które to wedle przesądów mają przynosić domostwu dobrobyt, nie jest nowością na krakowskim Emaus. Ubiegłoroczne zapisy zostały jednak poprawione, by wyeliminować – jak się okazało skuteczne – próby obchodzenia zakazu. A jego powodem jest brak zgody m.in. na antysemityzm i powielanie negatywnych stereotypów.
W 2022 roku na krakowskim Emaus, czyli odpuście odbywającym się w Poniedziałek Wielkanocny, wprowadzono regulamin, który określa, jaki asortyment może być sprzedawany podczas tego święta. Promowane ma być rękodzieło i wyroby tradycyjne – a nie plastikowe przedmioty. W ubiegłym roku do regulaminu został wpisany też zakaz sprzedaży figurek „Żyda na szczęście”. Był on jednak skutecznie omijany.
Zakaz tłumaczono tym, że – mimo iż dla części osób takie figurki są pamiątką po przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce – to wielu odbiera je jako „antysemickie karykatury”. Według badaczy kultury ludowej łączenie Żyda z pieniędzmi to negatywny stereotyp.
Co więcej, według krakowskich urzędników sprzedawanie Żyda z grosikiem jest porównywalne z niemieckimi żartami o Polakach kradnących samochody, czy z francuskim powiedzeniem „pijany jak Polak”.
Teraz regulamin krakowskiego Emaus został jeszcze bardziej zaostrzony
Tym razem figurki uznane za antysemickie już nie przejdą. W regulaminie znalazł się bowiem zapis, że „Zabrania się prezentowania i handlowania towarami naruszającymi dobre obyczaje, obrażającymi uczucia religijne, rasowe, oraz utrwalającymi negatywne stereotypy – narodowościowe, religijne i światopoglądowe (w tym figurkami Żydów z pieniążkiem lub innym atrybutem związanym z bogactwem i finansami oraz zabawkami – atrapami broni). Towary nie mogą być nośnikiem treści powszechnie uznawanych za wulgarne i obraźliwe, zawierających nagość, pornografię, obscenicznych, obrażających uczucia innych osób, w tym również uczucia religijne, przedstawiających przemoc albo materiały o tematyce rasistowskiej”.
„Odpust na Emaus” w Krakowie odbędzie się tradycyjnie, w Poniedziałek Wielkanocny, czyli w tym roku 10 kwietnia.
Joana100
Ostatnie wpisy Joana100 (zobacz wszystkie)
- Minister obrony Ukrainy o rąbaniu kłody w związku ze skandalem związanym z kontraktami wojskowymi - 7 lutego 2023
- Świat wchodzi w trzecią wojnę światową z „oczami szeroko otwartymi” – szef ONZ mówi Zgromadzeniu Ogólnemu - 7 lutego 2023
- Raporty rządowe i dokumenty firmy Pfizer dowodzą, że szczepienie COVID powoduje wyludnienie, a teraz mamy dowody, że taki był plan od samego początku - 7 lutego 2023