UBG - List do Kolosan
Posted by grzegorz
783 views
UBG - List do Efezjan
Posted by grzegorz
420 views
UBG - List do Galacjan
Posted by grzegorz
555 views
Witam Cię w Polsce
Posted by Viss
313 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
660 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
556 views

Zestrzelony lot MH-17 ,sąd w Hollandii wydał zaoczny wyrok 8 lat po katastrofie

Sąd w Hadze wydał w czwartek wyrok w sprawie czterech osób podejrzanych o zestrzelenie Boeinga 777. „Lot MH17 linii Malaysia Airlines został zestrzelony w 2014 roku przez rosyjską rakietę wystrzeloną z pola we wschodniej Ukrainie” – orzekł holenderski sąd.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sąd uznał, że MH17 został zestrzelony pociskiem BUK z pola uprawnego w pobliżu Perwomajska, zabijając 283 pasażerów i 15 członków załogi – powiedział przewodniczący składu sędziowskiego Hendrik Steenhuis, cytowany przez agencję Reutera. Steenhuis podkreślił, że zdaniem sądu Rosja sprawowała kontrolę nad zbuntowaną Doniecką Republikę Ludową, którą proklamowano na wschodniej Ukrainie kilka miesięcy przed katastrofę.

Sędzia powiedział, że oskarżeni w sprawie zestrzelonego samolotu nie należeli do jednej grupy, jak twierdziła prokuratura, ale byli powiązani z użyciem systemu obrony powietrznej Buk.

Katastrofa Boeinga 777. Zginęło 298 osób

Przypomnijmy, do zestrzelenia Boeinga 777 doszło 17 lipca 2014 roku. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Linie lotnicze Malaysia Airlines potwierdziły, że na pokładzie MH17 było 283 pasażerów (w tym 80 dzieci) i 15 osób z załogi. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli obywatele m.in. Holandii, Malezji, Wielkiej Brytanii, Australii czy Indonezji.

W 2019 roku zespół śledczy ogłosił nazwiska czterech osób podejrzanych o spowodowanie katastrofy. Zdaniem zespołu odpowiedzialność ponoszą trzej obywatele Rosji i jeden Ukrainiec. Wówczas sekretarz stanu USA  Mike Pompeo wezwał Rosję do postawienia sprawców przed sądem. Proces przeciwko oskarżonym ruszył w 2020 roku.

W grudniu 2021 roku prokuratorzy zawnioskowali o karę dożywocia dla oskarżonych.

Sąd w Hadze uznał za winnych Rosjan Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina oraz Ukraińca Leonida Charczenko. Jednocześnie uniewinnił Rosjanina Olega Pułatowa uznając, że „nie ma dowodów na to, że w jakikolwiek sposób przyczynił się on do rozmieszczenia systemu rakietowego”.

Wszyscy oskarżeni byli sądzeni zaocznie.

 

źródło :Gazeta.pl

4/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: