Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
460 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1039 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
824 views

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza atakowi na Polskę 💥USA: Wskazania ukraińskiej rakiety w Polsce

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza atakowi na Polskę

 

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Wypowiedzi polskich mediów i urzędników o rzekomym uderzeniu „rosyjskich” rakiet w pobliżu wsi Przewodów są celową prowokacją w celu eskalacji sytuacji – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony w Moskwie.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza atakowi na PolskęŹródło: RT© Михаил Почуев/ ТАСС / https://tass.ru/armiya-i-opk/16335637

Rosja nie przeprowadziła żadnych ataków na cele w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej – poinformowało we wtorek ministerstwo obrony w Moskwie po doniesieniach o uderzeniu rzekomo rosyjskiej rakiety we wsi Przewodów, w wyniku czego zginęło dwóch cywilów.

Niepotwierdzone: Polskie radio donosi o wybuchu dwóch rakiet
Niepotwierdzone: Polskie radio donosi o wybuchu dwóch rakiet

Fragmenty rakiety, których zdjęcia zostały opublikowane przez polskie media na ziemi, „nie mają nic wspólnego z rosyjską bronią” – oświadczyło rosyjskie ministerstwo obrony. Rosja nie przeprowadziła żadnych ataków na obszar wzdłuż granicy Ukrainy z Polską, dodał wojskowy. Wypowiedzi polskich mediów i urzędników o rzekomym uderzeniu „rosyjskich” rakiet w pobliżu wsi Przewodów były „celową prowokacją w celu eskalacji sytuacji”, według rosyjskiego wojska.

Polska zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na wtorek wieczorem po tym, jak poinformowano, że co najmniej dwóch cywilów zginęło, gdy jedna lub więcej rakiet uderzyła w wieś na Lubelszczyźnie, tuż przy granicy z Ukrainą. Agencja informacyjnaAP, powołując się na anonimowego „wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA”, poinformowała, że rosyjskie rakiety wleciały do Polski, ale Pentagon odmówił potwierdzenia tego twierdzenia.

„Mogę powiedzieć, że obecnie nie mamy żadnych informacji, aby potwierdzić te doniesienia i że badamy sprawę dalej”

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji: USA używają Kijowa jako "taran" przeciwko Rosji
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji: USA używają Kijowa jako „taran” przeciwko Rosji

Generał brygady Patrick Ryder z Sił Powietrznych USA powiedział dziennikarzom, pytany o incydent w Przewodowie. Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller wezwał media i opinię publiczną do „niepublikowania niepotwierdzonych informacji”.

Przedstawiciele państw bałtyckich obwinili Rosję i zażądali, aby Polska powołała się na Artykuł 5 NATO w odwecie. Tymczasem prezydent Ukrainy Władimir Zełenski oskarżył Rosję o „terroryzm” i powiedział, że NATO musi „działać” przeciwko temu „atakowi na zbiorowe bezpieczeństwo”.

Pochodzenie pocisków nie zostało wymienione w oryginalnym raporcie polskiego radiaZET, jak podaje TASS. Wcześniej powoływał się tylko na nieoficjalne źródła, według których dwie rakiety uderzyły w suszarnie zboża we wsi Przewodów we wschodniej Polsce na granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza atakowi na Polskę — RT DE

USA: Wskazania ukraińskiej rakiety w Polsce

.

Rakieta trafiona w Polskę prawdopodobnie przez Ukraińców

6.15: Coraz więcej wskazuje na to, że pocisk, który uderzyłw Polskę, mógł nie zostać wystrzelony przezRosję. Agencja informacyjna AP donosi, powołując się na przedstawicieli USA, że według wstępnych ustaleń jest to pocisk, który ukraińscy żołnierze najwyraźniej wystrzelili, aby odeprzeć rosyjski pocisk. Wcześniej prezydent USAJoe Bidenoświadczył, że uderzenie rakietowe w Polsce prawdopodobnie nie pochodzi z Rosji. Mówi się, że mówił o pocisku systemu S-300.

.

5:55: Biden: Pocisk najwyraźniej ukraińskiego pocisku przeciwlotniczego

Po tym, jak rakieta trafiła we wschodnią Polskę z dwoma zabitymi, istnieją przesłanki, że pocisk jest pociskiem przeciwlotniczym zUkrainy. Poinformował o tym w środę prezydent USAJoe Biden, wynika z informacji niemieckiej agencji prasowej na spotkaniu z innymi szefami państw i rządów państw NATO i G7 naBali. Mówi się, że mówił o pocisku systemu S-300.

.

5.45: Scholz wzywa do starannych wyjaśnień

KanclerzOlaf Scholzopowiedział się za intensywnym śledztwem w sprawie uderzenia rakiety, w wyniku którego zginęły dwie osoby wPolsce. „Teraz konieczne jest dokładne wyjaśnienie, w jaki sposób można tam spowodować to zniszczenie” – powiedział w środę po nadzwyczajnym spotkaniu państw G7 i NATO obecnych na szczycie G20 wIndonezji.

Scholz zdecydowanie potępił również ostatnie rosyjskie ataki na Ukrainę. „Widzimy, że elektrownie są niszczone, że podstacje są uderzane, że niszczone są dostawy wody. To nie jest akceptowalna forma wojny w tej i tak już nieuzasadnionej wojnie” – podkreślił Scholz.

.

5.30: Kułeba wzywa do twardej reakcji

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał do twardej i „pryncypialnej” reakcji na uderzenie rakietowe w Polskę, w którym zginęły dwie osoby. Wyjaśnił to podczas rozmowy telefonicznej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem – poinformował w środę Kuleba naTwitterze. W związku z tym potępił „rosyjski terror rakietowy”.

.

4.30: Przedstawiciele G7 i NATO oferują Polsce wsparcie

We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele państw NATO i G7 skomentowali uderzenie rakietowe w Polskę. „Potępiamy barbarzyńskie ataki rakietowe, któreRosjaprzeprowadziła we wtorek na ukraińskie miasta i infrastrukturę cywilną. Rozmawialiśmy owybuchu, który miał miejsce we wschodniej części Polski w pobliżu granicy z Ukrainą. Oferujemy nasze pełne wsparcie w toczącym się śledztwie w Polsce. Zgadzamy się pozostać w ścisłym kontakcie w celu określenia odpowiednich dalszych kroków w trakcie dochodzenia” – głosi oświadczenie na marginesie szczytu G20 na Bali. Składamy kondolencje rodzinom ofiar i zapewniamy Polskę o pełnym wsparciu. Nie podano informacji o możliwym pochodzeniu pocisku.

.

Prezydent USA Joe Biden (po lewej) rozmawia z kilkoma szefami państw i rządów, w tym z kanclerzem federalnym Olafem Scholzem (2 od lewej).
Prezydent USA Joe Biden (po lewej) rozmawia z kilkoma szefami państw i rządów, w tym z kanclerzem federalnym Olafem Scholzem (2 od lewej). (Źródło: Steffen Hebestreit/Rząd Federalny)
.

4.05: Guterres zaniepokojony rozwojem

Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że jest „bardzo zaniepokojony” doniesieniami o wybuchu pocisku w Polsce. Guterres ma nadzieję, że zostanie przeprowadzone dokładne dochodzenie, powiedział zastępca rzecznika ONZ (ONZ), Farhan Haq. Jest „absolutnie konieczne, aby uniknąć eskalacji wojny na Ukrainie”.

.

3 nad ranem: Biden: Rakieta prawdopodobnie nie wystrzelona z Rosji

Prezydent USA Joe Biden chce poczekać na śledztwo w sprawie uderzenia rakiety w Polsce, zanim podejmie dalsze kroki. Powiedział to w kuluarach szczytu G20 na Bali. „Popieramy polskie śledztwa. Chcemy dowiedzieć się dokładnie, co się stało. Następnie zastanowimy się, jak postępować” – powiedział Biden po spotkaniu z przedstawicielami państw NATO i grupy G7.

Zapytany przez reportera, czy był to rosyjski pocisk, Biden powiedział: „Istnieją wstępne informacje, które przemawiają przeciwko temu. Nie chcę nic mówić, dopóki nie zbadamy tego w pełni. Ale jest raczej mało prawdopodobne z przebiegu lotu, że został wystrzelony z Rosji. Ale zobaczymy”.

.

1.55: Międzynarodowi eksperci badają incydent

Polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kompleksowe śledztwo w sprawie uderzenia rakiety – informuje ukraiński portal informacyjny Ukrinform. „Pracujemy nad ustaleniem przyczyn i wszystkiego, co wydarzyło się podczas tego incydentu, wraz z międzynarodowymi ekspertami, których zaprosiliśmy i którzy pracowali na miejscu przez kilka godzin” – powiedział szef rządu.

.

Źródło

.

4.5/5 - (2 votes)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: