Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
462 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1039 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
825 views

Obniżenie wieku wyborczego w Niemczech. Zagłosują nastolatki

Niemiecki parlament przegłosował wniosek, który zmienia czynne prawo wyborczeW wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosują osoby już od 16 roku życia. Według Bundestagu przyczyną obniżenia wieku wyborczego jest fakt, że aktualne decyzje polityków mają szczególny wpływ na młodsze pokolenia, ich życie oraz przyszłość. Minimalny wiek wyborczy w wyborach federalnych oraz w poszczególnych landach pozostaje ten sam – 18 lat.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po raz pierwszy w historii Niemiec zagłosują osoby w wieku 16 i 17 lat – będą mieli oni szansę wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego są zaplanowane na maj 2024 roku.

Młodzi będą głosować w całej Europie

Ustawa zwiększy ilość osób uprawnionych do głosowania w Niemczech o 2,3%. Zmiana ta ma na celu uznanie zaangażowania politycznego wielu młodych ludzi. W treści ustawy zawarto dopisek, że poprzednia wersja ustawy wykluczała wielu ludzi, którzy ,,mogą i chcą wziąć odpowiedzialność w społeczeństwie, a także angażować się politycznie”.

W maju bieżącego roku, Parlament Europejski zalecił obniżenie minimalnego wieku wyborczego do 16 roku życia wszystkim państwom Unii Europejskiej.

Do tej pory 3 inne państwa Unii Europejskiej wprowadziły taką zmianę. W Austrii od 2007 roku głosować można od 16 roku życia. Minimalny wiek wyborczy na Malcie został obniżony do 16 lat w 2018 roku. Z kolei w Grecji można głosować od 17 roku życia.

Źródło: IamExpat.de, PolskiObserwator.de

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: