Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół jest pod wyszukiwarką

KLIKNIJ NIŻEJ W "ODBLOKUJ"


NAJNOWSZE VIDEO 50 AV

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Ryzyko raka spowodowane skażonymi kosmetykami

4/4 - (1 vote)

Podczas gdy skażone produkty są poważnym problemem, niektóre produkty są ryzykowne same w sobie

W suchych szamponach stwierdzono wysoki poziom benzenu, substancji chemicznej, która może powodować nowotwory krwi, takie jak białaczka.  (Nowa Afryka/Shutterstock)

Dwie powszechnie stosowane kategorie produktów do włosów są coraz częściej badane po tym, jak badania powiązały je z rakiem lub wykryły, że są skażone składnikami powodującymi raka.

Dodają one do rosnącej listy popularnych produktów kosmetycznych, które są powiązane z rakiem, po innych dobrze nagłośnionych przypadkach, takich jak talk w proszku. Stosowanie proszku dla niemowląt lub talku przez kobiety w okolicy krocza jest obecnie powiązane z rakiem jajnika . Kilka lat temu ława przysięgłych w St. Louis stwierdziła, że ​​talk splamiony azbestem przyczynił się do rozwoju raka jajnika.

Johnson & Johnson dwukrotnie odwołał się od decyzji, ale pozostało mu zapłacić ugodę w wysokości 2,1 miliarda dolarów.

Kancelaria Lanier , która zajmowała się pozwem, zauważyła, że ​​Sąd Apelacyjny w stanie Missouri znalazł „dowody na to, że Pozwani omawiali obecność azbestu w swoim talku w notatkach wewnętrznych przez kilka dziesięcioleci; uniknął przyjęcia dokładniejszych środków wykrywania azbestu i wpłynął na to samo w branży; próbował zdyskredytować tych naukowców publikujących badania niekorzystne dla ich Produktów; i nie wyeliminował talku z Produktów i zamiast tego używał skrobi kukurydzianej, ponieważ byłoby to bardziej kosztowne.”

Kiedy zachęty do zysku mieszają się ze złożonymi globalnymi łańcuchami dostaw, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju skażonych produktów, wzrasta ryzyko dla zdrowia ludzkiego.

Suchy szampon najnowszy skażony produkt

W październiku niezależne laboratorium wykryło wysoki poziom benzenu , substancji chemicznej, która może powodować nowotwory krwi, takie jak białaczka, w suchych szamponach.

Laboratorium przetestowało 34 marki szamponów w sprayu, łącznie 148 partii. Po stwierdzeniu, że 70 procent badanych próbek suchego szamponu zawiera „wymierne” poziomy benzenu, niezależne laboratorium Valisure zwróciło się do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o wycofanie produktów.

„Wykrycie wysokiego poziomu benzenu w suchych szamponach powinno budzić poważne obawy, ponieważ produkty te są prawdopodobnie używane w pomieszczeniach, gdzie benzen może pozostawać i być wdychany przez dłuższy czas” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Valisure, David Light.

Light powiedział, że te i inne problemy związane z zanieczyszczeniem produktów podkreślają potrzebę lepszego zintegrowania niezależnych testów „z coraz bardziej złożonym i wrażliwym globalnym łańcuchem dostaw”.

Valisure zauważył, że istnieje znaczna zmienność w zależności od partii — nawet w ramach jednej marki.

„Istniała również znaczna zmienność między kolejnymi rozpyleniami z niektórych butelek, co sugeruje niespójne mieszanki produktów w niektórych produktach”.

Dezodoranty i filtry przeciwsłoneczne, takie jak produkty Neutrogena firmy Johnson & Johnson oraz marki Procter & Gamble’s Secret i Old Spice zostały niedawno wycofane z rynku ze względu na obecność benzenu.

Środki do dezynfekcji rąk również nie są zwolnione. Niedawno Salon Technologies Inc., producent żelu do dezynfekcji rąk Antica Ocean Citron,  wycofał swój produkt z powodu zanieczyszczenia benzenem. Inne środki do dezynfekcji rąk zostały wycofane, gdy rozszerzyło się ostrzeżenie FDA.

Produkty do włosów związane z rakiem

Suchy szampon to nie jedyny problematyczny produkt do włosów.

Ostatnio pod mikroskopem onkologicznym weszły chemiczne prostownice do włosów, zwane czasami relaksatorami.

Badanie ponad 33 947 amerykańskich kobiet różnych ras i grup etnicznych, prowadzone przez National Institute of Environmental Health Sciences (część National Institutes of Health lub NIH) i opublikowane w Journal of the National Cancer Institute, wykazało , że te, które często stosowane produkty miały ponad dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka macicy niż te, które tego nie robiły.

W ciągu ponad 10 lat obserwacji 378 kobiet z 33 947 badanych zachorowało na raka macicy. Rak macicy jest najczęstszym żeńskim rakiem rozrodczym, według NIH , z 65 950 oczekiwanymi przypadkami w samym 2022 roku.

Według autorów badania  Journal of the National Cancer Institute „narażenie na nadmiar estrogenu i brak równowagi hormonalnej estrogenu i progesteronu zostały zidentyfikowane jako kluczowe czynniki ryzyka raka macicy”.

Naukowcy  napisali , że specyficzne rakotwórcze substancje chemiczne, które mogą czaić się w produktach do włosów, obejmują formaldehyd, substancje chemiczne uwalniające formaldehyd i utlenioną para-fenylenodiaminę znajdującą się w farbach do włosów .

„Stężenia parabenów w tkankach endometrium i ftalanów w próbkach moczu były wyższe u uczestniczek z rakiem endometrium niż u tych, którzy nie mają raka endometrium”, powiedzieli autorzy, zauważając, że „niska dawka bisfenolu A (związanego z parabenami i ftalanami) została związane ze zmienionymi hormonami u szczurów”.

Skóra głowy pozwala na wnikanie do organizmu większej ilości substancji chemicznych niż przedramiona, dłonie i brzuchy, dodali.

To nie pierwszy raz, kiedy chemiczne środki do prostowania włosów zostały powiązane z nowotworami hormonalnymi u kobiet; W zeszłym roku International Journal of Cancer opublikował badania, które wykazały zwiększone ryzyko raka piersi u kobiet, które stosowały chemiczne prostownice do włosów, gdy były nastolatkami.

„Częste stosowanie prostowników i ondulatów [chemicznych produktów do włosów, które mogą również prostować włosy] wiązało się z wyższym ryzykiem raka piersi przed menopauzą, ale nie po menopauzie” – napisali naukowcy. Nowotwory były zarówno rakiem inwazyjnym , jak i rakiem przewodowym in situ. Badania w czasopiśmie PLoSone potwierdziły te odkrycia.

Również w zeszłym roku czasopismo  Carcinogenesis powiązało stosowanie prostowników do włosów z rozwojem raka jajnika.

„Nasze nowe odkrycia sugerują, że częste stosowanie prostowników/relaksatorów do włosów lub produktów do prasowania, które są używane głównie przez Afroamerykanki/czarnoskóre kobiety, i prawdopodobnie trwała farba do włosów, może być związane z występowaniem raka jajnika” – napisali naukowcy.

Chociaż jednorazowe użycie nie jest związane z rakiem jajnika, według czasopisma, podobnie jak w innych publikacjach , stosowanie tych produktów cztery razy w roku jest takie samo .

https://www-theepochtimes-com.translate.goog/health/cancer-risks-from-tainted-cosmetics_

%d