Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
967 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
757 views

Ukraina odrzuca rzekomą ofertę „krótkiego zawieszenia broni” przez Rosję

Ukraina odrzuca rzekomą ofertę „krótkiego zawieszenia broni” przez Rosję

Jak wiadomo w piątek ze strony ukraińskiej, Kreml zaoferował Kijowowi możliwość porozumienia o „krótkim zawieszeniu broni”. W tym momencie coraz częściej pojawiają się sygnały z Waszyngtonu, że obie strony są gotowe zgodzić się na jakieś porozumienie o zawieszeniu broni.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że rosyjscy urzędnicy podjęli taką próbę, ale odrzucił tę możliwość, ponieważ kontrofensywa Ukrainy przyniosła ostatnio korzyści, w szczególności odbicie miasta Chersoń i wielu okolicznych wiosek.

„Rosja szuka teraz krótkiego zawieszenia broni, przestrzeni do zebrania nowych sił. Ktoś może nazwać to końcem wojny, ale taka przestrzeń do oddychania tylko pogorszy sytuację” – powiedział ukraiński przywódca w wirtualnym wystąpieniu na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie.

Zełenski powtórzył następnie swoją stanowczą determinację, by rozważyć możliwość rozmów dopiero wtedy, gdy siły rosyjskie zostaną pokonane. „Prawdziwie prawdziwy, trwały i uczciwy pokój może być tylko wynikiem całkowitego zniszczenia rosyjskiej agresji” – powiedział Zełenski.

Ze strony Kremla nie było potwierdzenia, że tak konkretna oferta rzeczywiście została złożona. Jednak ostatnio Rosja wielokrotnie podkreślała, że jest otwarta na możliwość dialogu. Podczas swojego wirtualnego przemówienia w G20 w zeszłym tygodniu Zełenski przedstawił 10-punktowy plan zawieszenia broni, który obejmował twarde stanowisko, że nie zostaną poczynione żadne ustępstwa terytorialne.

Pomimo powszechnych doniesień, że generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, wzywa Biały Dom do przekonania Zełenskiego do negocjacji, inne wpływowe głosy, takie jak sekretarz stanu Antony Blinken i doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, oświadczyły, że jest to „zbyt wcześnie”.

Stanowisko gen. Milleya opiera się na ocenie, że całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z kraju w najbliższym czasie jest nierealne.

Administracja Bidena powtórzyła w piątek, że tylko administracja Zełenskiego może zdecydować, kiedy, jeśli w ogóle, jest gotowa do negocjacji. Tymczasem potencjał bezpośredniej konfrontacji między NATO a Rosją pozostaje tak nieprzewidywalny jak nigdy dotąd, zwłaszcza po śmiertelnym incydencie z udziałem rakiet granicznych Polski w zeszły wtorek.

Incydent w Polsce, który doprowadził do powszechnych oskarżeń, że Zełenski próbował okłamywać NATO w wojnie z Rosją, pokazuje, że im dłużej obie strony kontynuują konflikt, odrzucając ideę wynegocjowanego porozumienia, tym większe szanse na „nieszczęście” prowadzące do scenariusza III wojny światowej między uzbrojonymi w broń jądrową supermocarstwami.

5/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: