Nowy pakiet pomocy wojskowej Niemiec dla Ukrainy obejmuje amunicję i sprzęt specjalny

Ukraina otrzymała od Niemiec nowy pakiet pomocy wojskowej, którego podstawą jest amunicja do różnych systemów, w tym przeciwlotniczych. Poinformowano o tym na stronie internetowej niemieckiego ministerstwa obrony.

Niemcy dostarczyli dodatkowe rakiety przeciwlotnicze dla systemów obrony powietrznej IRIS-T, które zostały przekazane przed parunastu dniami. Dodatkowo w skład pakietu pomocowego weszło 5 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm, 30 tys. granatników 40 mm, a także dwa transportery opancerzone Bergepanzer 2, cztery pojazdy do transportu rannych oraz 18 ciężarówek 8×8 ze specjalnym systemem załadunku (Wechselladesystem) do transportu platform i kontenerów ze sprzętem lub amunicją. Ciężarówki te są dostarczane po raz pierwszy.

Kolejna dobra wiadomość dla Kijowa nadeszła dziś z Niemiec. Podobno niemiecki koncern obronny Rheinmetall podjął decyzję o budowie nowej fabryki amunicji, która ma uzupełnić arsenały Bundeswehry. Główny kaliber, który ma być produkowany w nowym zakładzie, mieści się w przedziale od 20 mm do 35 mm. Oznacza to, że Niemcy będą mogły dostarczyć Ukrainie amunicję do przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard, których AFU ma aż 30 sztuk, ale brakuje do nich pocisków.

Według samych Niemców decyzja o nowej produkcji zapadła po tym, jak Szwajcaria odmówiła dostaw amunicji na Ukrainę. Montaż nowych linii produkcyjnych powinien rozpocząć się w styczniu, zakład powinien zacząć działać w czerwcu, a pierwsza partia pocisków do amunicji Gepard powinna zostać wysłana na Ukrainę w lipcu. Według planów producenta, Kijów powinien otrzymać do 300 tys. sztuk amunicji kalibru 35 mm.
Takie oto prezenty wozi dziś niemiecki Santa Klaus.