Naukowcy twierdzą, że boty będą w stanie stwierdzić, czy ktoś jest winny, czy niewinny, z 99% dokładnością, analizując język ciała.

Można wierzyć, że fizyczne i psychiczne oznaki nieuczciwości zostaną zidentyfikowane za pomocą szeregu kamer.

Oznaki sygnalizujące „wykroczenie lub prawdopodobne kłamstwa” mogą obejmować nieregularne wzorce mowy, wzrost temperatury ciała oraz ruchy rąk i oczu.

Czołowy naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją powiedział, że fizyczne i psychiczne oznaki nieuczciwości (zdj.: Getty Images / iStockphoto)

Dane zebrane od robotów zostaną następnie przeanalizowane za pomocą sztucznej inteligencji, aby zbudować prawie „bezbłędny” i bezstronny obraz tego, czy oskarżony lub świadek mówi prawdę.

W ciągu 50 lat boty mogą zastąpić ludzkich sędziów i stać się powszechną cechą przesłuchań karnych i cywilnych w Anglii i Walii, zgodnie z dwuletnim badaniem Terence’a Mauri.

Mauri, który prowadzi londyński instytut polityczny Hack Future Lab, powiedział, że sztuczna inteligencja na sali sądowej niesie „wielką obietnicę” dla branży prawniczej – i dla osób niesłusznie oskarżonych o przestępstwa.

Dane zebrane od robotów zostaną następnie przeanalizowane za pomocą sztucznej inteligencji, aby zbudować prawie „bezbłędny” i bezstronny obraz (zdjęcie: Getty Images / iStockphoto)

Mauri powiedział: „Sztuczna inteligencja stworzyła bezprecedensowe zmiany w sposobie, w jaki ludzie żyją i pracują, wykonując złożone problemy z poziomem spójności i szybkości, który nie ma sobie równych z ludzką inteligencją.

„W otoczeniu prawnym sztuczna inteligencja zapoczątkuje nową, sprawiedliwszą formę sprawiedliwości cyfrowej, w której ludzkie emocje, uprzedzenia i błędy staną się przeszłością.

„Przesłuchania będą szybsze, a niewinni będą znacznie mniej narażeni na skazanie za przestępstwo, którego nie popełnili”.

Sędziowie zajmujący się sztuczną inteligencją zajmują się internetowymi sporami handlowymi, sprawami dotyczącymi praw autorskich i roszczeniami z tytułu odpowiedzialności za produkt e-commerce (zdj.: Getty Images / iStockphoto)

W Chinach sędziowie AI zajmują się internetowymi sporami handlowymi, sprawami dotyczącymi praw autorskich i roszczeniami z tytułu odpowiedzialności za produkt e-commerce od 2017 r.

Mobilny sąd w mieście Hangzhou rozpatrzył już ponad trzy miliony spraw sądowych.

Uważa się, że sędziowie AI w Estonii usuwają zaległości sądowe, orzekając w drobnych roszczeniach o wartości do 7000 GBP.

Dwie strony przeciwne prześlą dokumenty na poparcie swoich roszczeń, a technologia sztucznej inteligencji przeanalizuje te wnioski i wyda decyzję.

Jeśli którakolwiek ze stron jest niezadowolona z wyniku, może odwołać się od decyzji do sędziego.