pfizer mrna
Posted by Mforum
565 views
Zaczynamy!
Posted by Enigma2021
431 views
Terytorium 404
Posted by Enigma2021
262 views
Rozdzielenie Ludzkości
Posted by Joana100
350 views

Ceny żywności na świecie spadają , w Polsce …idą do góry .

Rate this post

Indeks cen żywności na świecie spadł w grudniu 2022 roku do 132,4 punktu – poinformowała w piątek FAO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Jeszcze w listopadzie indeks był na poziomie 135 punktów, a rekordową wartość osiągnął w marcu. Od tego czasu z miesiąca na miesiąc maleje.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

132,4 punktu, jakie indeks FAO osiągnął w grudniu 2022, to już niższy poziom niż w grudniu 2021. Wtedy miał on wartość 133,7 punktu. „Spadek indeksu w grudniu był spowodowany gwałtownym spadkiem cen olejów roślinnych, wraz z pewnymi spadkami cen zbóż i mięsa. Był on częściowo zrównoważony przez umiarkowany wzrost cen cukru i nabiału” – komentuje FAO najnowsze wyniki.

W Polsce żywność nadal drożeje

Jak podał w czwartek GUSinflacja w Polsce w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 proc. Kolejny miesiąc z rzędu najbardziej podrożały rachunki za energię (o 31,2 proc. w porównaniu z grudniem 2021). Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały natomiast o 21,5 proc., a paliwa – o 13,5 proc.

Mimo spadającej wartości indeksu FAO, eksperci prognozują, że ceny żywności w Polsce nie zatrzymają się i nadal będą szły w górę. Z danych zebranych przez „Rzeczpospolitą” wśród firm badawczych, sieci handlowych oraz związków branżowych wynika, że nabiał i tłuszcze roślinne mogą w tym roku podrożeć o co najmniej 20-30 proc. Nieco mniej pieczywo, mięso i alkohole. Najtańsza wódka ma kosztować ok. 30 zł za pół litra.

Ponadto podwyżki nie ominą warzyw i owoców. Szczególnie tych importowanych. Prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW, co prawda nie przewiduje tak drastycznych skoków cen, jak w 2022 r., ale wynika to z tego, że żywność jest już bardzo droga.

 

źródło : Money.pl

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: