Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Polski żołnierz może być gruby, chory i bez narządów

Przygotowany został projekt zmian w przepisach dotyczących orzekania zdolności do czynnej służby wojskowej. Ministerstwo Obrony Narodowej chce obniżyć warunki przyjęcia do służby.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Załącznik do rozporządzenia szefa MON ws. orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach obejmuje choroby i ułomności stojące na przeszkodzie do przyjęcia od służby w Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz Służbie Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego.

Planuje się obniżenie wymogów z tym związanych. Po wejściu w życie projektu nowelizacji, osoby z otyłością drugiego stopnia, atopowym zapaleniem skóry, próchnicą zębów, kamicą układu moczowego, brakiem lub zanikiem jednego jądra, pooperacyjnym brakiem śledziony, nadreaktywnością oskrzeli, nadciśnieniem tętniczym pierwszego stopnia, a także niektórymi przypadkami choroby wrzodowej lub dwunastnicy nie będą dyskwalifikowane przez komisje lekarskie.

Komisje przyznają jedną z poniższych kategorii:

– kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej;

– kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej;

– kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;

– kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, zarówno w czasie pokoju, jak i w razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Wprost”
Źródło: MediaNarodowe.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: