Europejskie emerytury projekt unijny w którym PIS upatruje ratunku dla ZUS

5/5 - (3 votes)

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Emerytura w euro w Polsce – od kiedy i dla kogo?

Projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE) ukazał się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów – podaje Business Insider. Wprowadzenie emerytury europejskiej jest obowiązkiem wszystkich krajów członkowskich. Jednak nie wszystkie kraje się z tym spieszą, tak samo jak Polska. O tym jak aktualnie wygląda procedura pobierania niemieckiej emerytury po powrocie po Polski przeczytasz tutaj: Co stanie się z Twoją niemiecką emeryturą, jeśli zdecydujesz się na powrót do Polski?

„Mamy spory poślizg w tej materii” – mówi w rozmowie z Business Insider Polska Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego i założyciel Debaty Emerytalnej. Pomysł powstał prawie dwa lata temu, emerytury miały wejść w życie najpierw w 2021 r., a później wiosną 2022 r. Teraz szacowany termin to IV kwartał 2022 r. A przynajmniej wtedy sprawą ma zająć się rząd.

Pierwszym podmiotem, który zaczął oferować OIPE, jest słowacki fintech Finax. Na razie korzystają tylko Słowacy

„Emerytalne rozwiązanie słowackiego fintechu zakłada inwestowanie zgodne ze strategią cyklu życia. W zależności od wybranego wariantu, na początku oszczędzania 80 proc. lub 100 proc. środków inwestowanych jest w ETF-y odwzorowujące rynek akcji. 10 lat przed emeryturą, część portfela jest przesuwana do ETF-ów bazujących na obligacjach, aby ograniczyć wpływ rynkowych wahań na wartość portfela. W obu wariantach, w momencie przejścia na emeryturę, 60 proc. portfela mają stanowić ETF-y oparte o akcje, a 40 proc. ETF-y obligacyjne” – poinformowało o produkcie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: