Dlaczego Pentagon donosi o coraz większej liczbie obserwacji UFO?

5/5 - (1 vote)
Pentagon od pewnego czasu informuje o obserwacjach UFO i publikuje raporty na ich temat. Co może być powodem?

 

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W rosyjskiej agencji informacyjnej TASS dziennikarz naukowy zajął się kwestią, co może kryć się za wieloma obserwacjami UFO zgłoszonymi przez Pentagon. Przetłumaczyłem analizę, aby pokazać, jak temat jest myślany i relacjonowany w Rosji.

Początek tłumaczenia:

Pentagon w poszukiwaniu UFO: Dlaczego armia USA wznowiła polowanie na „zielone ludziki”

Dziennikarz naukowy Michaił Kotow omawia, dlaczego temat niezidentyfikowanych obiektów latających po drugiej stronie oceanu ponownie stał się popularny.

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego przedstawiło opinii publicznej na przesłuchaniu w Kongresie jawną część raportu o niezidentyfikowanych zjawiskach w powietrzu w 2022 roku, która mówiła o ponad 500 kontaktach z UFO. Zauważono również, że liczba zarejestrowanych „spotkań z nieznanym” znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku. Czy możemy oczekiwać, że wiek zainteresowania istotami pozaziemskimi odrodzi się?

UFO wracają do mody

Słynny incydent w Roswell w lipcu 1947 roku można uznać za jego początek. Jednak odkrycie nieznanego metalowego i gumowego przedmiotu przez rolnika Williama Brazella i oficerów Sił Powietrznych USA, którzy przybyli z bazy sił powietrznych Roswell na ranczo w pobliżu wioski Corona w Nowym Meksyku, nie wywołało większego poruszenia. Najwyraźniej fenomen kulturowy UFO i wszystkiego, co z nimi związane, nie był jeszcze wyraźny. Jednak ponad 20 lat później – pod koniec lat 1970. – bezprecedensowa fala doniesień o możliwym kontakcie z latającymi spodkami została wywołana, gdy emerytowany major Jesse Marcel stwierdził w wywiadzie dla ufologa Stantona Friedmana, że wierzy, że fragmenty odkryte w 1940 roku były pozaziemskie. Potem pragnienie sławy i obecności w telewizji, pomnożone przez „gorący” temat, doprowadziło do wielu wersji i nowych świadków.

Nawiasem mówiąc, w ufologii wszystkie interakcje z UFO – od prostej obserwacji do rzekomej osobistej komunikacji z istotami pozaziemskimi – są tradycyjnie określane jako kontakty.

Dżin wyszedł z butelki, a fala kontaktów zaczęła rosnąć wykładniczo w całym kraju. Patrząc na mapę ESRI, która pokazuje doniesienia o latających spodkach i ich pasażerach w latach 1906-2014, nie można nie zauważyć dwóch najjaśniejszych punktów – USA i Wielkiej Brytanii.

Moim zdaniem wynika to przede wszystkim z cech kulturowych, szczególnie z „chęci i pragnienia” zobaczenia UFO. I na przykład pragnienie przelotnej sławy, którą „kontakty” mogą szybko zdobyć, formułując ekscytującą historię o latających spodkach i stworzeniach o nietypowych kształtach głowy lub kolorach skóry dla niezbyt odpowiedzialnych mediów. Można by przypuszczać, że chodzi o ludzkie uprawnienia obserwacyjne, położenie geograficzne czy pracę służb specjalnych. Ale kto może konkurować na przykład z umiejętnościami rosyjskich babuszek siedzących na ławkach przed swoimi domami, jeśli chodzi o zauważanie niezwykłych rzeczy? A Meksyk, który sąsiaduje z USA, nie świeci na mapie jak choinka. Jeśli chodzi o niektóre działy z „Facetów w czerni” lub „Z Archiwum X”, Mulder i Scully, którzy nosili odznaki FBI w fabule, zrobili (oczywiście nieumyślnie) wiele, aby pogrzebać FBI (które w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego) pod falą „Chodźcie, moi sąsiedzi są kosmitami”. Według pisarza i historyka kosmosu Antona Pervushina, Amerykanie równie często dzwonią do biura Sił Powietrznych USA, które podobno jest tradycyjnie odpowiedzialne za wszystko, co dzieje się w powietrzu.

Anton Pervushin zgadza się, że od 1940 roku w USA zaczął powstawać rodzaj „kultury UFO” – poprzez programy telewizyjne, gazety i filmy. „Amerykańskie społeczeństwo wydaje się być przesiąknięte uczuciem, że obcy są stale i niewidzialnie wokół nich” – zauważa. Dla rosyjskich widzów Archiwum X było „pierwszym spojrzeniem na nieznane, podczas gdy dla większości Amerykanów idealnie pasują do już istniejącego światopoglądu. Tak więc powódź raportów w USA o obserwacji spodków i krótkotrwałym przetrzymywaniu ludzi do badań zaczęła słabnąć na początku 2000 roku.

Wydawało się, że „kontaktowcy” należą już do przeszłości i że praktykujący ufolodzy są coraz mniej zainteresowani UFO. Ale Pentagon interweniował.

UFO jako zagrożenie dla pokoju

W 2020 roku Departament Obrony USA zatwierdził i opublikował trzy „historyczne filmy marynarki wojennej” pokazujące „niezidentyfikowane zjawiska w powietrzu”. Od tego czasu twierdzenia wojska i innych urzędników, że obserwacje UFO trwają od dłuższego czasu i że odnotowano setki incydentów, krążą w amerykańskich mediach. Doniesiono również, że utworzono kilka jednostek w celu sporządzania rocznych raportów na temat latających spodków.

Raport Unidentified Airborne Phenomenon Report 2022 jest kontynuacją tej pracy mającej na celu uchwycenie zjawisk, które wymagają dalszego wyjaśnienia. Zaangażowane było nie tylko wojsko, ale także meteorolodzy z National Oceanic and Atmospheric Administration, Departamentu Energii, Federalnej Administracji Lotnictwa, NASA i Comprehensive Anomaly Research Agency, która została założona zeszłego lata. A termin „niezidentyfikowane obiekty latające” (UFO) został zmieniony na „niezidentyfikowane zjawiska powietrzne” (UAP), najwyraźniej po to, aby brzmiały bardziej naukowo i solidnie.

W otwartej części dokumentu nie ma jednak żadnych rewelacji. W sumie 510 UFO (nazwijmy je staromodnym sposobem) znajduje się obecnie na liście obserwacji w USA. Spośród nich 26 zidentyfikowano jako drony i quadrocoptery, a 163 jako balony pogodowe lub nadmuchiwane balony. Po oględzinach okazało się, że kilka innych przedmiotów to ptaki i plastikowe torby. Jednak pochodzenie 171 obiektów nie zostało jeszcze wyjaśnione. Należy zauważyć, że świadkowie zauważyli nietypowy sposób poruszania się zjawisk przy porównywaniu ich z ludzkimi maszynami.

Raport „Wstępna ocena: niezidentyfikowane zjawisko powietrzne” za okres od listopada 2004 r. do marca 2021 r. informuje, że otrzymano tylko 144 raporty o niezidentyfikowanych zjawiskach powietrznych (UAP).

Oczekiwanie na kontakt

W rzeczywistości we współczesnej nauce nadal nie ma powszechnie potwierdzonego i udokumentowanego spotkania z kimś lub czymkolwiek pozaziemskim (czego nie można wyjaśnić wyłącznie teoriami UFO). Tak więc zjawisko to jest jeszcze bardziej zjawiskiem czysto medialnym.

Ale jaki jest powód zwiększonego zainteresowania wojska USA tym tematem? Pierwszym powodem, moim zdaniem, są po prostu pieniądze, ponieważ jeśli istnieje komisja, przeznacza się na nią środki państwowe. A ludzie znają się na rzeczy (zwłaszcza, że zazwyczaj są naprawdę zainteresowani), raz w roku publikują raport i czytają go kongresowi.

Drugi powód jest jeszcze bardziej prozaiczny: takie konstrukcje są okazją, aby nie przegapić pojawienia się nowego sprzętu i samolotów rozpoznawczych zakładanych przeciwników. Aby „lepiej zrozumieć możliwe zagrożenia, które mogą pochodzić od UFO, czy to dla bezpieczeństwa lotu, czy dlatego, że są platformą gromadzenia danych, są one klasyfikowane jako potencjalni przeciwnicy” – czytamy w raporcie z 2022 r.

Należy wyjaśnić, że na przykład w Rosji i Chinach nie ma agencji rządowych porównywalnych z USA, które monitorowałyby UFO i wydawały coroczne raporty. Przynajmniej oficjalnie nie istnieją. Dla mnie jest to również wskazówka, że „kultura UFO” stworzona we własnym kraju jest na pierwszym planie i że próby mówienia o „nieznanym” z podium bez jasnego uzasadnienia raczej nie znajdą poparcia społecznego w większości krajów.

W ubiegłym roku były szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin zauważył, że naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk badają fakty dotyczące tak zwanych UFO w historii ludzkości. Wskazał jednak, że 99,9 procent z nich to zjawiska atmosferyczne lub inne zjawiska fizyczne, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistą hipotezą o wystąpieniu UFO.

Ponadto wzrost doniesień o spotkaniach z UFO w ostatnich latach może być również spowodowany rozprzestrzenianiem się wszelkiego rodzaju dronów, ponieważ wiele z nich jest dość futurystycznych i nieznanych zwykłym ludziom. Ale takie proste wyjaśnienia raczej nie zadowolą armii amerykańskiej, ponieważ możliwość mówienia o UFO jest doskonałym pretekstem do żądania zwiększenia budżetu.

A kosmici? Kiedy przyjdą, powinni się skontaktować.

Koniec tłumaczenia

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: